Na umělé slalomové dráze v Českém Vrbném u Č. Budějovic končil trénink. „Děkuji vám za přístup, dnešek byl pro trenéra odměnou,“ říká vousatý čtyřicetiletý muž slalomářskému potěru. V roli přísného a spravedlivého trenéra působí Jakub Prüher. Odchovanec SK VS Č. Budějovice se před časem zúčastnil MS, závodil také na OH v Barceloně.

Jste trenérem, předsedou oddílu, co zaměstnává vaši hlavu?
Děláme na velkých plánech, doufám, že se jich alespoň část vyplní.

Můžete o nich mluvit konkrétně?
Začínáme spolupráci s městem. Projekt Město a voda mluví o marině, která bude na kanále. Začne se stavět v příštím roce. Snažíme se najít s městem společnou cestu, nejsme ještě ani v polovině, ale spíš na začátku . V dohledné době by mohl vzniknout areál, který splňuje standardy tohoto desetiletí.

Máte před sebou velké plány?
Sníme o novém kanálu, o nových loděnicích, chceme zajistit rekreační zónu pro levý břeh Vltavy, aby sportovní areál zpříjemnil život obyvatelům sídlišť. Zároveň začínáme jednat s Hlubokou, cítíme se být spojnicí mezi dvěma městy. Naše ekonomka Monika Jandová je duší těchto myšlenek. Je bývalou dlouholetou slalomářkou, hlavně ale rozumí ekonomice, v tomto směru je profesionálkou.

Vaše osobní zaměření v pozici předsedy oddílu je především na sportovní stránku?
Mojí prioritou je, aby vyrůstali kvalitní slalomáři. Začíná se nám tvořit nejmladší tým, to je dobře. Radost nám dělá třeba Michal Kasanda, loni dokazoval výbornou připravenost, uvidíme, jak si dál povede. Šikovní jsou i další závodníci. Sázíme na to, že vychováme novou generaci, která bude dělat radost sobě i nám. Jako ji dělali dřív Štětka, Pavelec, Krejčí , Krejčová, tehdy jsem jezdil v klubu i já a další. Chceme navázat na doby největší slávy oddílu.

Vodní slalom má na jihu Čech bohatou tradici. Na jaké závody se mohou fanoušci těšit?
Jsme pořadateli mistrovství České republiky na Lipně. To proběhne v prvním víkendu v září. Chystáme se už na třetí ročník festivalu Wave. Letos se poprvé souběžně s tímto závodem pojede neoficiální Světový pohár žáčků. Začne už sedmého srpna, trvat bude do jedenáctého. Je to festival, kdy se velmi kvalitní sport skloubí s kulturou. Akcí pro návštěvníky bude hodně.

Asi v průběhu letní sezony nebudete pořádat jen Wave 2008…
Dostali jsme i národní kvalifikační závod, to je jakási druhá slalomářská liga. Pojede se i spousta rodeáckých a raftových závodů. Kanál je oblíben i v souvislosti s dispozicí vodního terénu právě pro rafty a rodea. Aby pěkně vypadal, aby byla zajištěna kvalitní náplň, o to se stará náš odchovanec Ondra Pinkava.

Tedy ve službách klubu další bývalý reprezentant ČR?
Pozor! Ondra není bývalý. Vybojoval si letos s Pischekem nominaci na mistrovství světa ve sprintu. Pinkavu pověřila starostí o kanál společnost Lipno servis.

Viděl jsem váš trénink, jdete se slalomářský potěrem na vodu, projíždíte branky, ukazujete náklony a techniku přímo v akci, dělají vám mladí radost?
Radost mám, když vidím jejich pokroky. Nikam ale určitě nespěcháme. Vím, že potenciál kanálu jim dává do budoucna veliké šance. Když budou trénovat, budou dělat dobré výsledky.

Na první pohled bylo vidět, že na děti umíte razantně zakřičet, zároveň s nimi máte velkou trpělivost…
Trpělivost mám. Podobnou věc už máme vyzkoušenou. Je to totiž i lyžařský tým ze Ski klubu Chlum. Víme, že reprezentanta nevytvoříte za rok, ale je třeba jít dobrou cestou. Když děti mají chuť trénovat, mají kvalitní přípravu, všechno přijde.

Přeladíme trochu na jinou notu, blíží se OH v Pekingu. Budete jako olympionik také u televizní obrazovky?
Čínu budu sledovat, jen nevím, jak přenosy stihnu. Fanatik nejsem, v noci si televizi nepustím, ale budu fandit těm, kteří tam jsou. Hlavně českým vodním slalomářům.

Váš kolega z řad olympioniků Josef Němec se vyjádřil, že by se olympijské hry mohly pořádat i v České republice. Co vy na to?
S Pepíkem Němcem jsme kamarádi. On je ten pravověrný správný olympionik, jak má být. Je i můj dlouholetý soused. Už před lety, když jsem o myšlence uspořádat olympiádu v České republice slyšel, připadala mi směšná. Teď jsem změnil názor. Byl by to obrovský přínos pro vybudování sportovišť. Bojujeme o to, kdyby olympiáda České republice připadla, aby se závod ve slalomu na divoké vodě jel na Lipně. Už teď je to veliký boj, téměř na úrovni olympijského zápolení. Pracujeme na těchto otázkách společně, zapojil se do toho i hejtman Jihočeského kraje.