Předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora se pochvalně vyjádřil o sportovním podhoubí na Jindřichohradecku. Taková pochvala od šéfa českých paralympiků a místopředsedy ČOV potěší. "K Jindřichovu Hradci mám velký vztah," říká bez sebemenšího zaváhání. "Máme tam základnu plavců a trenéra plavání, rád tam jezdím a dívám se na ně."

Sýkora vnímá Jindřichův Hradec i v širším kontextu. Sám je Jihočech, pochází z Českého Krumlova, žije v Českých Budějovicích. "Hradec je krásné město na jihu Čech, jedno z nejkrásnějších, v této oblasti je s velmi bohatou tradicí. Když máme s rodinou volný víkend a chceme se projít po jižních Čechách, Jindřichův Hradec určitě nevynecháme."

Šek poslali rodině zabitého fotbalisty
Porazili Klikov 1:0 a poslali finance rodině zabitého fotbalisty. To je Rapšach

Paraplavání je jedním z klíčových sportů v paralympijském hnutí. Proto Sýkoru těší, že se mu u Vajgaru intenzivně věnují. "Je to jeden z našich dominantních sportů. Paraplavání, paraatletika, lukostřelba - to jsou sporty, ve kterých jsme vidět nejen v České republice, ale i ve světě. Pro nadcházející paralympiádu už máme sedm kvót pro Českou republiku, což považuji za úspěch a těším se na reprezentaci našich plavců."

Právě konkrétně v Jindřichově Hradci se věnují plavcům s handicapem systematicky. "Naši plavci tam často jezdí za trenérem, tráví tam hodně času v rámci přípravy. Ale obecně mají jižní Čechy dlouhou historii v plavání, ať už jsou to Strakonice, České Budějovice a další města."