Baštou basketbalu a líhní talentů dál zůstává i Jihočeský kraj. Nejviditelnějším týmem jsou v nejvyšší soutěži Strakonice.

Na jihu Čech mají odborníci radost i z dílčích úspěchů. "I když momentální stav jihočeského ženského basketbalu má celou řadu slabin a potíží tak určitě stojí za připomenutí, že i ve složitých podmínkách lze dosáhnout úspěchu," říká jeden z nejzkušenějších českých trenérů, který vedl i českou ženskou reprezentaci, Mirtoslav Vondřička. Strakonický basketbalový nadšenec má pro svá slova i vysvětlení: "Potvrzuje to skutečnost , že v současném reprezentačnímu týmu žen jsou dvě hráčky, na jejichž výchově se podílel také strakonický basketbal."

Jihočeský kraj je líhní basketbalových talentůJihočeský kraj je líhní basketbalových talentůZdroj: Deník/ Jan Škrle

Podkošová hráčka Julia Reisingerová začínala ve Strakonicích. "Její matka je nejlepší střelkyní historie," připomíná Vondřička nedostižný úspěch Petry Reisingerové, která právě ve Strakonicích nastřílela 4373 bodů. "Julia byla členkou strakonického týmu, který získal medaili na Přeboru České republiky minidívek v roce 2011." Do tabulky střelkyň žaček si Julia připsala 1680 bodů a je sedmou nejlepší střelkyní strakonické historie v kategorii žaček.

Miroslav Vondřička velmi pozorně sleduje další talent. Veroniku Voráčkovou. "Ta byla objevena v Českých Budějovicích," připomíná a doplňuje: "A po přestupu hrála ve Strakonicích za juniorky . Byla v extralize výraznou oporou a dala za juniorky 1168 bodů. Jako juniorka hrála krátký čas i za ženy a dala v ženské extralize 108 bodů."

Veronika Rožboudová na ME na Krétě uspěla
Třeboňští zářili na Krétě, skvělý vstup Veroniky Rožboudové na seniorskou scénu

Na světových univerzitních hrách, které se hrály v Římě, měla strakonická škola také zastoupení. "Za ČVUT Praha hrály Nikola Drnková a Linda Svobodová, hráčky současného béčka žen. Obsadily druhé místo, porazily soupeřky z Velké Británie, Francie a Španělska. Jen ve finále prohrály s Komenského univerzitou." Současné extraligové dorostenky Anastazie Pešková a Nella Bernasová se zúčastnily výběrového soustředění hráček U16, které se konalo v Nové Pace. "Všem fandíme," říká Vondřička. "Ať se jim daří, ať dobré příklady táhnou basketbalovou mládež nejen ve Strakonicích," dodává.