Přestože ještě není ani konec května, devatenáctiletý závodník má za sebou už více než dvacet odjetých závodů. Sezonu začínal ve Slovinsku. „Tam jsem se chtěl v teple rozjezdit, ale byla tam paradoxně pomalu větší zima než u nás,“ vzpomíná Holub na vstup do letošní sezony.

Ve Slovinsku také absolvoval první dva závody sezony. Tím byla mezinárodní juniorské liga, kterou jezdí kromě české reprezentace ještě Slováci, Slovinci a Chorvaté. „Obě utkání jsme vyhráli, což bylo na začátek sezony samozřejmě příjemné,“ chválí si. Českému týmu se pak podařilo vyhrát i další závod ve slovenské Žarnovici.

Jihočech úspěšně vstoupil do letošního ročníku i na domácí scéně. V úvodním závodě mistrovství republiky do 125 ccm obsadil ve Slaném třetí místo a spolu s Michalem Hádkem vyhráli první závod mistrovství republiky juniorských dvojic. „Honza udělal plný počet patnácti bodů, což bylo super,“ chválí svého vnuka legenda jihočeské ploché dráhy Jan Holub nejstarší, jenž působí jako manažer i trenér mladého závodníka.

Druhý závod MR juniorských dvojic v Plzni přinesl značnou komplikaci. Hádek se totiž zranil na závodech v Itálii a nemohl nastoupit. Holub jezdil sám, přesto zabojoval a získal čtrnáct bodů z patnácti, což pro jeho dvojici znamenalo čtvrtou příčku. „Udrželi jsme tak bodový kontakt, takže v dalších závodech spolu s Michalem chceme zase zaútočit na titul,“ ujistil své soupeře.

Holub také zasáhl do přeboru republiky seniorů. Z prvních dvou závodů si nejlepší osmička zajistí postup do mistrovství republiky. V prvním závodě v Pardubicích skončil čtvrtý, ve Mšeně, kde se přeborový závod jel jako součást Memoriálu Emila Sovy, obsadil druhou příčku jak v přeboru, tak i v memoriálu. Pokaždé za Filipem Šiterou.

Jednoznačným vrcholem dosavadního průběhu sezony byl pro Holuba kvalifikační závod mistrovství světa juniorů do 21 let v německém Neustadt/Donau. Českobudějovický závodník si dvěma vítězstvími ve svých prvních dvou jízdách zajistil skvělou pozici pro zbytek závodu. Pak sice přidal jen tři třetí místa, dohromady to ale stačilo na přímý postup ze šestého místa, což byla zároveň poslední postupová pozice. „Vyšel nám parádně vstup do závodu. Honza první dvě jízdy vyhrál. Ta třetí ale musela být zastavena, protože začalo strašně pršet. Zkusili jsme potom změnit převod, protože na trati bylo velké bahno. Neudělali jsme ale dobře geometrii. Byla naše chyba, že jsme se v tom fofru takhle rozhodli,“ přiznává nejstarší z rodu Holubů. „Naštěstí to dobře dopadlo a udrželi jsme poslední postupovou příčku,“ spokojeně Holub konstatuje. „Mohlo to dopadnout i lépe. Ale důležitý byl hlavně postup, který se podařil,“ dodá.

Holub tak postoupil mezi dvaatřicítku nejlepších juniorů světa, kterou čekají dva semifinálové závody na Slovensku v Žarnovici (4. června), resp. v polském Gniezně (25. června). Ze semifinále postoupí dvě sedmičky jezdců, které pak uvidí diváci na čtyřech stadionech, včetně toho v Pardubicích, kde se jede finálový seriál.

Extraligu letos jezdí Holub junior za obhájce titulu ze Mšena. A má za sebou úspěšně první závod. Jeho tým porazil ambiciózní Pardubice o jediný bod 47:46 a Jihočech přispěl k vítězství svých barev pěti cennými bodíky.

Sezonu má Jan Holub rozjetou dobře. „Zatím všechno běží celkem bez problémů. Motory drží, což je vždycky důležité,“ pochvaluje si Holub spolupráci s divišovskou Jawou.