Aktuálně se Petr Požárek věnuje práci v adrenalinovém centru v Hluboké nad Vltavou. Ještě nedávno ale pracoval s fotbalovou mládeží v Dynamu ČB. Zkušenosti sbíral dokonce až v Austrálii. Petr Požárek v pořadu TV GIMI Skóre odpovídal také na dotazy Deníku.

Jakým způsobem vás osud zavál až do Austrálie?
Když jsem končil studium na vysoké škole, na Fakultě tělesné výchovy a sportu, rozhodl jsem se pro změnu v životě. Usoudil jsem, že by to chtělo nasbírat nějaké životní i jazykové zkušenosti.

A vybral jste si Austrálii?

Tato země mě lákala už odmalička a ještě víc mě lákal Nový Zéland. I proto jsem zvolil Sydney.

Jak se vám podařilo skloubit cestu s fotbalovým prostředím?
Odmalička jsem hrál v Dynamu v nejvyšších mládežnických soutěžích. Po vysoké škole jsem přesídlil k trénování. Začínal jsem ve Slavii Praha s malinkými dětmi, dostal jsem se do žákovské kategorie, v Dynamu jsem pak vedl kategorii U12.

Co vás na trénování malých fotbalistů láká?
Prvotním impulsem bylo, že jsem díky studiu na vysoké škole přišel na to, že většina trenérů neví, jakým způsobem se má dětský organizmus zatěžovat. Iritovalo mě to, přesvědčilo mě to, že u mládeže by měli být takoví trenéři, aby se děti zlepšovaly. Aby se jejich organizmus neničil. I moje diplomová práce se zabývala svalovými disbalancemi právě v kategorii dvanáctiletých. Myslím, že dnešní pohled Dynama je velice pozitivní. V kategoriích mládeže pracují pedagogové, Dynamo má velice dobrý směr.

Podle vás se stává, že mladí fotbalisté jsou jednostranně přetěžováni?
Přesně tak. Vznikají zmiňované svalové disbalance. Nevyrovnání přetěžovaných svalových skupin.

To může být prvním krokem k velmi nepříjemnému zranění?
Zkrácené svaly, přetížení, z toho může být zranění a hráčům pak trvá mnohem déle, než se dostanou nazpátek. Tím, že chtějí hrát, chtějí ukázat trenérovi, že patří do základní sestavy, nedoléčí zranění, ona se pak postupem času vracejí. V přípravách a v zápasech je kladen mnohem větší nárok.

V kolika letech je podle vás ideální, když chlapec nebo dívka chce začít s fotbalovým tréninkem?

Ideální je, když se začíná gymnastikou. Tam děti do sebe dostanou všestrannost. Naučí se pád, kotoul. Natrénují obratnost, učí se používat levou i pravou stranu. V zahraničních klubech se start fotbalové přípravy orientuje kolem deseti nebo jedenácti let. Třeba v Barceloně dělají nábory až právě v tomto věku.

Zdá se mi, že malí kluci začínají v českých poměrech už o pět let dřív?
U nás se to musí podchytit mnohem dřív, aby kluci neutekli do menších sportů, jako jsou florbal, hokej, volejbal, basketbal. V českých poměrech se opravdu začíná s fotbalem mnohem dříve, myslím, že to není dobré.

Co taktika vedení fotbalového zápasu, už se děti v žákovských kategoriích mají učit taktice?
V dětských kategoriích je specifické, že by se hráči měli povzbuzovat. Trenér by měl radit jen tak, aby se rozvíjel smysl pro hru. Neudávají se taktické pokyny, ale jen jim načrtnete, kam by asi pravděpodobně měli běžet, hráči už se rozhodnou, co s míčem udělají. Přihrají, vystřelí, kopnou ho do autu? To už bychom měli nechávat úplně na nich.

Vraťme se k vašemu nevšednímu cestovatelskému zážitku. Jaké bylo spojení pracovního výletu do Austrálie s fotbalem?

