Zatímco v minulých letech byl touto dobou nositel slavného plochodrážního jména už pokaždé pořádně rozjetý, letos má na svém kontě pouze dva volné mezinárodní závody a k tomu minimum tréninku na motorce.

Tříkrálový závod v rakouském Weissenbachu byl letošní Klatovského premiérou. A nepříliš povedenou, protože s osmým místem moc spokojený být nemohl. „Dvakrát jsem tam spadl, nebylo to vůbec dobré," připouští.

Druhý letošní závod absolvoval v neděli večer v polském Sanoku a bylo to podobné. Nakonec obsadil deváté místo a nepodíval se ani do malého finále. „Ze čtyř jízd jsem zase dvakrát upadl. Nebylo to zdaleka optimální. Vlastně to bylo úplně špatné," uvede myšlenku na pravou míru. „Přitom motorky fungují bezvadně. Ale jezdec musí přidat," dodá sebekriticky.

Letošní mírná zima ledové ploché dráze vůbec nesvědčí. Podmínky pro přípravu jsou z pohledu jezdců skutečně katastrofální. „Takovou zimu nepamatuji. Pro přípravu to bylo opravdu špatné. Teď sice pořádná zima přichází, ale to už je pro mě pozdě, protože v pátek začíná Grand Prix," běduje Klatovský.

S trénováním na ledařském speciálu to letos byla skutečně bída. „V prosinci jsme byli tři dny trénovat ve Švédsku a potom jsme se tam vrátili ještě mezi svátky. Ale počasí nepřálo. Zrušen byl tradiční Santa Cup, což bývá vždy naprosto ideální příprava. Trošku jsme  jezdili na jezerech, něco jsme si vyzkoušeli, ale závody to nahradit nemohlo. Ty člověku dají nejvíce," je si vědom.

Právě malá rozježděnost je věc, které se Jihočech před víkendovým startem Grand Prix. „Člověk pak nedělá spoustu věcí automaticky, jak býval zvyklý. Trvá déle, než si všechno ohmatáte. A čas na přípravu už není. V pátek se trénuje v Krasnogorsku a o víkendu se tam jede naostro o body do Grand Prix. Ale věřím, že to zlomím a zadaří se," doufá před klíčovou fází sezony.

Krasnogorsk, který je součástí Moskvy, bude dějištěm úvodních dvou závodů Grand Prix. O týden později se v dalším ruském městě Togliatti uskuteční světový šampionát družstev. Pro něj Jana Klatovského doplní Andrej Diviš a Lukáš Olejník. Mladší z bratří Klatovských doufal, že by alespoň pro týmový závod přesvědčil ke startu svého staršího sourozence Antonína, jenž se jinak rozhodl sezonu vypustit. „Brácha ale na motorce dlouho neseděl a navíc by to nebylo fér ani vůči klukům, kteří už mají vyřízená víza. Tonda mi v Rusku bude chybět, ale nedá se nic dělat. Třeba se nám s klukama  podaří překvapit," doufá.

O postup do Grand Prix jednotlivců měl Jan Klatovský původně bojovat o uplynulém víkendu v závodě challenge v rakouském St. Johannu. Ten byl ale kvůli nepřízni počasí zrušen a šestnáctku pro Grand Prix světová federace FIM nominovala podle loňských výsledků.   „Mě osobně mrzelo, že se v St. Johannu nejelo. Dráha mi tam vyhovuje a takový závod jsem před startem mistrovství světa potřeboval absolvovat," neměl Jihočech radost z toho, že vstupenku mezi elitu dostal bez boje.

V loňském seriálu Grand Prix obsadil dvanáctou příčku a tu by letos rád vylepšil. „Pokud bych se vešel do desítky, tak by to bylo pěkné. Loni jsem byl v nominaci jenom jako náhradník, takže jsem nejel první dva závody v Rusku. První desítka by byla hezká, ale konkurence bude tvrdá," je si vědom.

Důležitý bude samotný vstup do elitního seriálu. „Všechno směřuji na první dva závody v Rusku. Tam se ukáže, jak na tom jsem. Celý pobyt v Rusku bude náročný i po technické stránce. Na druhý dvojzávod do Blagověščensku je to z Moskvy dva tisíce kilometrů. Budou nás tam přepravovat letecky, takže všechen materiál musí být připravený v bednách. Nebude to nic jednoduchého," upozorňuje.

S otazníkem je Klatovského start na mistrovství Evropy, které bude hostit další ruské město Kamensk. Tam měl obhajovat loňské šesté místo. „Můj start na mistrovství Evropy teprve řešíme. Ve stejném termínu bych z rodinných důvodů potřeboval být doma. Navíc kvůli Evropě bych musel v Rusku zůstat pět týdnů. Je to s otazníkem, ale možná své místo v nominaci na Evropu uvolním jiným klukům," nechce předbíhat.

Šance, že by se letos mladší z bratrské dvojice představil také doma, je zřejmě minimální. Zima ještě pořádně nedorazila a domácí šampionát se zatím vůbec nerozběhl. „Počasí tomu zatím nenahrává, ale pokud bych Evropu skutečně nejel, tak bych byl kolem dvacátého února doma. Kdyby se přece jen podařilo nějaký závod uspořádat, tak bych se rád zúčastnil," ujistí.