A už jsou kompletní. Tedy až na dva reprezentanty, kteří se připravují s národním týmem na mistrovství Evropy. Ve středu večer přiletěl do Čech Andy Rojas, jediná zahraniční posila českobudějovického Jihostroje v letošní sezoně.

S klubem podepsal třiatřicetiletý smečař, účastník Světové ligy a olympiády v Pekingu v roce 2008 (9. místo) roční smlouvu.

„Andy je poslední kolečko do soukolí Jihostroje. Měl by doplnit náš posílený celek tak, aby ten byl schopen obstát nejen v naší lize, ale především v Lize mistrů. Případně bojovat o postup do další fáze této prestižní soutěže,“ sdělil bývalý manažer české reprezentace a dlouholetý funkcionář klubu Miroslav Čadil.

Venezuelan Rojas prošel velkým množstvím klubů, přesto byl prý trochu nervózní. „Mám toho za sebou hodně, nějaké zkušenosti mám. Ale ze začátku je to v novém prostředí vždy trochu zvláštní, když nevíte, do čeho jdete a co můžete očekávat,“ vysvětloval přítomným novinářům ve VIP prostorách klubu.

Všichni ostatní hráči se hlásili na prvním srazu týmu už na konci července, posilu Jihostroje ale svaz dříve nepustil. „Venezuelská federace povolala všechny hráče, kteří hráli v zahraničí, do tamější soutěže. Ta začala před dvěma měsíci. Všichni jsme museli odehrát začátek soutěže, abychom dostali transfer a mohli jsme odejít do zahraničí,“ vysvětloval nový bomber českobudějovického celku.

V době, kdy se tedy čeští mistři připravovali na novou sezonu a nabírali fyzický fond, odehrál Rojas dvanáct zápasů za tým Vikingos de Miranda. „Myslím, že připraven jsem dobře,“ hlásil.

Český volejbal nezná, jedinou zkušeností mu byly zápasy před více než deseti lety v mládeži. Pamatuje si ale svého spoluhráče Jakuba Novotného.
„V kategorii dospělých jsem nehrál nikdy proti českému týmu, jen proti Jakubu Novotnému v Itálii. Ale v juniorech jsme se párkrát utkali s výběrem Česka,“ informoval Andy Rojas.

Nový člen Svobodovy družiny měl nabídek hodně, ale rozhodl se zamířit do Čech. „Rozhodl fakt, že budete hrát Ligu mistrů. Ve Španělsku jsem ji hrál vloni, chtěl jsem si to zopakovat,“ podotýká reprezentant Venezuely.

V Lize mistrů by prý Jihostroj uspět mohl. „Soupeři jsou velmi kvalitní. O Cuneu nemá cenu mnoho říkat, to jsou jasní favorité. Ale při dobrém postavení hvězd bychom s Unterhachingem a Poitiers něco uhrát mohli,“ míní Venezuelan.

Už po tiskové konferenci se zapojil Rojas do tréninku s ostatními hráči. V akci jej uvidíme 24. září.