Kdyby se napříč sporty vyhlašoval trenér roku, horkým adeptem by byl kouč Jihostroje René Dvořák. K týmu byl povolán v okamžiku, kdy se družstvu nedařilo. Jihostroj nehrál dobře. Konec sezony byl ale sladký. Jihočeši vyhráli finále extraligy a zlaté medaile náležitě oslavili.

Jaká byla oslava?

Samozřejmě bouřlivá. První večer hodně, druhý den v Masných krámech neméně. Tím to ale pro mě všechno skončilo. Už jsem starší ročník, dva večery mi úplně stačily.

A hráčům?

Ti asi slavili dál. Měli na to nárok. Bylo po sezoně.

Také jste jako hráč oslavoval mistrovský titul, v dresu Jihostroje dokonce dvakrát. Je oslava trenérů a hráčů jiná?

Úplně. Hráč to prožívá víc s kolektivem. Oni jsou kamarádi, jsou si blíž i věkově, mají titul víc prožitý. Trenér má všechno jinak. Já oslavy bral trochu s nadhledem.

Vraťme se k průběhu sezony, prý to mezi vámi a kolegou Janem Svobodou neklapalo?

To je nesmysl. Mezi námi všechno šlapalo na sto procent. Mezi námi nebyl absolutně žádný problém. Honzátko (přezdívka Jana Svobody – pozn. red.) byl první trenér, pomáhali jsme si navzájem, já se mu snažil pomáhat. Ať si myslí, kdo chce, co chce, mezi námi nebyl žádný problém.

Jsem rád, že řeči, které ve volejbalové rodině kolují, uvádíte na pravou míru. Shodneme se na tom, že tým nehrál vůbec dobře?

Také jsme nad tím s Honzou Svobodou proseděli hodně hodin.

K čemu jste došli?

Byli unavení hráči, kteří se vrátili z národního týmu. Na těch celá naše hra stála. Proto to nebylo ideální. Hlavně v zápasech venku. K tomu se přidala nesouhra s novými hráči, s Gevertem, nashromáždilo se to.

Když jste tým převzal, přišla nepříjemná prohra v evropském poháru, pak další ve čtvrtfinále ČP. Proč?
Přišel jsem na lavičku po prohře doma v evropském poháru s Tel Avivem. V Izraeli, to pro mě byl zápas dva dny po přebrání mužstva. Tam jsme zbytečně a hloupě prohráli koncovku prvního setu. Tu jsme měli vyhrát. Kdyby se to povedlo, dopadlo by všechno jinak. Ale to jsou kdyby…

Tým vypadl pouze s průměrným Tel Avivem. Stejně špatně dopadlo čtvrtfinále Českého poháru s Kladnem…

Chyběl Gevert, byli jsme oslabení, nemyslím ale, že jsme s Kladnem hráli úplně špatně. Narazili jsme jsme na tým, který v této fázi sezony podával vůbec nejlepší výkony. Kladno vyhrálo Český pohár naprosto s přehledem. My s ním odehráli nejvyrovnanější zápas.

Pak přišel zlom. Výkony se podle vás zlepšovaly postupně, nebo vidíte jeden klíčový okamžik sezony?
Samozřejmě se výkony zlepšovaly postupně. Přidám můj subjektivní pocit, na kterém jsme se shodli s hráči po sezoně…

…povídejte…
Paradoxně nám asi prospělo nám, že se zranil Gevert.

Prosím?

Zranil se, odjel se léčit do Německa, atmosféra v týmu se uvolnila. V té chvíli, ač jsme to nikdo moc nečekali, nám pomohl Hackworth. Družstvo se uvolnilo, atmosféra byla lepší a postupně jsme se dostávali do fazony.

Gevert se vrátil a podle vaší teorie to tým znovu změnilo?

Jenže on se znovu zranil. Pak už každý přikládal své polínko do ohně. Kdo přišel, pomohl. Smečaři, blokař Todua, univerzál Šotola a po svém návratu také Gevert. Prostě všichni až do konce sezony jenom pomohli.

Proč přichází po mistrovské sezoně tolik změn? Tým opouštějí Habr, Gevert, Červinka, Hackworth, Sobotka…
Je to z části moje volba, zčásti jsme se na tom shodli s vedením. Mužstvo už bylo dlouho pohromadě, také loni se projevila únava hráčů z národního týmu, nebylo tu žádné občerstvení kádru. Žádná nová krev. Letos nám jako první k tomu dal signál Filip Habr, který svůj odchod avizoval už v lednu.

