Se čtyřmi hráči se Jihostroj České Budějovice, letošní suverén volejbalové extraligy, rozloučil. Na jejich místo hledá posily. Jedním z těch, kteří by měli výkonnost týmu pozvednou opět trochu výš, by měl být reprezentační univerzál Jakub Novotný (32 let, 196 cm).

Letošní mistr Polska a finalista mistrovství světa klubů opouští jeden z nejlepších klubů Evropy Belchatow a míří do nejlepšího klubu Česka. Na své nové angažmá se prý už moc těší.

Jakube, už je tedy váš příchod do Jihostroje hotovou věcí?
Už to asi proběhlo v médiích. Takže ano, dohodl jsem se s klubem na smlouvě na tři roky. Je podepsáno, takže jsem hráč Budějovic.

Proč jste si vybral zrovna Jihostroj? Měl jste i jiné nabídky?
Měl jsem nějaké nabídky, stále ještě mi chodí, protože zatím nebyl přestup zmedializován tak, jak to asi mohl být. Nabízeli mi angažmá v Polsku, Turecku nebo Kataru. Vybral jsem si Jihostroj, protože jsem se chtěl vrátit po dvanácti letech do Čech. Už je to dlouhá doba, jsem unavený. Druhá věc je, že poslední čtyři roky jsem v Polsku trávil bez přítelkyně. Ona má v Čechách práci, tak to teď nebylo dobré. Chtěli jsme soukromý život dát zase trochu dohromady. I proto jsem se rozhodl pro návrat do Čech. A Budějovice jsou suverénně nejlepší, mají super výsledky, na české poměry má nejlepší kádr. Proto, když mě pan prezident Diviš oslovil, neváhal jsem.

Hrála při vašem rozhodování roli i účast v Lize mistrů a to, že Jihostroj bude trénovat reprezentační kouč Jan Svoboda?
Liga mistrů je vždycky lákadlo. Ale já jí hrál už asi osmkrát, s Belchatowem jsme byli loni třetí, takže to nebylo to základní. Co se týče trenéra Svobody, dozvěděl jsem se, že má přijít, ale ani to nehrálo roli. Oba jsou kvalitní trenéři, Svoboda je u nároďáku, Brom vyhrál čtyři tituly, oba jsou českou špičkou. I kdyby Brom zůstal, rozhodně bych se také nerozhodoval dlouho.

Kdy vás poprvé klub kontaktoval?
My jsme byli s panem Divišem v kontaktu delší dobu, už před třemi lety mě lanařil. Tenkrát jsem se ale rozhodl jinak. A teď mě oslovili asi před měsícem, během poslední fáze českého play off jsme byli v kontaktu.

A jak se těšíte na nové angažmá na jihu Čech?
Rozhodně se těším. Chtěl bych týmu pomoci, úroveň je nastavená vysoko, budu se snažit družstvu pomoci ji udržet. Znám některé kluky, těším se i na ně. Budeme hrát Ligu mistrů, tam je třeba udělat krok dopředu. Neříkám, že se to podaří hned, je to trochu i o štěstí, koho vám nalosují do skupiny. Je tam dvanáct týmů, které jsou na špičkové úrovni. Těším se na tři roky, snad se posuneme dopředu a budu se těšit z dobrého volejbalu.

Říkáte, že znáte některé budějovické hráče, kteří to jsou?
Hodně dobře znám Michala Sukubu, hrávali jsme spolu i Antukovou ligu. Také Radka Motyse znám, i když je teď můj konkurent, vycházím s ním velice dobře. Tomáše Filu znám také, ty mladší kluky už méně. Ale rád se s nimi poznám. Nahrávače také nevím, jaké budeme mít, zda Sládeček zůstává.

Nezůstává, odchází pryč, klub za něj hledá náhradu. A jedná s vaším reprezentačním kolegou Petrem Zapletalem.
Aha, tak vidíte. To jsou informace. Tak uvidíme, jak to dopadne.

