V mrazivém počasí těchto dnů probíhá v jihočeském Táboře a okolí soustředění juniorské cyklokrosové reprezentace. Mezi sedmičkou českých nadějí nechybí například čerstvý juniorský mistr republiky z Loun Adam Ťoupalík nebo další Jihočeši Jan Vastl a Martin Dejmek.
„Ostatní reprezentanti, včetně těch do 23 let se připravují na Mallorce, kde jsou mnohem lepší podmínky než ty, které panují tady," říká k soustředění šéf táborských cyklokrosařů Čestmír Kalaš. Podmínky v tomto předvánočním čase jsou vskutku zimní a sníh ani mráz tréninku příliš nepřejí. „Nedá se ale nic dělat. Cyklokros se jezdí v zimě a podobné podmínky jsou na závodech běžné," připomíná Čestmír Kalaš.

Mladí cyklisté si užívají komfortu hotelu Relax, kde bývají pravidelně při těchto příležitostech ubytováni a k tréninkům vyjíždějí do blízkého okolí. „Po silnicích se příliš jezdit nedá a tak se jezdí převážně v terénu na sněhu. Součástí soustředění je i atletický trénink, takže kromě jízdy na kole kluci také běhají a dělají výšlapy do kopce. Večer pak ještě na hotelu jezdí na ergometru," přibližuje denní program cyklokrosařů Čestmír Kalaš.

Pokud chtějí cyklisté využívat silnice, musí za lepšími podmínkami trochu cestovat. „Sednou do auta a jedou směrem na Budějovice, kde se dá na silnici jezdit přece jen o něco lépe. Konkrétně do Veselí nad Lužnicí. Tam nasednou na kola a vyráží směrem na Dunajovice a dál k Třeboni. Za tréninkovou jednotku najezdí asi sto kilometrů," vysvětluje Kalaš.

Mladí cyklisté směrují přípravu hlavně k lednovému mistrovství České republiky ve Stříbře, kde budou závodit společně s kategorií Elite a kde se také rozhodne o nominaci na světové mistrovství v USA. „Pro mladé to bude ve Stříbře zajímavá konfrontace se závodníky kategorie Elite. Právě na tomto republikovém mistrovství se rozhodne o nominaci na mistrovství světa. Amerika je daleko. Bude to finančně velice náročná akce, a proto bude počet míst omezený," vyjadřuje se k vrcholům cyklokrosařské sezony Čestmír Kalaš.
Do té doby ještě čekají cyklokrosaře závody světového poháru v belgickém Namuru, Zolderu a také v Římě. Do Belgie závodníci míří den před štědrým večerem 23.12. a do Itálie hned na začátku nového roku 6. ledna. Pak už přijde domácí šampionát ve Stříbře.