Párovou disciplínu na ledě začal nacvičovat už jako žák a v zákulisí českého krasobruslení jsou slyšet na jeho adresu kladné ohlasy. O víkendu jim dal za pravdu, když si z Polska přivezl se svou partnerkou Annou Duškovou titul mistrů republiky!

Krásný stadion v Těšíně hostil mezinárodní mistrovství tří států – Polska, České republiky a Slovenska. Na organizaci si naši sousedé dali obzvlášť záležet. „Laserová show na slavnostním zahájení byla fascinující," tvrdí Ivana Andrejičová z Bruslařského klubu České Budějovice.

Do kategorie sportovních dvojic zasáhly dva polské a dva české páry. Bidař s Duškovou po krátkém programu vedli jen o 0,12 bodu. Martin Bidař zaváhal při dvojitém axelu, skočil jen jednoduchý, ostatní komponenty byly v pořádku.

A volná jízda? S tou musela být spokojena i vždy velice náročná trenérka Eva Horklová!   „Když řekne, že zajeli hezky, tak to už musí být," usmívá se českobudějovická trenérka Iveta Bidařová.

Rozplývá se i její kolegyně z Bruslařského klubu ČB Ivana Andrejičová: „Jízda byla ukázkou krasobruslení. Nádherný  soulad mladé dvojice, včetně perfektního výkonu, to vše ohodnoceno ziskem 73,66 bodu." V konečném součtu si  Bidař s Duškovou vytvořili na druhý pár náskok 13 bodů.

V polském Těšíně, kde se jim tolik dařilo, oba mimořádně pobyli až do neděle. V těchto dnech je Martin Bidař doma, ale už 27. prosince zase vyrazí za přípravou. Tentokrát nikoli do Prahy, nýbrž do Brna na krátké soustředění.

Nadějná dvojice se ještě na budějovickém ledě nesešla – a nestane se tak ani v březnu při mistrovství republiky žactva, kde Bidař s Duškovou budou závodit pouze v jednotlivcích. Párové disciplíny totiž mají MČR současně se seniory.

Loni v Ostravě mladičká dvojice naznačila, že by mohla být příslibem. Po roce v Těšíně na ní bylo vidět, že od té doby udělala na ledě obrovský kus práce. „Vypadají dobře.  Ale je to běh na dlouhou trať," uvědomuje si českobudějovická trenérka Bidařová.

Jak umí být krasobruslení kruté, ukázal nedávno případ Petra Bidaře. S Kadlecovou překvapili na ME, obstáli na MS. Ale přišla zranění, reprezentant vyměnil partnerku a na tréninku si letos v létě pochroumal rameno. Martina Boček po pádu  nepřekonala psychický blok a osiřelý Bidař posléze ukončil kariéru…

Martin jednou bude chtít na bratrovy úspěchy navázat. Vše nasvědčuje tomu, že mu sudičky daly do vínku dobré předpoklady, nejen talent. „Má  lepší dispozice. Podle lékařů bude větší než Petr, jenž k sobě těžko hledal partnerky. Martin by měl dorůst do výšky  metr osmdesát šest. I když nevím, po kom je," usmívá se Iveta Bidařová, když hovoří o svém synovi.

Jihočech by měl v dospělosti zapadnout do světového trendu: muži ve sportovní dvojici platí za vypracované atlety, kteří si s partnerkou na ledě pohrávají jako s pírkem.  „Navíc Anička Dušková z USK Praha je velmi šikovná. Ačkoli jí bude teprve třináct, skáče dva trojité skoky a dvojitého axela! V mladších žačkách byla mistryní republiky, teď závodí za žačky," podotýká trenérka.

Dvojice po zlatu v Těšíně přehodí výhybku. Bidař a Dušková  se teď nějaký čas budou naplno věnovat svým sólovým jízdám. V březnu na jihu Čech by měli zazářit, i když každý zvlášť.