Rozhovor se smečařem Jihostroje Vojtěchem Zachem si můžete přečíst v ČbD 29.4. na straně 14.

A navíc mají výhodu domácího prostředí. A skvělé fanoušky k tomu. Ti chtějí připravit „rudé peklo“, aby se jejich hráči cítili ještě lépe. V Ostravě seděla polovina osazenstva oblečena také v barvách klubu, tedy ve žluté. A proto volejbalisté na svých stránkách spolu se skalními fanoušky vyzývají k tomu, aby se i ostatní připojili a přišli oblečeni v červeném. „Stejně jako za námi jeli do Liberce, tak i tentokrát za námi jeli už ve větším počtu a byli opět skvělí. Moc nám pomohli a všichni jim za to děkujeme,“ povzbudil věrnou skupinu bubeníků trenér Petr Brom.

Všichni hráči už se na konec celé série těší, už se nemohou dočkat, až se po poslední výměně rozběhnou s holícími strojky k zrcadlům. Všichni totiž už od začátku play off pěstují plnovous. „Vadí nám to, ale kdo se oholí, dostane pokutu. Manželky a přítelkyně si musí zvykat. Je to letošní tradice, snad už se budeme moci brzy oholit. Už se na to těšíme,“ tvrdí kapitán Stanislav Pochop. Ten doufá, že finále zakončí vítězně doma. „Ale není dobré kalkulovat,“ říká.

Takový klepec nedostanete každý den, museli jsme to zlomit

Nahrávač jihočeského celku Michal Sládeček (28) podal v obou finálových zápas spolehlivý výkon. Z Ostravy si se svými spoluhráči přivezl vedení 2:0 v sérii a věří, že se celkového vítězství nezaleknou.

Myslíte si, že nyní budou Ostravští uvolnění a budou hrát lépe nebo že jste je srazili na kolena a odpor klást nebudou?
Ostrava chtěla urvat alespoň jeden zápas, chtěla hlavně ten druhý, ale to se povedlo nám. Nevyšlo jim to, myslím si, že přijedou s tím, že nemají co ztratit. Protože prohrávat nula dva na zápasy po dvou domácích utkáních je hrozně těžké. Buď je to zlomilo a přijedou odevzdaní, což si ale nemyslím, protože mají dost hráčů, kteří mají už něco odehraného a jistě je to nezlomí. Doufám, že přijdou s tím, že do toho budou prát a nebude jim to vycházet jako v prvním setu v Ostravě, protože to bylo neskutečné. To jsem už dlouho neviděl. Doufám, že je to nalomilo, hlavně jejich psychiku, a bude to jednodušší pro nás. Hlavně bude jistě plná hala a to nám pomůže, abychom to dokopli do středy.

Jaké byly vaše pocity v průběhu prvního pátečního setu, kdy jste uhráli devět bodů?
No…bylo to zábavné. Od stavu 15:5 už jsem se usmíval. Bylo to jedno, protože tam už nemůžete myslet na to, že prohrávate o deset balonů, musíte se zkusit rozehrát do dalšího setu, zkusit si nějaké věci a do druhého setu jít s čistou hlavou. Věděl jsem, že jim to nemůže vydržet po celý zápas, to prostě nejde.

A jaký to mělo vliv na ostatní?
Každý to hodil za hlavu. Takový klepec nedostanete každý den, takže jsme to museli zlomit. Začali jsme ve druhém setu přihrávat, možná byli domácí i trochu uspokojení a my jsme toho využili naplno.

Jsou zatím těžší zápasy s Ostravou, nebo to byly ty s Libercem?
Určitě s Libercem. Tam jsme vyhráli první zápas, všechno nám vyšlo, ve druém už hráli dobře, tak jako my předtím. Myslím si, že jak jsme hráli doma a prohrávali nula dva, diváci nám pomohli k postupu.

Nezalekli jste se toho takového překvapivého výsledku?
Určitě ne. Je tu banda profesionálů, která ví, o co jde. Navíc před domácím publikem neprohráváme, loni snad jednou, letos asi pětkrát. Umíme hrát doma a máme tak výhodu, navíc věříme, že lidé nám opět pomohou.

A co únava a drobná zranění?
To se háže za hlavu. Je to finále, které si můžete zahrát jednou, možná dvakrát v životě. Na tyto věci asi nikdo nemyslí.