Za necelý měsíc se rozběhne volejbalová extraliga, v níž by měl českobudějovický Jihostroj letos kralovat. A hned v prvním střetnutí nabídne svým fanouškům, kteří jsou právem považování za nejlepší v republice, reprízu loňského finále s Ostravou.

O změnách v nejvyšší domácí soutěži i týmu Jihostroje, cílech a plánech jsme hovořili s manažerem klubu a předsedou AVOKu Zdeňkem Scheichlem.

Jaké změny jste letos svým fanouškům a milovníkům volejbalu vůbec přichystali?
Tak třeba permanentky. Byl o ně zájem, tak jsme je letos připravili. Stát budu 2000 Kč a její vlastníci na ně mohou chodit na všechny zápasy. Ať už jde o extraligu, Český pohár i Ligu mistrů. Jsou k dispozici v kanceláři u mě, od prvního zápasu pak na pokladnách. Mění se letos i vstupné, zvýšili jsme jej na 100 Kč. Důchodci zaplatí 50 Kč, děti do deseti let mohou chodit na zápasy zadarmo.

Když si koupím permanentku na vaše zápasy, budu mít tedy místo v hledišti zajištěné?
Bohužel, v hale nemáme číslované sedačky, není tedy možné zajistit lidem místa. Je fakt, že na dlouhodobou část ligy si sednou všichni, to nikdy není plno. V Lize mistrů či play off musejí ale lidé přijít dříve, pokud si chtějí sednout. Ale doufejme, že až budeme mít novou halu, že se nám podaří zajistit lidem s permanentkami i místa.

Takže jaké výhody tedy permanentky mají? A není 100 Kč za lístek na utkání Jihostroje moc?
První zkouška s tímto vstupem byla při utkání reprezentace s Kanadou. Překvapilo nás, že i v přátelském utkání se objevilo pět set lidí. A nikoho nezarazilo, že platí stokorunu. Myslím, že to není přehnaná cena. Dnes si každý sedne do hospody, dá si tři piva a je mu to jedno, že tam nechá stokorunu. A těch piv si dá ještě víc. S permanentkou vás navíc přijde utkání na šedesát korun. Jednou z věcí zdražení vstupného je i fakt, že klub potřebuje také peníze. Tak musíme koukat, aby něco ze vstupného do kasy přišlo.

Změnami prošel i kádr Jihostroje. Prezident klubu vždy chtěl jít cestou omlazení týmu, a to nejlépe vlastními odchovanci. Místo toho teď klub angažoval tři borce, kterým je ale přes dvaatřicet let. Není to trochu naruby?
Taková byla koncepce. Ale rozhodl fakt, že budeme hrát Ligu mistrů. Kdybychom ji nehráli, vzali bychom více mladých hráčů. Ale teď to nejde, museli jsme vzít zkušené borce, abychom něco v této těžké soutěži uhráli. A navíc mladé kluky v týmu máme. Procházka, Michálek, Juračka, Habr, tedy čtyři z dvanácti hráčů jsou talenti, navíc dva z nich, Juračka a Habr, mají na to dostat se do národního týmu. U Habra je to podle mého názoru jen otázka jedné sezony. Kdyby nebyl po operaci, mohl by figurovat ve výběru trenéra Svobody už letos. Jasně, mohli jsme vzít místo Zapletala a Novotného do týmu dva mladíky, ale v Lize mistrů bychom se trápili.

Jaké jsou vůbec letos cíle v Lize mistrů? Pořád si stojíte za názorem, že je základní skupina s Unterhachingem, Poitiers a Cuneem lehká?
V Lize mistrů není lehkých soupeřů. Ale co se týče celkové kvality, skupina je opravdu přijatelná. O tom jsem přesvědčen. Když jsme v našem posledním ročníku měli Olympiacos Pireus, Dynamo Moskva a Trentino, byla to vražda, všichni skončili v první šestce, dva dokonce ve Final Four. Piotiers a Unterhaching, s těmi můžeme vyhrát i prohrát. Ale máme větší šanci než třeba s Cuneem, Trentinem nebo Rusáky. Cíle jsou takové, že bychom chtěli uhrát nějaký zápas. Rádi bychom reprezentovali naší republiku důstojným způsobem. Postup ze skupiny by byl skvělý, my ale chceme prostě něco uhrát.

A jak to podle vás letos bude vypadat v extralize? Několik zkušených borců opustilo domácí nejvyšší soutěž, navíc také celek Kladna, neutrpí tím kvalita soutěže?
Letošní sezona bude odpovídat té loňské. Mužstva budou přibližně stejná, ale asi jsme jediní, kteří přidali do kvality. Kvůli extralize jsme nemuseli tolik posilovat, ale zdvojili jsme posty kvůli Lize mistrů. Abychom v ní obstáli. I kdybychom neposílili, měli bychom na to hrát finále extraligy.
Kladno odstoupilo z extraligy z finančních důvodů, hrát bude v první lize. Takže extraliga má letos jedenáct účastníků. I proto máme v rozpisu tři volné termíny. A navíc letos nikdo nesestoupí z extraligy, vítěz první ligy může postoupit rovnou do naší soutěže. Vše ostatní, jako třeba bodování a pravidla, zůstává při starém.

