V konkurenci pěti set závodníků dokázali vybojovat jednadvacet medailí. „Pomohl nám sice fakt, že byly samostatně vypsány žákovské kategorie. Přesto se jedná o mimořádný úspěch,“ chválí si předsedkyně dlouhodobě nejsilnějšího jihočeského oddílu Eva Šmausová.

Velká účast měla nepříznivý vliv na časový plán. „Závody se neúnosně prodlužovaly. V sobotu se končilo až před půl desátou večer,“ poznamenává Šmausová. „Potom nás čekal ještě přesun přes celou Prahu na hotel, takže to bylo hodně únavné.“

Jedenáctičlenná výprava Koh – i – nooru skutečně zazářila a každý z Jihočechů přivezl v průměru dvě medaile. „Zaskvěl se především Josef Moser, jenž byl vyhlášen nejlepším plavcem žákovských kategorií celého mítinku,“ připomíná Šmausová jeho šest vítězství a také překonané nejlepší jihočeské výkony ve své kategorii.

Mezi žáky si výborně vedli především ještě Frič a Ademoska. „Příslib do budoucna je v žákovských kategoriích velký. Chce to jen nepolevit v tréninku,“ apeluje Šmausová.

Své kvality prokázal i současný nejlepší jihočeský plavec Karel Baloun, přestože do závodů nastupoval krátce po maturitě. „Tu zvládl brilantně se třemi dvojkami a jednou jedničkou. Nyní zamíří na vysokou školu do Brna. Trénovat bude v Kometě, ale ještě rok by měl plavat za náš klub. Potom se uvidí, jak se s Kometou dohodneme,“ uvažuje předsedkyně Šmausová.

Baloun v Podolí s přehledem vyhrál dlouhou polohovku a k tomu přidal ještě dvě třetí místa. Výborně si vedl i věkem ještě dorostenec Ingeduld, jenž by mohl být opravdu hodně brzy Balounovým důstojným nástupcem.

Stále ještě dorostenkou je také Dominika Hovorková. Ta se blýskla druhým místem mezi ženami na osmistovce, když přemožitelku našla pouze v naší dlouholeté reprezentace Janě Pechanové.

Plavce Koh – i – nooru nyní čekají mezinárodní závody v rakouském Steyeru. „Kromě domácích plavců by tam měli startovat také Maďaři a Němci. Bude to kvalitní příprava na mistrovství republiky všech kategorií,“ uvádí zkušená funkcionářka.

Právě domácí šampionáty jsou tradičním vrcholem letní plavecké sezony. „Už na ně začínáme směřovat přípravu. Příští týden ubereme kilometráž a začneme ladit formu. Byli bychom rádi, aby i někteří naši žáci splnili limity pro mistrovství republiky seniorů v polovině července v Praze. Je důležité, aby si osahali atmosféru velkých závodů. Měla by to pro ně být motivace. V žádném případě je nechceme nějak tréninkově přetáhnout,“ zdůrazní.

Zatímco mladíčci pojedou sbírat zkušenosti, Karel Baloun pojede pro medaile. „Trošku ubral v tréninku, protože se více zaměřil na školu. V každém případě bude na svých tratích útočit hodně vysoko,“ je Šmausová přesvědčena.

Uspět mezi ženami bude chtít i Hovorková. „Na patnáctistovce by mohla skončit kolem čtvrtého či pátého místa. To je reálné,“ spoléhá Šmausová na juniorskou reprezentantku. „Určitě jí pomohlo zimní soustředění ve Spojených státech a také cílevědomá práce trenérky Šestákové. Ta stojí výrazně za jejími úspěchy.“