Na Filipa Habra se chci zeptat speciálně. Proč ale odcházejí další hráči? Univerzálové…
Zvolili jsme na tomto postu jinou variantu.

Jakou?
Už nebudeme mít na dva zahraniční univerzály. Máme dobrého Křesťana a z jiné generace Šotolu.

Model s talentovaným Šotolou na postu druhého univerzála vypadá sympaticky, co když si ale přes Křesťana vůbec nezahraje?
Je to jinak naplánované. Šotola bude s námi plnohodnotně trénovat. Každý týden bude hrát nejméně jedno utkání v EGE. Byl bych velmi rád, a záležet bude jen na jeho výkonnosti v tréninku, aby odehrál nějaký zápas v sezoně také v extralize.

Překvapivý byl odchod blokaře Vladimíra Sobotky. Proč on v Jihostroji nepokračuje?
Ani my to nečekali, museli jsme tuto situaci řešit.

Odchází také rezervní nahrávač Kristián Červinka, nahradí ho příbramský Kupilík?
Kristián za roky, co tu byl, nepřesvědčil, že by mohl být prvním nahrávačem. Dospěli jsme k názoru, že ani pro něj, ani pro klub tudy cesta nevede. Musíme prostě Červinkovi umožnit, aby se ukázal v jiném mužstvu, aby chytil příležitost za pačesy. Ne aby tu stál jako dvojka.

Nepřesvědčil vás? Měl jste jiné představy?
Mám na druhého nahrávače jiné požadavky. Nejen v zápasech, ale i v tréninku.

Když jsme se zastavili u nahrávačů, přichází čas na speciální otázku k Filipu Habrovi. Měl hodně kritiků, ani Deník jeho špatné výkony neomlouval, ale je třeba poznamenat, že takového bojovníka na klíčovém postu Jihostroj dlouho neměl. Zlepšoval se a v play off zastínil všechny své protihráče. Jaký je váš názor?
Pokles naší formy v první půlce sezony způsobila únava hráčů z národního týmu. To jsem už zmínili. O nahrávače se družstvo opírá nejvíc. Bylo to trochu dílo Filipa Habra, který nebyl v pohodě. Byl jsem nahrávač, vím, že od něj vychází útočná potence celého týmu. My v ní zaostávali. Ve druhé půlce sezony se Filip dostal do formy, do pohody, našli jsme společnou řeč. Po odchodu Honzy Svobody jsme s Filipem našli cestu a začalo to fungovat. Mužstvu to prospělo. V celém play off to na Filipovi bylo hodně vidět, v závěru sezony jsme se o něj opírali.

Už můžete mluvit o ambicích Jihostroje České Budějovice v sezoně 2017/18?
Ještě nemáme kádr úplně hotový. Někteří hráči nám stále chybějí. Až podle toho, jak bude tým definitivně vypadat, můžeme malovat ambice pro sezonu.

Nízké jistě nebudou…
…je mi jasné, že Budějovice budou chtít být v čele tabulky. Mezi prvními týmy. To platí stále. Až podle doplnění kádru, podle toho jak si to všechno sedne, uvidíme, jaké ambice budeme mít v Lize mistrů.

Vnímáte, že třeba pod Ještěd dorazily zářivé hvězdy českého volejbalu? V Dukle budou hrát Holubec a také Štokr!
Extraliga nebude lehká. Manšafty nahoře hodně posílily. Liberec extrémně. Má tým nabitý samými reprezentanty. Mohutně posílily také Karlovy Vary, kádr obměnilo Kladno. Přední týmy dají dohromady určitě velmi dobrá mužstva. Díky cizincům bude nejvyšší soutěž zase vyrovnaná, kvalitní. Podle mne se špička bude dál rozšiřovat.

Tečka za sezonou byla sladká?
Neočekávali jsme, že se až k takovému úspěchu propracujeme. Liga už loni strašně posílila. Kladno hrálo celou sezonu výborně. Náš tým byl v útlumu, nevyhýbala se nám zranění. To, čeho jsme dosáhli, je malý zázrak. Dostali jsme se skoro ze dna až na vrchol. V tom je kolektivní sport obrovsky krásný. Nikdo v lednu neočekával, že bychom mohli vyhrát finále, já týmu věřil, snažil jsem se to hráčům říkat při každé poradě po nevydřených zápasech. Při každé příležitosti zvednout morálku jsem jim zdůrazňoval, že všichni volejbal umí, jen se musí naladit na dobrou notu, aby úroveň, co mají v tréninku, přenesli také do konkrétního zápasu.