První změny po zakončení volejbalové sezony na sebe nenechaly dlouho čekat. A to už se mluví o dalších. Ke konci týdne by mohlo být ještě jasněji. Na postu hlavního trenéra zůstává Jan Svoboda, který odpověděl na vše, co věděl: „Mám smlouvu ještě na příští rok. Zůstávám v Jihostroji."

Zapletal se netajil tím, že je nespokojený s rolí „nehrajícího" nahrávače. V Jihostroji končí?

Vím o tom, že chce odejít. Jde do Ostravy, kde podepsal smlouvu na tři roky.

Co to znamená pro Jihostroj?
Hledáme druhého nahrávače k Filipu Habrovi. Jednání už spějí, alespoň to tak vypadá, do úspěšného konce. Doufám, že budeme schopni ho co nejdřív představit.

Jméno mi ještě neřeknete?
Řeknu brzy, ale ne teď.

Na odchodu z českobudějovického klubu jsou údajně další volejbalisté. Na to se ale teď ptát nechci. Řekněte čtenářům Deníku, kdo bude na sto procent působit v Jihostroji České Budějovice i v příští sezoně?

Podepsáno mají Mach, Sobotka, Tibitanzl, Habr, Kuliha a Michálek. Tito hráči budou v Jihostroji určitě.

Po finále jste se nechal slyšet, že se na formě hráčů podepsala jejich účast v národním týmu? 
       
To nemělo vyznít proti národnímu týmu. Klub těší, že může dodávat hráče do české volejbalové reprezentace. Opravdu? Co když se zraní?
Mám radost, když hráči, které trénuju a učím volejbal, jdou do národního týmu. Já to schvaluju, klub nikomu start v reprezentaci nezakazuje. Naopak. Vztahy Jihostroje a Českého volejbalového svazu jsou aktuálně bez problémů.

Proč tedy ten povzdech o účasti Jihočechů v „nároďáku"?
Protože všichni hráči, kteří dlouhodobě působí v národním týmu, jsou naprosto bez odpočinku. Každého z nich to jednou doběhne. Po sezoně vždy přijdou, když to řeknu slangově, úplně vyjetí. Nemají čas na regeneraci.

Po ukončení extraligy okamžitě naskakují do další práce?
Přesně tak. V době, kdy my pracujeme na rekondici, odpočineme si fyzicky i psychicky a dobře se kondičně připravíme na další sezonu, reprezentanti jedou bez přestávky dalších pět měsíců. Od prvního května do třicátého října! Dva dny po mistrovství Evropy naskočí do extraligy.

Takový program se ve světě vrcholového sportu opravdu dlouhodobě moc nedá vydržet…
Trenér národního týmu dělá všechno, aby měli nějakou kondici, ale v červnu a červenci se hraje Světová liga, mistrovství Evropy je na programu v září nebo v říjnu, je jasné, že to nejde skloubit s poctivou kondiční přípravou.

Mluvíte z vlastní zkušenosti?
Sedm let jsem to absolvoval, vím, o čem mluvím. Většinou to dopadne tak, že ti hráči odmítnou reprezentovat.

To ale nevysvětluje, proč se forma reprezentantů vytratila?
Oni sice přijdou krásně rozehraní v září a říjnu, pak ale v listopadu uvadnou, jejich forma jde až do podprůměru. Prostě je to doběhne. Nám se ještě navíc polovina z nich zranila.To všechno spolu velice úzce souvisí.

Když jsme u zdravotních patálií, nebraly konce, že?
Byl to extrém. Byla to těžká zranění. Filova reoperace malíčku, Kriško si přivezl z reprezentace těžce zraněné koleno, Michálkův výron v kotníku byl ohromný, takový jsem snad ještě neviděl. To už se snad nemůže opakovat.

Sezonu jste zhodnotil jako úspěšnou, ale na jihu Čech jsou fanoušci nároční. Nemáte titul, v Českém poháru jste nepostoupili do Final Four, v Lize mistrů nic moc. Co vy na to?
Fanoušky chápu, ale já bych to od sebe výrazně oddělil. V extralize jsme měli cíl postoupit do finále a bojovat o titul. To se podařilo. Pohár nepočítám. Ve dvou zápasech jsme vypadli s Karlovarskem, bylo to v době při zraněních, hrál se zlatý set, navíc ještě všichni víme, jak to bylo. A Liga mistrů? To si musí lidi srovnat v hlavě, jestli jedno vítězství je úspěch, nebo ne. My chtěli dvě, podle soupeřů jsme si na ně věřili. Podařilo se jen jedno, je to druhý nejlepší výsledek v historii Jihostroje.

Otázka by asi patřila vedení klubu, ale bude hrát Jihostroj v příští sezoně evropský pohár?
Já osobně jsem pro jakoukoli konfrontaci. Ať už je to možnost divoké karty v Lize mistrů, nebo zápasy v Poháru CEV. Tato střetnutí posouvají hráče výkonnostně dál.