Na letišti v ruské Jaroslavli se krátce po startu včera zřítilo letadlo s hokejisty tamního klubu Lokomotiv, kteří mířili do Minsku k úvodnímu utkání Kontinentální hokejové ligy. Při neštěstí zahynulo 43 z 45 lidí na palubě, mezi nimi byli i čeští mistři světa obránce Karel Rachůnek a útočníci Josef Vašíček a 31letý odchovanec jindřichohradeckého hokeje Jan Marek.


Jeho rodným městemtragédie doslova otřásla.
„Jsem v naprostém šoku, je to neskutečná tragédie. Když si vzpomenu, že po něm zůstal dvouměsíční synek… Celý český hokej i náš klub Vajgar v Honzovi ztrácí jednoho z nejlepších hráčů. Vždy byl ohromně skromný a nikdy nezapomněl, kde jeho kariéra začala. Byl to veliký patriot a když přišly úspěchy, moc rád se o ně přijel podělit s příznivci do svého rodného města,“ uvedl ředitel jindřichohradeckého Vajgaru František Dvořák, který je zároveň členem výkonného výboru ČSLH. Podle jeho slov vedení klubu požádá svaz, aby až do doby oficiálního rozloučení se zesnulým hráčem hokejisté Vajgaru nenastupovali k soutěžním utkáním ve II. lize.


„Je to pro nás všechny hrozná zpráva. Já osobně jsem tomu do poslední chvíle nevěřil a doufal jsem, že se to nepotvrdí. Město tak v Janu Markovi ztrácí výraznou osobnost. Byl vzorem hlavně mládeži a ukázal nám všem, že poctivou pílí a nasazením se kluk z malého města může propracovat a dosáhnout ohromných úspěchů. V tomto okamžiku bych chtěl celé jeho rodině vyjádřit podporu a vyslovit útěchu. Věřím, že obyvatelé našeho města na něj nezapomenou,“ vyjádřil se k tragédii starosta J. Hradce Stanislav Mrvka.

„Je to pro mě šok, nejsem vůbec schopná slova, to je něco strašného,“ řekla se slzami v očích členka jindřichohradeckého Fanklubu Jana Marka Aglaia Vojtíšková a dodala, že to byl strašně hodný člověk, i když byl tak slavný. Janu Markovi se v červenci narodil syn Honzík a sezóna v ruské Jaroslavli měla být poslední v zahraničí. Poté se chtěl vrátit hrát do Čech, aby se mohl věnovat rodině.

VŠE O TRAGÉDI NAJDETE ZDE

„Šokováni jsou i uživatelé sociální sítě Facebook, kde vznikla skupina vyjadřující účast s tragickým osudem všech tří hokejistů. Za necelých 90 minut po tragédii se přihlásilo již přes 31 tisíc lidí a jejich počet rychle roste.

Pozadu nezůstávají ani příznivci Jana Marka z jeho rodiště.

Redaktoři Jindřichohradeckého deníku vyjadřují hlubokou soustrast rodinám obětí leteckého neštěstí.