"Podíváš se s námi do míst, kam se běžně nedostaneš. Naženeme tě do okopu pro tank. Budeš se plazit stejným bahnem a překonávat stejné překážky, které překonávají profesionální vojáci, z nichž velká část absolvuje zahraniční mise," vysvětluje Jiří Chalupský a ještě dodává: "Tenhle závod budeš nenávidět a zároveň milovat."

Závod Jindřichohradecký lev se uskuteční v sobotu 18. června 2022. "Kdo chce, může přijít dokázat, že v něm dřímá srdce i duše lva. Stačí jen registrace k závodu, odhodlání a výdrž," říká hlavní organizátor Jiří Chalupský, který velmi ochotně odpověděl na dotazy Deníku:

Kdo se závodu může zúčastnit?
Závodu se mohou zúčastnit zájemci starší patnácti let. Ti, kterým ještě nebylo osmnáct, musí doložit souhlas zákonného zástupce. V letošním roce zatím nepřipravujeme závod pro děti, což se snažíme vynahradit bohatým doprovodným programem pro celou rodinu.

Volejbalista Petr Kovář chytil u Vodňan vyzu
Volejbalista chytil u Vodňan vyzu, ta se dožívá až 120 let

Co byste pojmenoval jako nejtěžší úsek?
Myslím, že pro každého závodníka bude obtížný jiný úsek trasy. Podle toho, který typ překážek mu vyhovuje a naopak. Překážky se na trase snažíme rozmístit rovnoměrně, proto se zde nenachází dlouhé běžecké části nebo naopak místa, kde je vysoká koncentrace překážek.

Výjimečný závod Jindřichohradecký levVýjimečný závod Jindřichohradecký levZdroj: Deník/ jhlevJsou mezi startujícími sportovci rekordmani? Třeba ti, kteří se na závod pravidelně vracejí?
Je to třetí ročník. Ano, závodníci se k nám vracejí. Těch, kteří se zúčastnili obou ročníků, je poměrně velké množství. Nemůžeme srovnávat časy závodníků jednotlivých ročníků, jelikož každý rok připravujeme novou trasu i překážky.

Kolik očekáváte startujích?
V závodě profesionálních vojáků máme v tuto chvíli registrováno 160 závodníků z celé České republiky. Do závodu veřejnosti se zatím registrovalo téměř 400 závodníků. Očekáváme, že celkový počet startujících by mohl dosáhnout čísla 650.

Mění se za poslední roky počet startujících?
Stejně jako všechny sportovní a kulturní akce i nás poznamenala vlna koronavirových opatření a druhý ročník jsme posouvali více než rok. Přesto ale počet závodníků zatím každý ročník mírně stoupá.