Odjeli tam, kde by měli vyhrát. Jihostroj vyrazil do Švýcarska. První věta z tohoto článku by platila na sto procent. Ale před deseti roky. Na podzim roku 2022 už to tak jednoznačné není. Proč? Z několika důvodů. České Budějovice už několik let nejsou na domácí scéně naprosto dominantním klubem.
To je neoddiskutovatelný fakt. V loňské extralize Jihočeši skončili "až" třetí. "Víme to, tak to prostě je, naším prvořadým cílem v sezoně také není získat titul, pokud budeme v semifinále, bude to dobrý výsledek, ale je jasné, že do finále chce každý tým." Přesně v tomto duchu uvažoval už s výhledem na konec sezony prezident českobudějovického volejbalového klubu Jan Diviš. Tým prochází výraznou obměnou a jak se zdá, generační výměna hráčů bude v blízké době pokračovat.

Alexandrovci v Českých Budějovicích
To se nepovedlo. Hokejoví fanoušci se zlobí. Budvar arénou zněla ruská Kalinka

V 16 finále Poháru CEV s chorvatským Osijekem ale Jihočeši naznačili, že v evropském pohárovém prostředí by nemuseli být bez šance. "Bezesporu je to velký sportovní úspěch," popisoval dvě výhry 3:0 na sety a hladký postup do osmifinále trenér Vojtěch Zach. "Pro mě osobně určitě, jsem na lavičce týmu, který hraje evropský pohár poprvé," doplnil a vlastně pojmenoval to, co může hrát důležitou roli. Hladovost po úspěchu. Zachův tým, až na zaváhání v Příbrami, se dostal do velmi dobré pohody. Tu se teď pokusí přetavit v dobrý výsledek ve Švýcarsku.

Radek Bělohlav
Dvě věci naplno se u nás dělat nedají, říká mistr světa Radek Bělohlav

Jenže ve hře je ještě jeden velmi důležitý faktor. Soupeř. Schönenverd. V sestavě švýcarského celku, který v 16 finále vyřadil Maďary, jsou Kanaďan nebo Portorikánec. Hlavním trenérem je Nizozemec Johan Verstappen, jeho asistenty jsou Albánec Adriatik Kajtazi a Argentinec Carlos Propato. Švýcarský volejbal zaznamenal za posledních 5 let velký výkonnostní vzestup. Přesvědčili se o tom i volejbalisté Liberce, které z letošní pohárové Evropy vyprovodila nečekaně, ale zaslouženě Ženeva.