Když jsem se rozhodl, že do Austrálie pojedu, tak shodou okolností získal angažmá pan Lavička v Sydney FC. Vzal si s sebou Michala Zacha, který mu dělal asistenta. Pana Lavičku jsem kontaktoval, byl velice vstřícný. Hned jsme si emailem domluvili první schůzku. Vyrazil jsem i na trénink. Shodou okolností jsem tam potkal i renomovaného redaktora České televize Vlastu Vláška..
..který mimochodem také hraje fotbal v Jihočeském kraji…
…spolu jsme v Austrálii chodili na debaty s panem Lavičkou. Navštěvoval jsem i tréninky, které pro mě byly velice zajímavé. Seznámil jsem se s celým realizačním týmem Sydney FC. Od Tonyho Popoviče, přes Michala Zacha až po Joea, který připravoval pití, dresy a kužele. Dokonce jsem mohl někdy pomáhat s připravováním kuželů, až pak přišla tlupa fotbalistů z Německa, Švýcarska, Austrálie, Nového Zélandu i ze Slovenska. Působil tam Karol Kisel, který pak přestoupil do Slavie.

Jakou měl Kisel v FC Sydney pozici?

Australské angažmá si chválil, lidé ho hodně uznávali. Pro mě to byla velmi příjemná zkušenost, spojil jsem fotbalovou stáž s výukou jazyka. Viděl jsem celkem jedenáct zápasů. Tým Sydney FC získal mistrovský titul a postoupil do asijské Ligy mistrů.

Zaujaly vás moderní Lavičkovy tréninkové metody?
Ty byly opravdu velice zajímavé. V Austrálii je nádech holandského fotbalu. I ve svazu jsou lidi z Holandska, tím směrem jsou zaměřeny i tréninkové jednotky.

To se bavíme o vrcholovém sportu, sportují Australané i rekreačně?
Jejich gró je ranní cvičení. Hodně boxují, používají boxerské pomůcky, expandery, plavou, běhají v písku.

Brzy ráno? V kolik?

V pět.

V pět vráno? To zkuste doporučit českému ligovému fotbalistovi a uslyšíte, co vám odpoví…

To neplatí o profesionálních fotbalistech , ale o běžné populaci. Hráči se setkávali kolem desáté v areálu Macquarie univerzity. O půl hodiny později vybíhali na trénink, aby stihli přípravu ještě v přijatelných slunečních podmínkách. V úvodu tréninku se pomocí gumiček posilovaly právě oslabené svalové skupiny. Hráči posilovali malými krůčky doprava a doleva, dopředu i dozadu, ty skupiny, které neposilují kopem a během. Pak přišel na řadu kondiční trenér. Pro rozcvičení praktikují dynamické strečinky, které jsou velice důležité pro svaly, aby se nabudily, prokrvily, mobilizuje se kloubní aparát. Pak se šlo na hlavní jednotku.

Tu už vedl český trenér?

Přesně tak. Jednu skupinu. Druhou vedl Michal Zach, třetí, ve které se jednalo o kondiční atletické prvky, vedl Tony Popovič.

V Austrálii patří mezi sport číslo jedna ragby, jakou pozici má fotbal?
Sportem číslo jedna je ragby, za ním je kriket. Ten je pro nás velice vzdálený, jeden zápas se hraje až pět dní. A pak přichází na řadu fotbal. Velice populární je i i ženský fotbal. Dámy hrají na stejném stadionu, mají stejné zázemí, stejné tréninkové jednotky jako muži. Jenom je oproti mužům úplně jiné finanční ohodnocení. To je podobné jako u nás.

Aktuálně se věnujete práci v lanovém centru v Hluboké nad Vltavou, ještě se někdy do Austrálie vrátíte?
Zatím to v plánu nemám. Návrat do Austrálie nechystám. Teď bych chtěl zakořenit v Českých Budějovicích. Chtěl bych se pokusit o seberealizaci v Adrenalin parku nebo v dětských fotbalových kempech. Chtěl bych hráčům vštěpovat správné fotbalové a tréninkové návyky.