K hráčskému pohybu v kádru na úvod pohovořil Stanislav Pochop, nový manažer klubu. „Přestavba týmu je poměrně výrazná. Odešli Pláteník, Novotný, Rojas a Juračka. Novými tvářemi jsou Kuliha, Hupka a Pleva," shrnul už dříve známá fakta Pochop. Novic na smeči Jan Kuliha už byl osobně přítomen tiskové konferenci. Libero Robert Hupka momentálně bojuje o nominaci na mistrovství Evropy v dresu slovenské reprezentace a připojí se později.

Další nová tvář Martin Pleva pak do týmu přichází z vlastních zdrojů. „Martin je stále junior a chceme mu dát příležitost. Na postu univerzála bude kolegou Kriška a během sezony bude k dispozici vedle extraligového Jihostroje  i farmářskému týmu EGE," nastiňuje Stanislav Pochop. Pokračující trenér Jan Svoboda tak nyní bude mít k dispozici dvanáctičlenný kádr, který vedení Jihostroje v tuto chvíli považuje za uzavřený. V současném složení plánuje absolvovat jak českou volejbalovou extraligu, tak prestižní Ligu mistrů.

„Letošní kádr s tím loňským lze jen těžko porovnat. Na jednu stranu sice zůstal zhruba ze dvou třetin stejný, ale na druhou stranu změny nastaly právě na klíčových postech. Například budeme mít nové libero, které je základem pro útočný volejbal. Změn bude více, než je obvyklé. Podle zvuku složení kádru jsme možná oslabili, ale třeba naopak paradoxně budeme oproti loňské sezoně silnější," vypočítává kouč Jan Svoboda.

Ten na pondělním srazu přivítal téměř kompletní kádr. „Chyběli jen Vladimír Sobotka a Robert Hupka, jinak jsme kompletní a bez zranění," doplnil kouč. Podobně jako Slovák Hupka bojuje také Sobotka o nominaci na blížící se mistrovství Evropy, akorát v dresu české reprezentace. Právě šampionát starého kontinentu posune start české extraligy až na 19. října. „Máme tak nyní před sebou celkem jedenáct týdnů letní přípravy, což je nezvyklá a tedy velice náročná porce," říká lodivod Jihostroje.

Na novou sezonu se budou Jihočeši připravit výhradně v domácích podmínkách. „Plánujeme vedle Sportovní haly využít přilehlá sportoviště jako travnatý povrch přímo před halou či pískové hřiště. Do tréninku zařadíme také posilovnu ve fitness Pouzar a dále také plavání," nechá nahlédnout Svoboda do tréninkového plánu.

Dva dny po zahájení české extraligy bude jeho svěřence čekat také vstup do Ligy mistrů. „Musíme tak být maximálně připravení," poukazuje Svoboda. Na přípravné zápasy si však hráči a fanoušci počkají. Jihostroj první přátelské duely do svého tréninku zařadí až ve druhé polovině měsíce září a dále v průběhu října. „Přesné termíny však v tuto chvíli neznáme. Jakmile bychom věděli podrobnosti, fanoušky rádi na domácí zápasy pozveme," vzkazuje příznivcům kouč Svoboda.

Jihostroj bude chtít opět útočit na mety nejvyšší. „Kádr jsme sestavili tak, abychom nadále hráli prim v českém volejbale," uvedl Pochop.