Moderní technologie boří zavedené zvyklosti. Na tenisových turnajích už nejsou třeba lajnový rozhodčí, jako třeba teď na Australian Open, dokonce se ozývá umělý hlas, který vždy ohlásí, kdež míček vypadne z kurtu. Ve světě volejbalu jsou míče větší, ale létají také velmi rychle. Nad 100 kilometrů za hodinu. Rozhodčím pomáhá podobná technologie.

Božena Dosedělová zemřela v nedožitých 102 letech. Volejbalisté jí posílají dvě nádherné výměny. Obě vyhrály České Budějovice
Nejstarší fanynka Jihostroje zemřela. Volejbal hrála od třinácti let

Zaměstnanec Českého volejbalového svazu Vladimír Bednář dlouho před každým zápasem, který přenáší přímý přenosem Česká televize, připravuje kurt a kamery, která čáry snímají. "Mám za úkol připravit hrací prostor," popisuje a upřesňuje: "Kutr, který je ohraničený reklamními panely, musí se na palubovku položit povrch gerflor, potažmo taraflex, na kterém se hrají všechny světové soutěže." Protože České Budějovice nastupovaly ve volejbalové Lize mistrů, Bednář byl v této sezoně často ve Sportovní hale Jihostroje. "Kurt musí vypadat přesně podle předpisů, to je požadavek České televize a mezinárodní volejbalové federace, na kurtu musí být jen volejbalové hřiště, žádné další čáry nejsou přípustné."

Vladimír Bednář má s organizací hracích prostorů pro volejbalové zápasy už letité zkušenosti. Výhodou je, že sám také hrával nejvyšší soutěž. V Od. Vodě, ale také ve Škodě České Budějovice, kde volejbalově vyrůstal. "Za nás se ale hrávalo na úplně jiných površích," pousmál se a přidal i pikantní vzpomínku. "Já pamatuju v Budějovicích sokolovnu. To nebyla palubovka, to byly parkety. Liga se hrála v sobotu večer a v neděli ráno. Po sobotním zápase se připravil taneční parket, druhý den se zase hrál volejbal." Pamětníci dodnes nasávají typický plesový odér. A podlaha? Na plesově napastovaných parketách se hráči pohybovali jako na bruslích.

Dnešní technika nabízí rozhodčím opěrný bod v televizním záznamu. Na videu se mohou přesvědčit o tom, kam míč opravdu dopadl. "Je to obrovský posun," přikyvuje Bednář. "Technologie nás zasáhla ve všem. Je to veliká pomůcka. Balon někdy letí i sto čtyřicet kilometrů za hodinu. Jestřábí oko je velký pomocník."

Také se ale někdy stane, že technika vypoví službu. "Je to jen technika," krčí Vladimír Bednář rameny. "Lidský faktor, který techniku ovládá, hraje velkou roli. Snažíme se ale všechny chyby eliminovat. Právě jsme zkoušeli, jak se vyhnout mrtvému úhlu. Na hřišti jsme měli jeden prostor, kam nedohlédla žádná z kamer." Přitom počet kamer na jeden zápas je až ohromující. "Je jich šestadvacet," přidal Bednář konkrétní číslo.