Jihočeši chtějí do první desítky. Věří si v triatlonu, střelbě či judu.Zdroj: Deník„Chtěli bychom se vejít do první desítky,“ říká jeden z vedoucích výpravy Jan Steinbauer. Do Liberce, ve kterém se ODM pro děti a mládež konají už podruhé, z jižních Čech vyrazí 244 mladých sportovců za doprovodu 45 trenérů. Jihočeská výprava si podle vedoucích Jana Steinbauera a Veroniky Novákové nejvíc věří v triatlonu, cyklistice, střelbě, ale i ve sportech, které budou k vidění poprvé, a to v letním biatlonu a judu. „Jména těch, kteří mohou uspět, známe. Zatím je ale nechceme prozrazovat,“ uvádí Steinbauer.

Jihočeský kraj plně neobsadí plavání, skoky na trampolíně a sportovní lezení. Do plného počtu mu chybí šest sportovců. Právě sportovní lezení je vedle street artu a letního biatlonu na ODM oproti minulému ročníku novinkou. „Skoky na trampolíně, sportovní lezení i street art jsou pro nás velkou neznámou. Naopak v letním biatlonu si věříme na medaili.“

Letní biatlon je variací na oblíbený zimní sport. Sportovci při něm ale vymění lyže za klasický běh. Zbraň si nenesou s sebou, ale čeká na ně ve speciálních stojanech přímo na střelnici.

Na slavnostním zahájení, na které se diváci mohou těšit už 23. června v liberecké Home Credit aréně povede jihočeské sportovce dvojnásobný účastník OH v Londýně a Riu de Janeiru ve windsurfingu Karel Lavický. O medaile se sportovci budou prát v 19 sportech od 24. do 27. června. Ve čtvrtek pořadatelé slavnostně vyhlásí celkové pořadí jednotlivých krajů. Diváci i mladí sportovci se mohou během olympiády rovněž těšit na doprovodný program v podobě vystoupení tanečníků či koncertů známých kapel.

(Aneta Matyšová - autorka je členka programu Mladí novináři na ODM 2019).