Jihočech Froněk je již několik let Polákovým osobním trenérem a věnuje se ještě dalšímu mladému jezdci Radku Větrovskému (13 let).

Trenérem naší juniorské reprezentace, jak je občas uváděno, ale není. „Juniory má na starosti Vašek Vizinger. Já jsem byl jenom požádán, jestli bych mu nepomohl starat se o kluky, protože jsem stejně na všech závodech. Snažím se pomáhat českému motokrosu. Oficiální funkci ale nemám," uvádí na pravou míru.

Petr Polák je obrovským příslibem celého českého motokrosu. Ve třídě 65 ccm vybojoval v roce 2013 bronzovou medaili na juniorském mistrovství světa v Jiníně. Za necelé tři roky stoupla křivka jeho výkonnosti strmě vzhůru, což pochopitelně nemohlo uniknout pozornosti velkých motokrosových týmů.

Na zahraničních závodech tak letos startuje v barvách KTM Diga Junior Racing. „Je to belgický tým přímo podporovaný továrnou KTM," informuje Froněk. „Nejedná se vyloženě o tovární tým. Ale měla by to být jakási přestupní stanice na cestě do něj. Je to stáj, jejíž úlohou je podpora šikovných kluků v juniorském věku," dodává.

Belgie je země motokrosu zaslíbená. „Jsme rádi, že tam můžeme být," přikývne trenér, jenž se svými svěřenci tráví v Belgii poměrně dost času. „V zimě tam jsme tak padesát procent času, aby kluci také zvládali školu. V sezoně jsme o něco více tady v Čechách," říká.

Motokrosová sezona je totiž momentálně v plném proudu. „Hodně cestujeme, proto jsme více doma. Ale jenom proto, abychom si vždycky zabalili věci. V pondělí se vrátíme ze závodů a ve čtvrtek už zase odjíždíme na další," dává nahlédnout do nabitého programu.

Pomoc ze strany belgického týmu si Froněk nemůže vynachválit. „Tým se nám stará o závodní motorky, které nám vozí na závody. Petr se tak může přepravovat letecky nebo na bližší závody jezdit autem s rodiči. Odpadla nám tak starost o motocykly. Doma máme tréninkové a v Belgii nám připravují závodní," pochvaluje si Froněk.

Na domácí scéně jezdí Polák v barvách týmu MRG Bo Oil Racing. „Je to díky spojení s Ervínem Krajčovičem," jmenuje Froněk významného hráče na naší motokrosové scéně. „Ervín má tým, který úspěšně startuje na Rallye Dakar. Je to ale bývalý motokrosař, dlouhé roky měl svůj tým v mistrovství světa a tento sport nadále pozorně sleduje."

Právě Krajčovič se výrazně podílel na Polákově přechodu do belgického týmu. „Angažmá v Belgii nebylo zadarmo. Stálo to docela dost peněz," připustí Froněk. „Ervínův tým si ale Petra všiml a rychle rozpoznal, že je to výrazný talent českého motokrosu. Jako jediný silný tým u nás má chuť podporovat mladé jezdce. Ty další si raději koupí hotového pilota v zahraničí. Strašně nám to pomohlo. Hlavně díky němu máme nyní velmi dobré zázemí a k dispozici pět motorek. Nyní máme podmínky srovnatelné s ostatními soupeři ze špičky mistrovství Evropy," oceňuje Froněk přístup svého někdejšího soupeře na motokrosových drahách.

Prioritním seriálem je letos pro Petra Poláka mistrovství Evropy dvoutaktní třídy 125 ccm. „Jede ji prvním rokem. Je vypsána pro sedmnáctileté jezdce a Petrovi je teprve patnáct. Každý výsledek, který se přiblíží první desítce, je pro nás skvělý," uvádí trenér.

Úvodní závod šampionátu se jel v lotyšském Kegumsu. Mladý závodník z Klatov byl v první jízdě čtrnáctý a ve druhé sedmnáctý. „Možná to tak na první pohled nevypadá, ale považovali jsme to za dobrý výsledek. Petrovi totiž nevyšla kvalifikace. Byli jsme rádi, že se nakonec vůbec do závodu dostal. Ale měl tím pádem špatnou startovní pozici. Začínal v obou jízdách prakticky z posledního místa, ale zabojoval a zanechal velmi dobrý dojem," vrací se Froněk k úvodnímu závodu evropského šampionátu.

Druhý závod se jel v italském Trentu. Tam se Polákovi příliš nevedlo. V první jízdě byl devatenáctý, ve druhé dojel na 33. místě. „Opět šel na start ze špatné pozice. Ale až se jezdecky srovná, má na to, aby jezdil kolem desátého místa," je Froněk přesvědčen.

Trenérova vize je taková, že za dva roky by měl jeho svěřenec klepat na brány mistrovství světa. „To je cíl celého našeho snažení. Vrátit českého jezdce do MXGP. Pokud bude letos jezdit Evropu kolem desátého místa, tak by měl příští rok v šestnácti letech atakovat absolutní špičku. Další rok už by mohl směřovat do mistrovství světa, což je náš cíl," odkrývá své představy.

Na domácí scéně je Polák zatím suverénní. V mezinárodním juniorském mistrovství republiky vyhrál ve své třídě všechny čtyři odjeté jízdy a navíc ještě někdy nastupuje také k závodům v silnější kubatuře MX2 Junior. „Když je volno, tak náš mistrák rádi absolvujeme, protože má svou kvalitu a v Evropě není moc lepších. Je to velmi dobrá příprava," chválí Froněk.

V plánu má nasadit Poláka také do seniorského šampionátu třídy MX2. „Ze sedmi závodů se nám ale tři kryjí s mistrovstvím Evropy, které má pochopitelně přednost. Je to škoda. Čtyři závody ale stihneme a rádi je pojedeme," ujistí.
Juniorské mistrovství světa se letos jede v srpnu v Rusku. „Samozřejmě se zúčastníme a budeme se snažit o co nejlepší výsledek," ujistí Jan Froněk.

Doma budou Petr Polák i s Radkem Větrovským a jejich trenérem Janem Froňkem k vidění o státním svátku 5. července, kdy v Jiníně pokračuje třetím závodem mezinárodní mistrovství republiky juniorů.