Organizátoři závodu letos poprvé spouštějí projekt EuroHeroes. Ten v praxi znamená, že na startu v Budějovicích vůbec poprvé nebude silná skupina rychlých afrických běžců, ale šanci dostanou elitní evropští a také tuzemští závodníci.

K velkým aspirantům na triumf v závodě mužů bude patřit vítěz nedávného půlmaratonu v Karlových Varech Ukrajinec Roman Romaněnko. „Chtěl bych běžet ještě rychleji než v Karlových Varech,“ přeje si. „Projekt EuroHeroes se mi líbí. Soupeřit s africkými závodníky je velmi složité. Doufám, že bude dobré počasí a poběží se rychlý závod,“ nechal se slyšet před startem jeden z favoritů.

Z českých běžců bude mít nejvyšší ambice Jiří Homoláč. „Po nedávném maratonu jsem trochu unavený, ale soupeřům nedám nic zadarmo,“ vzkazuje.

Za největší tuzemské rivaly považuje Petra Pechka a Víta Pavlištu. „Uvidíme, jak na tom kluci budou. Já chci ale běžet hlavně s nejlepšími evropskými závodníky. Na nic nečekat a vyrazit s nimi,“ dává nahlédnout do svého taktického plánu. „Letos poprvé neběží Afričané, takže by startovní pole mohlo být výkonnostně vyrovnanější a delší dobu by pospolu mohla běžet větší skupina,“ věří.

V ženách se hodně očekává od výborné Italky Rosarie Consoleové. „V České republice jsem vůbec poprvé. Jde mi především o co nejlepší čas, ale samozřejmě bych chtěla také vyhrát,“ usměje se sympatická Italka.

Největší českou nadějí bude Anežka Drahotová, které se úspěšně daří kombinovat běhání a závody v chůzi, v níž patří k nejlepším na světě. „Dokud budu zdravá, tak bych chtěla obě disciplíny kombinovat,“ ujistí. V budějovickém závodě se chce poprat o co nejlepší výsledek. „Mám za sebou dva běžecké závody na pět kilometrů, ve kterých se mi zdálo, že mám dobrou formu. Jenže pak mě začaly sužovat bolesti okostice. Bude to boj a já jsem bojovník,“ hází rukavici svým soupeřkám.

Na českobudějovický půlmaraton se těší. „Je tady hezká trať. Startovní listinu si prohlédnu až v den závodu. Dělám to tak vždycky. Je to takový můj rituál,“ dodá.

Mezi běžci nemohou chybět ani motocykloví závodníci bratři Smržové, kteří každoročně běhají pro centrum Bazalka. „Poběžím určitě. Jsem hrdý Jihočech a Budějovičák,“ hlásí. „Podporujeme Bazalku. Kvůli tomu jsme vlastně začali běhat. Nejdřív si dám s dětmi rodinný dm běh a potom i celý půlmaraton. Ale ten letos pojmu jenom jako doprovod bratrance. Nikam nechvátám. Už to ani neumím,“ směje se starší z bratrské dvojice Jakub Smrž, jenž letos kromě britského šampionátu superbiků startuje také v mistrovství světa ve vytrvalostních závodech.