V průběžné klasifikaci šampionátu se posunul na desáté místo.

Smrž zajel výborně už kvalifikaci, ve které si vybojoval druhé místo na startovním roštu. „Po první kvalifikaci jsem byl druhý, po druhé čtvrtý a v závodě superpole jsem byl opět druhý,“ vypočítává. „Z kvalifikačních jízd jsem měl velmi dobrý pocit,“ připouští.

Pro závod se rozhodoval mezi dvěma motocykly. „Každý měl jinou variantu nastavení,“ vysvětluje. A vybrat se povedlo tu pravou, protože Smrž hned v první finálové jízdě zajel šesté místo, čímž vyrovnal svůj doposud nejlepší výsledek v kariéře. „Byl jsem trochu svázaný tím, kolik už jsem letos nedojel závodů. Proto jsem se nepouštěl do žádných větších akcí a dojel spíše na jistotu na šestém místě,“ naznačuje strategii.

Výborný výsledek v první jízdě ho výrazně uklidnil. „To určitě. A hlavně jsme zjistili, co je třeba ještě pro druhou jízdu upravit,“ dodává. „Pak už to šlo samo,“ směje se. „Jezdil jsem řádově o půl vteřiny rychleji na okruh než v jízdě první,“ pochvaluje si.

Odstartoval na pátém místě a dlouho pak jezdil ve skupině s Haslamem a Fabriziem, která bojovala o druhé až čtvrté místo. „Jezdil jsem na konci skupinky, ale měli jsme velký náskok. Držel jsem se jich v pohodě, ale tovární motorky jedou přece jen o něco rychleji, takže předjíždění by bylo riskantní,“ vysvětluje.

Přesto v samotném závěru využil Fabriziovy chyby při řazení a dostal se na třetí místo. „Je to můj životní úspěch. To v každém případě,“ tvrdí jezdec, jenž byl právě v Assenu v roce 2001 pátý v závodě MS třídy do 125 ccm. „V superbicích je ale úplně jiná konkurence. Splnil jsem si tím jeden ze svých životních cílů,“ tvrdí.

Další závod Jakuba Smrže čeká za dva týdny na okruhu v italské Monze.