S Radkem Motysem, nejlepším univerzálem extraligy se budete prát o místo, jak vidíte vy tento souboj?
No vidíte, všichni říkají, že je to souboj. Ale v Belchatowě jsme se také střídali. Kdo tomu trochu rozumí, ví, že v sezoně nás čeká šedesát zápasů, takže o souboji nemůže být řeč. Samozřejmě konkurence je zdravá, ale tým musí šlapat, mít výsledky. Já jsem odehrál z pětapadesáti zápasů letos v Polsku asi dvacet tři, byl jsem druhý univerzál. Takže takhle nějak by to mělo fungovat i tady. Na tréninku je konkurence dobrá, v zápase by mělo jít o doplňování, to je základní věc. Chci, aby tým vyhrával. S Radkem to bude super, nejsem žádný nafoukaný člověk, který si moc myslí. Když bude lepší, bude hrát, když ne, budu hrát já. To stejně rozhoduje trenér.

Kdy se sem vůbec přestěhujete, kdy vás tu začneme potkávat?
To ještě nevím, podle toho, kdy začne sezona. Až trenér řekne, tak přijedu. Ale možná ještě předtím se v Budějovicích objevím, jestli si mě zavolají šéfové klubu. Nevím jestli nějaké představení posil chystají. Záleží na nich.

Jihostroj má nejlepší volejbalové prostředí v Čechách, nejlepší fanoušky, jak se těšíte na atmosféru?
Slyšel jsem, že jsou v Budějovicích dobří fanoušci. Sice v Polsku navštěvuje zápasy ještě více lidí, ale těším se moc. Na zápasy prý chodí dva tisíce lidí, to je na české poměry skvělé. Na to se fakt těším, budu se snažit, aby lidé byli spokojení.

Jihostroj letos vybojoval titul, vy v Polsku také. Jaká byla sezona?
Moc se mi líbila. Oproti loňské, kdy jsem byl po operaci kolena. Letos už to bylo v pohodě, odehrál jsem sezonu normálně. Vyhráli jsme ligu, pohár, v Lize mistrů jsme se nedostali do Final Four, ale porazili jsme jako jediní oba finalisty. Znal jsem svou roli, ve finále ligy jsem toho odehrál méně, ale celkově jsem si zahrál dost. Nemyslím si, že bych hrál nějak špatně, bylo to dobré.

Jak jste titul v Polsku oslavil?
Byly to velké oslavy. Hodně alkoholu, vodky, to nechybí nikdy. Vždy po sezoně nám to je povoleno. Slavili jsme v Kedzierzinu, kde jsme titul vyhráli, pak ještě doma, na náměstí, proběhlo nějaké koupání v kašně. No řekl bych, že to bylo podobné jako v Budějovicích.

Už víte, jak letos budete fungovat v reprezentaci? Pokud se dostanete do výběru, budete týmu chybět v začátku sezony…
V širší nominaci jsem, ale víme, že jsou tam velice dobrá tři účka. Navíc Honza Štokr je nejlepší na světe. Byl bych v nároďáku rád, ale záležet bude na trenérovi, jestli si mě tam nechá nebo ne. Udělám pro to všechno, navíc když se hraje mistrovství Evropy u nás v Čechách, navíc v mém rodném kraji.

REPREZENTACE:
1995-1998 - juniorský nár. tým
1997 - 3. místo MEJ Brno
2000-2010 - sen.národní tým
2001 - 4. místo ME Ostrava
2003 - 4. místo Světová liga Madrid
2003 - 9. místo ME Německo
2004 - 1. místo Evropská liga, Opava
2005 - 9. místo ME Itálie, Srbsko
2006, 2008 - kapitán reprezentace
2010 - z týmu vypadl před MS

KARIÉRA:
1997-1999 Ústí n.L. (mistr 1998)
1999-2001 Nice, Francie
2001-2002 Tourcoing, Fra (2. místo)
2002-2003 Poitiers, Francie
2003-2004 Schio, Itálie A2
2004-2005 Panathinaikos Athény,Řecko (3. místo)
2005-2006 Perugia, Itálie A1
2006-2007 Milano, Itálie A2, (1. místo)
2007-2009 Kedzierzyn. Polsko (4. místo)
2009-2010 Belchatow, Polsko (1. místo v lize i poháru, 2. místo MS klubů, 3. místo LM)
2010-2011 Belchatow (2. místo MS klubů, vítěz poháru i ligy, 5. místo LM)