Vedení v šampionátu si upevnil Španěl Carlos Checa, který skončil v první jízdě třetí a druhou vyhrál. V čele má náskok 43 bodů na Itala Maxe Biaggiho.

Smržovi se nepovedlo navázat na životní výsledek z Donington Parku, kde před třemi týdny vybojoval v první jízdě druhé místo. V Assenu, kde předloni poprvé v kariéře vystoupil v seriálu superbiků na stupně vítězů (třetí místo), přitom všechno vypadalo znovu velice slibně. Lichotivé druhé místo v kvalifikaci znamenalo start z první řady.

„Tréninky i kvalifikační superpole byly opravdu dobré. Problémy začaly až v nedělním warm upu,“ říká Smrž. „Musel jsem v něm zastavovat kvůli kontrole nového motoru. Pak jsem střídal motorky a najel jsem asi jen čtyři měřená kola, takže jsem se nestihl dostat do tempa,“ lituje.

Po startu do první finálové jízdy se jezdec týmu Liberty Racing začal propadat dozadu. „Samotný start se mi povedl, ale v prvních třech zatáčkách jsem jel příliš vlažně a ztratil několik pozic,“ posteskne si. „Ztráta na špičku ale nebyla velká.“

Ve třetím kole těsně před Smržem havaroval Brit Leon Haslam a osmadvacetiletý český jezdec musel mimo trať. „Přejel jsem mu ruku a vyjel jsem do štěrku,“ popisuje nepříjemnou kolizi. Vrátil se na 15. místě a snažil se posouvat dopředu, ale když se dostal na osmou pozici, upadl. „Cením si toho, že jsem se dokázal probojovat zpět do první desítky, ale mé snažení ukončil pád několik kol před cílem,“ konstatuje se smutkem v hlase. „Navíc jsem upadl tak nešťastně, že se mi nestihl vyhnout můj týmový kolega Sylvain Guintoli a také upadl,“ jen bezmocně kroutí hlavou.

Také ve druhé jízdě se Smrž prokousával ze zadních míst. „Nastupoval jsem s naraženým loktem a na rezervní motorce. Začal jsem ještě hůř než v první jízdě. Spojka fungovala jinak, než jsem byl zvyklý, takže jsem špatně odstartoval,“ uvádí. „Hned ve třetí zatáčce jsem nechal moc místa na vnitřku, najel mi tam Camier a a trefil mě z boku, čímž mě poslal téměř mimo trať,“ popisuje další nepříjemný moment.

Závod tak začínal opět kolem patnáctého místa. Opět zabojoval, protlačil se dopředu a cílem projel jako devátý, když v posledním kole svého týmového kolegu Francouze Guintoliho a zaostal jen o 49 tisícin sekundy za osmým Japoncem Norijukim Hagou.

„Mohlo to být určitě lepší,ů říká Smrž ke druhé jízdě. „Na druhé motorce jsem se ale necítil dobře a navíc mě od půlky závodu začaly brněly prsty na ruce, což bylo způsobené rozbitým loktem, se kterým se mi moc dobře nehýbalo,“ dodává na vysvětlenou.

S průběhem závodu v Assenu spokojen v žádném případě nebyl. „Rozhodně to byla hodně špatná neděle, co se týká mého výkonu,“ připustil. „Nezbývá nic jiného, než se soustředit na další závod,“ myslí již na čtvrté pokračování světového šampionátu superbiků, které bude hostit 8. května italská Monza.