Ve 23. kole volejbalové Uniqa extraligy porazili překvapivě poslední Brňané lídra soutěže Jihostroj České Budějovice v jeho domácím prostředí 3:2.

Pro obhájce bronzu je to již třetí domácí porážka v řadě, to jihočeský fanoušek nepamatuje několik let.

Začátek zápasu přitom domácímu celku vyšel dobře. Brňany smetl stejně jako v posledním utkání pod Černou věží a vyhrál rozdílem třídy. Na nahrávce dostal příležitost místo Sládečka Dvořák a nevedl si špatně. I ve druhém dějství vedli od začátku Jihočeši, v polovině setu ale začali zlobit o poznání živější hosté a až do koncovky vedli (12:9, 13:14, 19:21, 23:24). Mečbol hostů mohl ještě odvrátit blokař Radek Mach, příjem letící přes síť ale nedokázal vrátit s potřebnou razancí zpět na brněnskou polovinu a míč skončil na straně Jihostroje.

I ve třetím setu pokračovali hosté v dobrém výkonu, s příchodem Sládečka ale Budějovičtí otočili (6:8, 12:9, 16:12) a set v poklidu dohráli. Ve čtvrtém setu se jim stejný kousek nepovedl, stáhnout náskok Brna dokázali až v závěru (8:11, 15:20, 22:24, 24:24). Třetí setbol odvrátit nedokázali.

Ve stejném tempu pokračoval i pátý rozhodující set, ve kterém vedli Jihomoravené vždy o dva a více bodů. „Když jsme odsud odjížděli před měsícem, nevěřili jsme, že tu ještě uspějeme. Budějovice nás seřezaly, že jsme si říkali, jestli do ligy vůbec patříme. Dnes jsme ukázali, že patříme. I když domácí nepředvedli příliš dobrý výkon, je vidět, že něco umíme,“ sdělil po utkání spokojený trenér Brna Martin Hroch.

Jeho protějšek, asistent trenéra Petra Broma, Stanislav Pochop rozdíl především v bojovnosti. „Nepředvedli jsme výkon, na který jsme zvyklí. Ani diváci. Udělali jsme velké množství individuálních chyb. To nás sráželo, když jsme dotahovali Brno. Hosté byli dnes živější, nakonec to vypadalo, že mělo větší vůli po vítězství.“

Jihostroj České Budějovice - Brno 2:3 (15,-23,17,-24,-11)
Čas: 113 minut, rozhodčí: Fink, Kvarda, 750 diváků.
Č. Budějovice: Dvořák, Motys, Mach, Smrčka, Čajan, Torcello, libero Juračka – Michálek, Pochop, Sládeček.
Brno: Ulč, Felgr, Leikep, Mlčuch, Fořt, Kuliha, libero Handlíř – Baar, Muroň, Písařík, Šášek.