Basketbalistky ze Strakonic vybojovaly v Excelsior ŽBL bronz.
Třikrát porazily brněnský Valosun a mohou se radovat z historického úspěchu.
Hráčky si radost už po cestě domů užívaly s medailemi na hrudích společně s věrnými fanoušky. „Všichni jeli společně autobusem, my se vraceli s prezidentem klubu po vlastní ose,“ popisoval přesun z Brna do Strakonic manažer úspěšného basketbalového klubu Eduard Gaisler.
Prezident BK Czech Coal Aldast Strakonice Miloš Balák před sezonou vytyčil před basketbalistky a realizační tým jasný cíl.
Medaili.
Ve středu večer se splnil sen několika jihočeských generací. Manažer s prezidentem se zastavili ještě večer na Hluboké. „Poseděli jsme do čtyř do rána,“ usmívá se Gaisler. „Taky jsme měli na krku medaile.“ I z něj spadlo obrovské nervové napětí…
Strakonice několikrát v nejvyšší soutěži sahaly po cenném kovu. „Nejblíž k bronzu byl klub kolem roku 2003,“ loví současný manažer v paměti. Až letos se medailový útok podařilo dotáhnout do úspěšného konce.
Poprvé v historii se vyhřívá na stupních vítězů jihočeské družstvo. „Podařilo se nám splnit sen velkých osobností jihočeského basketbalu v čele s panem Vondřičkou.“
Právě Miroslav Vondřička neskrýval nadšení, možná dokonce i dojetí. „Mám hroznou radost,“ přikyvoval . „Je to mimořádná věc. Holky navíc byly zraněné, jejich bojovnost byla ohromná. Vůle, jakou z týmu dostala Krämerová, je až šílená. Dokázala holky přinutit, aby tak dřely,“ konstatoval šťastný trenér, který se v klubu aktuálně věnuje mládeži.
Strakonice určitě nebyly basketbalově výrazně lepší než třeba právě Valosun, ale zmiňovaná bojovnost a víra ve vlastní síly i hory přenáší.
„V kádru navíc převažují odchovankyně strakonického basketbalu,“ upozorňuje spokojený manažer.
Mezi hvězdy v průběhu sezony patřila Johnová. Právě ona se ale v posledním utkání zranila. Přibyla na marodku k Petře Reisingerové a s jihočeskými akciemi to vypadalo bledě. „Mysleli jsme si, že si natáhla tříslo, ale nakonec z toho byl výron v kotníku,“ popisuje Gaisler dramatické okamžiky pod brněnskými koši. „Darina si zula botu, zase si ji obula, zkoušela vyklusávat, ale v poločase doktor jasně řekl, že hrát nemůže.“
Aby toho na jeden tým nebylo málo, po souboji přímo při trojkovém pokusu si zranila kotník také Musilová. „Ta se naštěstí vzpamatovala, byla jednou z hrdinek zápasu, hrála jako z partesu. Bez Dariny a Petry to pro tým bylo strašně těžké, ale holky všechno skvěle zvládly.“
Aktuálně čekají basketbalistky příjemné záležitosti. Oslavy, radovánky, rozhovory pro média, oficiální přijetí. Včera se tým sešel v Hluboké nad Vltavou. „Říkal jsem všem, aby si vzali teplejší oblečení, přichystali jsme prasátko,“ zářil manažer.
Z hlediska jihočeského sportu byly ve středu večer přepsány dějiny. Nikdy v historii žádný jihočeský basketbalový klub medaili nezískal. „Je to obrovský úspěch, je to ale zároveň další meta pro generace, které přijdou po nás. Dalším stupínkem je první nebo druhé místo,“ uvažuje Eduard Gaisler. „Máme radost ze široké základny, kterou náš klub má, to je obrovský vklad do budoucnosti.“
Není divu, že štěstím zářila po konci sezony i trenérka Marcela Krämer. Letos získala bronz v ČP, bronz v ŽBL, Přidělen jí byl post u kormidla ČR 20. „Marcela Krämer ve Strakonicích skvěle nastartovala svoji trenérskou kariéru,“ přikyvuje manažer. „Má u nás smlouvu ještě na další dva roky,“ doplnil.
Aktuálně vedení klubu jedná o dalším působení s Petrou Reisingerovou. „Pokud zůstane, tým moc změn nedozná, spíš ještě přibudou dvě nové posily,“ tvrdí Gaisler.