Nejvíce času ale tráví v Českých Budějovicích, kde má zaměstnání a ve svém volnu pomáhá Remalu v jihočeské divizi futsalu – FIFA, kterou i jeho přičiněním mužstvo letos vyhrálo.

Sálovce se věnuje od patnácti let, začínal s ní doma v Prachaticích. „Se Strabagem jsme hráli ligu. Poté, co jsme spadli, jsem musel dál hrát ligu, abych se udržel v reprezentaci. Když mě před šesti lety oslovil Chemcomex, jestli bych za ně nehrál, souhlasil jsem,“ líčí Ondřej Šafránek, jenž na tréninky a zápasy od té doby do Prahy pravidelně dojíždí. Změnil jen start trasy. „Je to asi tři a půl roku, co jsem se kvůli práci přestěhoval do Budějovic, ale na Chemcomex jezdím pořád. Od září do března každou středu na trénink, plus zápas o víkendu,“ vypráví.

Šafránek tvrdí, že angažmá v Chemcomexu funguje vyloženě na amatérské bázi. „Na cesťácích dostanu, co projedu, mám na naftu. Jiné peníze za to nemám. Alespoň já ne!“ dušuje se. Prim hrají sportovní ambice – a ty má Jihočech vysoké. „Jde o to, že Chemcomex je jedním z nejlepších manšaftů v lize. Vyhráli jsme ligu i pohár. Díky tomu jsem i v reprezentaci. Turnaje mistrovství Evropy a světa mě pořád lákají, člověk se podívá do světa,“ vysvětluje s úsměvem Ondřej Šafránek, jenž zrovna v těchto dnech bojuje s týmem ČR na ME v Rusku. V úvodním utkání Češi po boji přehráli Katalánce (3:1).

V minulostí Ondřej Šafránek zavítal s reprezentací do exotických koutů světa. „V roce 2003 jsem byl na MS v Paraguayi, v roce 2007 na MS v Argentině. Třikrát jsem byl na mistrovství Evropy – 2004 Bělorusko, 2006 Španělsko, 2008 Belgie,“ loví z paměti.

S napětím čekal, zda najde své jméno v nominaci na evropský šampionát v Rusku. Trenéři odkládali zveřejnění nominace na polovinu dubna, Šafránek v ní nechyběl, v Rusku tudíž může usilovat o medaili. „Ve Španělsku jsme byli třetí, dva roky předtím v Bělorusku druzí, naposledy v Belgii jsme prohráli na penalty s Ruskem. Kéž by tentokrát vyšlo zlato!“ přál si Jihočech před odjezdem do Ruska.
Hrdina finále
Po pravdě – kdyby v národním týmu chyběl, bylo by to překvapení, protože v soutěži ho vyhlásili nejlepším hráčem play off! Ve finále proti Stonavě, která vyhrála základní část Celostátní ligy, Ondřej Šafránek exceloval: nastřílel hattrick, Chemcomex zvítězil 3:1 a získal titul.

Na MS v Argentině před třemi roky Češi skončili pátí a byli nejlepšími Evropany. Do Jižní Ameriky by se Ondřej Šafránek podle svých slov rád vrátil. „Další mistrovství světa se koná v roce 2011 v Kolumbii, kde se sejdou ty nejlepší týmy,“ zasní se nadšený sálovkář, jenž se věnuje i „velkému“ fotbalu – jezdí hrát nižší soutěž do Rakouska. „Nikdo z nás není čistokrevný sálovkář. Hrajeme i fotbal, ale důležité pro účast v reprezentaci je, abyste hrál v sálovce první ligu. A nejlépe za tým, s nímž dojdete do play off,“ vysvětluje. „V posledních letech se přetahují o mistrovský titul stejné týmy – Havířov, Polička, Chemcomex. Z těchto týmů je nejvíce reprezentantů,“ doplňuje a připouští, že kdyby hrál doma na jihu Čech za Strabag nebo Větřní, měl by cestu do reprezentace daleko složitější.

Vedle sálovky si Ondřej Šafránek čas od času dopřeje v hale i futsal FIFA, který se pravidly odlišuje. Šafránka zlanařil budějovický Remal. „Oslovil mě Pepa Raušer, s nímž jsem hrál za Strabag i v Rakousku. Abych nemusel dojíždět v týdnu do Rakouska, trénuji v Budějovicích se Čtyřmi Dvory, kde působí,“ vysvětluje Ondřej Šafránek své vazby na další oddíl, tentokrát ryze fotbalový.

Rozdíly mezi sálovkou a futsalem FIFA prý nevnímá nijak dramaticky „Nejsou veliké,“ tvrdí jeden z nejlepších českých sálovkářů. „Já, když hraju, s tím nemám problémy. Ten pravý futsal má výhodu v tom, že je pod ČMFS, je medializován, tudíž je veřejnosti více na očích,“ dotkl se Ondřej Šafránek na závěr i trochu ožehavého tématu.