V celém play off volejbalové Kooperativa extraligy prohráli jediný zápas. V semifinále s Libercem, který byl pasován na největšího favorita ligy. Ještě předtím ale vyprovodili ve čtvrtfinále silnou Opavu ve třech utkáních. Zápasové skóre 10:1 ve vyřazovacích bojích svědčí o velké síle jihočeského celku, jenž skončil po základní části na čtvrtém místě. Ostrava byla třetí, Kladno druhé, vítězem dlouhodobé části byl Liberec. Konečné umístění nejlepších českých klubů je nyní opačné, Dukla totiž pukla v souboji o bronz s Kladnem.

Dobře četli

V posledním utkání letošní sezony Ostravští zprvu jen přihlíželi, jak je rozjetá jihočeská mašina mele, ve druhém setu se ale zlepšili a s velkým přispěním domácího celku jej vyhráli 31:29. „Neuhráli jsme osm zvedlých balonů, proto jsme sadu ztratili,“ podotkl trenér Petr Brom. Zbylé dva sety pak hrály oba celky vyrovnanou partii, ve čtvrtém měl Jihostroj několik šancí na ukončení zápasu, využil ale až tu třetí. „Budějovice prokázaly větší touhu po vítězství, to bylo vidět hlavně v koncovkách setů, kdy do toho šly naplno,“ sdělil po utkání smutný vicemistr Přemysl Kubala. Bývalý reprezentant viděl hlavní příčinu prohry v nahrávce. „Dobře četly našeho nahrávače, tím pádem dobře bránily. Ale neprohrál nám to Zaťko. Je ještě mladý, je to pro něj obrovská zkušenost,“ dodal blokař. „Byl čitelný,“ souhlasil trenér Jaroslav Tomáš.

Nejlepší diváci

Zaplněná českobudějovická hala podala stejně jako hlavní aktéři finále skvělý výkon. Jihočeští volejbaloví fanoušci jsou právem považováni za nejlepší v republice. „To je pravda, je tu nejlepší atmosféra,“ uznale přikyvoval hlavou trenér poraženého celku. „Když přijde dva a půl tisíce lidí a takto fandí, hodně to zvedá volejbal,“ dodal vzápětí. Pochvaloval si i výkon obou týmů. „Předvedli jsme jim atraktivní volejbal, muselo se jim to líbit,“ podotkl nový trenér Radka Motyse. Ten potvrdil zprávu o odchodu českobudějovického univerzála do Ostravy, o které se již delší čas spekulovalo. „Už je po sezoně, můžu říci, že je to náš hráč,“ sdělil. V Ostravě by měl Motys nahradit Davida Konečného.

Přišli, viděli a dvakrát vyhráli titul


Lepší příchod do klubu si snad ani nepředstavovali. Trenér Petr Brom, blokař Stanislav Pochop, smečař Miroslav Čajan a nahrávač Michal Sládeček. To byly posily pro ročník 2006/2007. A nákup se českobudějovickému klubu opravdu povedl. S novým vedením, trenérem a třemi hráči přišla zlatá éra. První sezona – titul. Druhá sezona – titul. Jaká asi bude ta příští, kdy se tým bude opět měnit?

Motys odchází do Ostravy, s druhým univerzálem Ventrubou už klub nepočítá, a tak se spekuluje, kdo místo něj. Objevují se i názory, že by mohl na univerzálu hrát blokař Smrčka, jenž už si tento post vyzkoušel v několika zápasech. Kapitán týmu Stanislav Pochop by pak prý mohl zastávat některou z funkcí v klubu, nemusela by to být ale hráčská. „Doufám, že v brzké budoucnosti budu vědět, v jaké funkci budu působit,“ řekl jedenačtyřicetiletý blokař. Pochop připustil, že by se mohl objevit i v roli asistenta na lavičce. „Ta varianta existuje, ale variant je více, opravdu teď nevím, v jaké funkci budu příští rok působit. Téměř na sto procent budu pokračovat v Jihostroji,“ sdělil. Podle dostupných informací ze Slezska by měl být první ulovenou posilou Jihostroje blokař Opavy Michal Sukuba.

Říká se, že obajoba je vždy těžší. To tvrdí i Petr Brom. „Při prvním titulu s námi nikdo moc nepočítal, bouchlo to a dokopli jsme to tam. Byli jsme překvapení. Nyní byl pohár, Liga mistrů, byl tu větší tlak. Obhajovat bylo těžší,“ míní.