S dobrou náladou potrénovali v týdnu před zájezdem do Benátek českobudějovičtí extraligoví volejbalisté. K úsměvům a vtípkům mají důvod. V posledním utkání porazili doma druhý Zlín jasně 3:0 a zvýšili tak náskok v čele tabulky základní části na pět bodů.

Nyní by jim měly stačit čtyři body z posledních tří utkání k celkovému vítězství v dlouhodobé fázi domácí nejvyšší soutěže. Kapitán Jihostroje ČB Michal Sukuba věří, že o prvenství už jeho tým nepřijde.

Pětibodový náskok je dostatečný tři kola před koncem?
Určitě by nám to mělo stačit. Kdyby se nám v Benátkách nezadařilo, ještě nás čekají zápasy s Havířovem doma a v Ústí nad Labem. Tedy ti lehčí soupeři. I když proti Ústí se nám letos nedaří, budeme u nich chtít vyhrát. Trochu se pomstít za předchozí zápasy. A do play off jít s vítěznou sérií a ne po porážkách je také výhoda.

Už vás začal trenér Petr Brom připravovat na play off?

Zatím jedeme stejný koloběh základní části jako do teď, trénujeme tak jako pořád. Je třeba dohrát poslední zápasy než to vypukne. Poté bude více času, až se rozběhne předkolo play off, začne i příprava na play off. Budeme vědět, na koho půjdeme, tak se na soupeře budeme moci více připravovat.

Sledujete vývoj ve spodní části tabulky, tedy vaše možné soupeře?
Spodek je vyrovnaný bod po bodu, ale ještě si to všichni rozdají v předkole. Nějakou představu, kdo na nás vyjde, už máme, ale zatím to moc neřešíme.

V sobotu vás čeká utkání na půdě třetích Benátek. Doma jste s nimi prohráli, na jejich palubovce vyhráli, jaký bude výsledek nyní?
Nebudu tipovat. Chceme vyhrát, ale nic jednoduchého nás nečeká. Mají dobře poskládaný mančaft založený na kvalitní přihrávce. Utká se první tým se třetím, dá se čekat kvalitní zápas. Já doufám, že odsud odvezeme nějaké body. U nich se nám podařilo vyhrát, doma jsme ale zápas nezvládli. Budeme se snažit vyhrát, abychom v play off, když pak na ně narazíme, měli psychickou výhodu. Chceme si pojistit první místo, abychom se mohli v klidu připravovat na play off.

Bude to podobný souboj jako se Zlínem? Benátky jsou zkušený tým, který nechybuje…
…Přesně tak. Všichni už mají něco odehráno a spíš půjčí míč soupeři, než aby zkazili. Dělají minimum nevynucených chyb.

Proti vám nastoupí bývalý spoluhráč Petr Habada, zkušené libero. Co říkáte na jeho výkony?
Dva zápasy, co jsme s nimi hráli, zvládl slušně. Má své kvality a na příjmu i v poli si odvede své. Víme, co od něj čekat. Budeme muset tlačit více na servis, protože jsou všichni opravdu dobří přihrávači. Bude záležet, jak nám podání půjde.

Znáte jeho slabiny, kterých by se dalo využít? Budete se jej snažit trefovat podáním? Několikrát jste tuto taktiku praktikovali.
Ne že bychom šli přímo po něm, ale snažili jsme se ho několikrát zasakočit. Ti, kteří skáčou tvrdé podání, těžko někoho budou trefovat, ale plachtícím podáním bychom jej vyzkoušet mohli.

Formu máte v závěru základní části vynikající, takže můžeme čekat vítězství?
Kdybychom zopakovali výkon, jaký jsme předvedli se Zlínem, tak si myslím, že bychom měli vyhrát. Ale každý zápas je jiný, každý soupeř hraje jinak. Záležet bude na nás, jak se s tím popereme.

Soubouj se Zlínem patřil k vašim nejlepším výkonům v sezoně, souhlasíte?
Určitě to byl jeden z nejlepších výkonů. Divákům se musel zápas líbit, byl hodně vyhecovaný. Viděli dlouhé pohledné výměny s vítězným koncem pro nás.

Jak jsou na tom marodi Čajan se Smrčkou?
Zdravotně už jsme na tom zase o trochu lépe. Čajo začal trénovat, Smrk ještě s nohou nemůže.