Vlčkovi přátelé dramatický příběh se šťastným koncem sledovali se zatajeným dechem. "Samozřejmě," přikyvuje Pavel Šíp, který s Vlčkem pracoval v Budějovickém Budvaru. "Sledovali jsme ten příběh detailně, asi jako všcihni u nás v pivovaru." Protože ale zpráv z Pákistánu moc nepřicházelo, snažili se sehnat informace, jak se dalo. "Vzájemně jsme se informovali o novinkách, drželi jsme mu palce, aby to dobře dopadlo."

close Dobrodruh Jakub Vlček na extrémních cestách info Zdroj: Deník/ archiv Jakuba Vlčka zoom_in Dobrodruh Jakub Vlček na extrémních cestách Kamarádi na něj mysleli během dne. V noci. Prakticky neustále. Snad to i trochu pomohlo.

Dobrodružná Vlčkova povaha se projevovala i v práci. Pavel Šíp o něm říká: "Jakub a trochu dobrodruh? To tedy není. On je maximální dobrodruh."

Důležité je, že i okolí Jakuba vnímá tak, že se nikdy nezvdává. "On je neustále pozitivně naladěný a usměvavý," popisuje Šíp vlastnost, která horolezci možná i zachránila život.

Vlček má za sebou extrémní závody. Sám o sobě na webových stránkách říká: "Kolo, lezení a pivo mě inspirují celý život. Horolezecké pokusy jsem prokládal výlety na kole po pivovarech, během kterých jsem snadno najel za odpoledne přes dvě stě kilometrů. Láska k pivu mi zůstala, vystudoval jsem biotechnologii na VŠCHT, sládkoval jsem dva roky v Němém Medvědovi na Mělníku, nějakou dobu v Indii. V současnosti se bavím výzkumem piva v Budvaru a na VŠCHT, kde dělám doktorát."

Jaké závody v minulosti zvládl?  Je jich opravdu hodně. A jsou jen pro silné povahy. Jen namátkou: 1000 miles adventure (1800 km), Cesta do Tromsø, bez podpory (4000 km), Solo expedice na Špicberkách na lyžích (30 – 80 km/den, 16 dní), Transcontinental race (4100 km, 12 dní), Island křížem krážem na MTB, Eiger severní stěna (Heckmairova cesta, Kleine Scheideck, Švýcarsko - zimní výstup), Grandes Jorasses (Severní stěna, Wolkerův pilíř, Chamonix Mont Blanc, France, Cima Grande severní stěna, cesta Comici, Dolomity, Itálie), Matterhorn (Zermatt, Švýcarsko - zimní výstup)

A teď úspěšně Rakapoši v Pákistánu. Ale s velmi komplikovaným návratem "Mnohokrát jsme o jeho cestách mluvili," přikyuje Vlčkův kamarád Pavel Šíp. "Pořádal třeba projekci fotek z jeho výpravy na Špicberky. Loni se chystal na cestu kolem světa na kole, kterou mu překazil Covid."

Jeho přátelé si po zveřejnění úspěšné akce pákistánských záchranářů zhluboka oddechli. "Samozřejmě máme všichni, kdo ho známe, velikou radost, že je v pořádku. Osobně se těším, až se uvidíme a popíše mi, jak to probíhalo ve skutečnosti," dodal v rozhovoru pro Deník Pavel Šíp.