Nedávno se objevila informace, že by Kladno mohla následovat Příbram. Víte něco bližšího?
Příbramský oddíl se dostal do sporu s městem, které klubu dávalo prý dva a půl milionu korun na mládež. Teď se o této částce dohadují. Také jde o pronájem reklam v hale, za to by také měli volejbalisté platit městu více. Prezident příbramského klubu pan Velát je zároveň majitelem firmy Vavex, hlavního sponzora klubu a dohaduje se s městem. Ale možná je to i nátlakový prvek. Já myslím, že vše dobře dopadne, protože hrát extraligu chtějí. K dohodě podle mého názoru dojde.

Kdo by se měl s vámi prát o přední příčky v extralize?
Tlačit by se měla letos dopředu liberecká Dukla. Není mi jasné, jak to bude vypadat s Ostravou, chybí jim ještě posila na smeč. Vpředu by se měl udržet i Zlín, i když jej opustili někteří zkušení hráči. Ale zase je posílil Miro Čajan, který se vrátil od nás z Budějovic. Také Příbram by nemusela hrát špatně. Skončili čtvrtí když, hráli velice dobře už v loňském roce. Nás pět by mělo být nad ostatními, na konci by mohlo skončit asi Brno. Nemají moc peněz, což ukázal už konec loňské sezony.

Plánovali jste také omlazení kádru EGE, prvoligové farmy Jihostroje. Nakonec ale k němu nedošlo, bude tedy někdo z mladých hráčů A týmu vypomáhat v EGE? Jak vůbec pokračuje spolupráce?

I letos je hranice hostování na farmě na třiadvaceti letech. Vše ale záleží na trenérovi juniorů a EGE René Dvořákovi, koho si do týmu vezme. Ale pendlovat by mohli smečaři Procházka s Michálkem, po dohodě mezi trenéry se uvidí, kdo z nich na farmě vypomůže. Také reprezentanti Šulista a Bédi z juniorů mohou být k dispozici pro EGE.

Termíny zápasů - EXTRALIGA:

1. kolo
24.09. ⋌ Č. Budějovice - Ostrava
2. kolo
29.09. ⋌ Odol. Voda - Č. Budějovice
3. kolo
01.10. ⋌Č. Budějovice - Brno
4. kolo
06.10.⋌ Ústí nad L. - Č. Budějovice
5. kolo
08.10. ⋌ Č. Budějovice - Benátky
6. kolo
13.10. ⋌Havířov - Č. Budějovice
7. kolo
15.10. ⋌Č. Budějovice - Zlín
8. kolo
22.10. ⋌Příbram - Č. Budějovice
9. kolo ⋌– volno
10. kolo
03.11.⋌ Č. Budějovice - ČZU Praha
11. kolo
05.11.⋌ Liberec - Č. Budějovice
12. kolo
10.11. ⋌Ostrava - Č. Budějovice
13. kolo
12.11. ⋌Č. Budějovice - Odol. Voda
14. kolo
01.12. ⋌Brno - Č. Budějovice
15. kolo
03.12. ⋌ Č. Budějovice - Ústí nad L.
16. kolo
08.12. ⋌ Benátky . - Č. Budějovice
17. kolo
10.12. ⋌Č. Budějovice - Havířov
18. kolo
17.12.⋌ Zlín - Č. Budějovice
19. kolo
29.12. ⋌ Č. Budějovice - Příbram
20. kolo ⋌– volno
21. kolo
07.01. ⋌ ČZU Praha - Č. Budějovice
22. kolo
14.01. ⋌ Č. Budějovice - Liberec
23. kolo
21.01. ⋌ Č. Budějovice - Brno
24. kolo
28.01. ⋌ Č. Budějovice - Ostrava
25. kolo
04.02. ⋌ Zlín - Č. Budějovice
26. kolo
16.02. ⋌ Č. Budějovice - Příbram
27. kolo
18.02. ⋌ Benátky - Č. Budějovice
28. kolo
25.02. ⋌Č. Budějovice - Liberec
29. kolo
01.03. ⋌Havířov - Č. Budějovice
30. kolo
03.03. ⋌Č. Budějovice - Ústí nad L.
31. kolo
08.03. ⋌ČZU Praha - Č. Budějovice
32. kolo
10.03. ⋌Č. Budějovice - Odol. Voda
33. kolo⋌ – volno

Termíny - LIGA MISTRŮ

19.10. ⋌Č. Budějovice – Poitiers
25./26./27.10. ⋌Cuneo - ČB
13.12.⋌ ČB– Unterhaching
20./21./22. 12. ⋌Unterhaching - ČB
11.01.⋌ Č. Budějovice – Cuneo
18.01. ⋌Poitiers – Č. Budějovice
*Termíny 2. a 4. zápasu budou ještě dojednány.

**Všechna domácí utkání (extraliga, LM i ČP) začínají v 18 hodin.