Nejlepší jihočeský basketbalový klub se pomalu začíná připravovat na novou sezonu. BK Czech coal Aldast Strakonice, jehož celek žen jako jediný bojuje bojuje v nejvyšší domácí soutěži, ji zahájí již v neděli. Osmý celek loňské sezony opustily dvě opory, i tak by letos chtěl bojovat v ŽBL opět o umístění mezi nejlepší českou čtveřicí. Dopomoci by k tomu měl i navrátilec na postu kormidelníka, impulzivní trenérka Marcela Krämerová.

V to věří i generální manažer klubu Eduard Gaisler.

Jakými změnami pro letošek prošel tým žen?
Tak především nás opustily dvě velmi kvalitní hráčky, Míša Stará odešla do Hradce Králové a Šárka Pospíšilová do Karlových Varů. Tým prošel v loňském ročníku určitým vnitřním stresem, mezi hráčkami jsme museli trochu očistit atmosféru. Rozhodli jsme se proto po dohodě ve vedení klubu, že to bude tento krok.
Kdo nahradí tyto dvě ztráty?
Tým by měl zůstat stejný jako loni, ještě očekáváme příchod dvou hráček.
Českých? Nebo zalovíte opět v amerických vodách, jak tomu v minulých letech bývalo?
Budeme preferovat české hráčky. Posily ze zahraničí nevylučujeme, máme dva dobré konktakty do Spojených států. Přednost mají ale nyní české basketbalistky.
Přiberete do kádru také nějaké talenty z dorostu?
Zapojíme dvě až tři děvčata do přípravy a pak i do utkání v lize. Pak už bude záležet na trenérce, koho si vybere do kádru.
Trenérka Marcela Krämerová se po krátké odmlce vrací zpět ke kormidlu Strakonic, jak dlouhou dobu by zde měla setrvat?
Nastoupila k nám prvního srpna a podepsala s námi smlouvu na tři roky.
Měla při výběru mezi ostatními kandidáty na trenérský post přednost, když se jí za jejího působení Strakonicím v ŽBL dařilo?
Do výběrového řízení se přihlásilo jedenáct trenérů z domova i ze zahraničí. V podstatě jsme upřednostnili naší bývalou trenérku Krämerovou, dali jsme jí důvěru.
Jak silný tým převezme oproti loňsku, kdy začínal trénovat strakonické basketbalistky kouč Jiří Johanes?
Já myslím, že složení týmu je velice kvalitní, už jména napovídají, že se jedná o atraktivní hráčky. Máme jeden z nejzkušenějších kádrů, k tomu zkušenou impulzivní trenérku, čehož bychom měli využít. Teď už se jen modlit, aby hráčky zůstaly zdravé.
A s jakými cíli do letošní sezony vstoupíte?
V první fázi ligy bychom chtěli hrát o první čtyřku, pak v nadstavbě si vybojovat play off. Zúčastníme se rádi i Českého poháru, kde by se mohlo poštěstit.
Středoevropský pohár, ve kterém v dřívějších letech sbíral jihočeský celek v konfrontaci se zahraničními celky zkušenosti, hrát nebudete?
Náš kádr se skládá z šesti profesionálek, zbytek jsou poloprofesionálky nebo studentky. Takže se soutředíme jen na domácí soutěže. Takový pohár vyžaduje silnější lavičku a větší finanční zázemí. My se budeme soustředit jen na Ženskou basketbalovou ligu a na mládež.
Tým by se měl poprvé pohromadě sejít již tuto neděli, kdy by měl začít s přípravou na blížící se letošní ročník. Jaká bude její náplň?
Ihned skočíme do tvrdé kondiční přípravy v horském terénu na Zadově, kde budeme celý týden. Poté přijde na řadu hala, přesně tak, jak si to přála trenérka Krämerová. Samozřejmě nás čekají i turnaje a přípravné zápasy, bude to náročné. V rámci letošního mistrovství světa, které hostí Česká republika, bude letos ženský basketbal hodně atraktivní, těšíme se na to.
Mohou se těšit i basketbaloví příznivci na nějaké změny v ŽBL? Například na oživení příchodem nového soupeře?
Žádné výrazné změny se neděly. Nováčkem v naší lize jsou Pardubice, které už delší dobu patří k týmům, které chtějí hrát nejvyšší soutěž. Mají slušnou základnu, myslím, že je jen dobře, že se probojovaly k nám. I když to bylo na úkor tradičního účastníka Sparty Praha. Pardubice nebudou lehkým soupeřem, nelze je podceňovat. Další novinkou je, že odpadá play out. Poslední dva celky nebudou hrát o spadnutí, poslední padá přímo a nahradí jej vítěz první ligy. V Českém poháru se pak také změnil systém. Již se nebude hrát Final Four, ale naši dva favorité, Gambrinus Brno a USK Praha, budou nasazeni přímo do semifinále. Jejich soupeř vzejde ze čtveřice týmů, které se spolu utkají o dvě postupová místa.
Budou moci fanoušci i letos sledovat vaše utkání v přenosech na internetové televizi?
Samozřejmě, i letos budeme mít všechna utkání na internetu v přímém přenosu. Navíc máme slíbená i televizní utkání, termíny ale zatím nevíme. Takže se budeme těšit na diváckou podporu. Pro letošek máme novou palubovku, nová pravidla, diváci se mají na co těšit. Máme nyní halu zkrášlenou, tímto bych je rád pozval na naše utkání.

Los základní části:

 1. kolo  (středa 20. října):
VŠ Praha – BK Strakonice
2. kolo  (sobota 23. října):
USK Praha – BK Strakonice
3. kolo  (sobota 30. října):
BK Strakonice – Frisco Sika Brno
4. kolo  (sobota 6. listopadu):
Hradec Králové – BK Strakonice
5. kolo  (sobota 13. listopadu):
BK Strakonice – Slovanka MB
6. kolo  (neděle 21. listopadu):
Pliska Pardubice – BK Strakonice
7. kolo  (sobota 27. listopadu):
BK Strakonice – Valosun Brno
8. kolo  (sobota 4. prosince):
Trutnov – BK Strakonice
9. kolo  (sobota 11. prosince):
BK Strakonice – Karlovy Vary
10. kolo  (sobota 18. prosince)
BK Strakonice – VŠ Praha
11. kolo  (středa 5. ledna)
BK Strakonice – USK Praha
12. kolo  (sobota 8. ledna)
Frisco Sika Brno – BK Strakonice
13. kolo  (sobota 15. ledna)
BK Strakonice – Hradec Králové
14. kolo  (neděle 23. ledna)
Slovanka MB – BK Strakonice
15. kolo  (středa 26. ledna)
BK Strakonice – Pliska Pardubice
16. kolo  (sobota 29. ledna)
Valosun Brno – BK Strakonice
17. kolo  (sobota 12. února)
BK Strakonice – Trutnov
18. kolo  (středa 16. února)
Karlovy Vary – BK Strakonice