Zahráli si florbal, dostali pokyny od trenéra Petra Broma, jak se mají v období dvouměsíčního volna udržovat. A všechny si kouč před rozchodem zvážil. Pro kontrolu. Našel si také chvíli na dotazy Deníku – mluvil o posilách, přesunech v týmu, novém systému extraligy…

Máte za sebou poslední trénink, jaké pokyny od vás dostali hráči před tím, než se rozjedou na dovolené?
Všem hráčům většinou končí smlouvy posledním květnovým dnem, pak mají dva měsíce volno. Ale máme možnost hlavně pro mladé hráče i pro ty, kteří tu zůstávají, trénovat v hale až do června. Řekl jsem jim, jak by se měli udržovat.

Probíhalo už i tradiční vážení, kilogramy svých svěřenců si vždy bedlivě hlídáte?

Určitě. Kluci ví, jak jsou mantinely nastaveny. Nikdo nemůže přijít a mít o pět kilo navíc. To je moc. Já si kluky občas zvážím, za dva měsíce, až se sejdeme, si je zvážím znova. Musejí mít profesionální přístup, musejí se přece hlídat.

Má s tím někdo problémy?
Párkrát se už stalo, že za čtyři roky někdo přišel a bylo vidět hlavně při běhání, že má nějaké kilo na víc. Udělalo se tytyty, dal se tomu hráči časový horizont, do kdy musel shodit.

Už loni jste doporučil hráčům, hlavně mladým, aby se účastnili kvalitních turnajů Antukové ligy. Platí to i letos?

Tohle jim ještě řeknu. Individuální plán, co se týče posilovny, znají. Tady k tomu navíc mohou trénovat s balony v hale třikrát týdně. Ale nelíbí se mi, že zrovna mladí by neměli dva měsíce po konci smlouvy co dělat. Proto budeme trénovat až do konce června.

Na turnaje se určitě také opět vypravíte, abyste viděl své hráče v akci? Zúčastníte se jich i aktivně?
Antukovku určitě objedu. Perštejn, Dobřichovice, určitě se tam podívám. Já bych si také rád konečně zahrál po půl roce.

Jak to vypadá s posilami? Už se klub dohodl s Argentincem Maximem Torcellou?
Na 99 procent Štěpán Smrčka a Argentinec Torcella budou v příštím roce hrát za Jihostroj. Včera mi manažer ukazoval smlouvu, která přišla i s jeho podpisem e–mailem.

Vy jste o něj stál hodně, takže jste rád, že došlo k dohodě?
Byl tu na třech trénincích, já si myslím, že by mohl pomoct. A hlavně tu bude větší konkurence.

Kdy se připojí k týmu?
Po pauze začínáme turnajem v Dřevěnici 31. srpna, dva dny předtím se sejdeme už v Budějovicích . Díky změně ve vedení Českého volejbalového svazu se teprve dohaduje, kdy se začne soutěž, jakým systémem se vůbec bude hrát. Lébl je pryč, nový předseda Zdeněk Haník nechal toto rozhodování především na dohodě klubů. A každý má jiný názor. S manažerem Scheichlem jsme zrovna některé věci dohadovali. Počítám, že se bude začínat až koncem září. Dva měsíce jeho začlenění do týmu je dlouhá doba.

Máte jako klub slovo při budování nového systému extraligy?
Ano. Řeší se tam třeba, na kolik kol se bude hrát, v jakém počtu týmů se bude extraliga hrát. Hlavně se ale řeší bodový systém. To jsou věci, které se budou dolaďovat. Já osobně jsem navrhoval povýšení Českého poháru, ten se totiž v posledních letech hraje nárazově a nikoho pořádně nezajímá.

Vraťme se k vašemu týmu. Posilování kádru už je tedy u konce? Už nikdo další se neobjeví ve vašem stánku?
Já myslím, že už je to uzavřené. Hráčů jsem viděl hodně, pár typů jsem tam měl, ale musíme hledět hlavně na finance.

Prezident Jan Diviš hovořil o tom, že dva mladíci by měli vyrazit do jiného extraligového klubu na hostování. Jak to nakonec dopadlo?
Smečař Martin Procházka jde na hostování do prvoligového EGE. Bude trénovat s námi, hrát bude na farmě. Další smečař Petr Michálek zůstává, dohodlo se, že v případě poklesu formy nahradí Procházku. Je to motivace pro oba.

Takže spokojenost se silou týmu Jihostroje na příští sezonu?
Budeme mít vyrovnanou trojku blokařů, uvidíme, jak dopadne Argentinec. Věřím, že bude posilou pro tým, je to komplexní hráč. Hlavně se ale vytvořila konkurence. Ať už pro Filu, Čajana nebo Michálka. Na každém postu jsem se snažil vytvořit konkurenci. Ta tu do teď na určitých postech moc nebyla. Nemohl jsem chtít, aby Michálek nebo Procházka otáčeli zápas. Jak jsem řekl, hledaly se varianty náhrad na všechny posty. Od poloviny února jsem měl vytypované lidi, hlavně české a slovenské hráče. Nikdy dopředu nevíte, kdo jak se zde dohodne na dalších podmínkách, zda ten hráč odejde nebo zůstane.

Post univerzála nyní může zastávat při poklesu formy Radka Motyse i Torcella?
Ten ani moc ne, spíše ale přemýšlím o tom, že tam budeme zkoušet Tomáše Filu. Ten bude jak na smeči, tak na univerzálu. Když se nebude dařit, nějaká alternativa musí být v záloze.

Na soustředění vyrážíte vždy z prestižního dřevěnického turnaje rovnou do Pece pod Sněžkou. Budete i letos polykat náročné tréninkové dávky v okolí chaty Seibert, kam jezdí Jihostroj již několik let?
Mustr bude stejný. Možná se třeba protáhnou hory na deset dní, do ligy je dlouhá doba. Antukové turnaje odjezdíme, tréninky chci ale opět směřovat do haly. Volejbal se hraje v hale, ne venku.