„Je nejlepší v historii,“ doplňuje spokojený předseda KK Jiskra Týn nad Vltavu Jaroslav Luňáček. Jihočeši slaví 59. výročí vzniku klubu. Malou oslavou se tak mohou přichystat na kulaté šedesáté výročí. „Oslavou, a ne malou, bude mistrovství světa v kanoistickém maratonu,“ upozorňuje předseda Jiskry na akci roku 2008, která by měla přilákat pozornost příznivců sportu nejen z jihočeského regionu. V Týně už se mělo konat MS v roce 2002, jenže tehdy ho odplavily katastrofální povodně. Přitom výpravy z celého světa už pobývaly v Týně.

Jak se připravujte naMS, které se uskuteční 20.-21. září?
Nechci se rouhat, ale bude to repete za rok 2002, kdy nám šampionát zničily povodně. Od té doby jsme pořádali třeba mistrovství Evropy, které dopadlo skvěle.

Bude zářijové mistrovství světa pro Jiskru vrcholem sezony?
Pro klub určitě. Pro Jihočeský kraj to bude jeden z významných závodů, nad kterým převzal záštitu hejtman.

Už máte informace, z jakých koutů světa se do Týna sjedou závodníci?
Z Austrálie, Nového Zélandu, Brazílie, Jihoafrické republiky a dalších zemí.Chybět samozřejmě nebude nikdo z evropské špičky. Ostatně ta už v Týně závodila v roce 2005.

Vyzkoušeli s i zahraniční kanoisté týnské tratě v průběhu roku?
Dánové už k nám jezdí léta. Trénují u nás, Týn je pro ně vlastně druhým domovem. Mají k dispozici posilovnu, hřiště, jsou mezi nimi třeba finalisté mistrovství světa, kteří už tradičně jaro prožívají na jihu Čech.

Jak prožívá přípravy organizační štáb šampionátu? Určitě máte starostí až nad hlavu…
Uspořádat mistrovství světa není jednoduchá věc. Na organizaci nás pracuje kolem padesáti. Máme už nějaké zkušenosti, určitě to znovu zvládneme, i když to nebude legrace. Držte nám palce, i když to opravdu nebude legrace.

Kteří z týnských závodníků si v domácích vodách brousí zuby na měření sil se světovou elitou?
Jan Luňáček bude druhým rokem v juniorské kategorii, loni vybojoval čtvrté místo v Györu. Bronz mu utekl až ve finiši. Trénuje tak, jak jsem ho ještě neviděl. Vstává před pátou hodinou, ještě před školou, vrací se kolem sedmé a pak znovu trénuje. Má špičkové vztahy ve škole, je studentem střední průmyslové školy stavební v Českých Budějovicích, kde mu vycházejí maximálně vstříc. Lenka Hanušová také patří k talentům, přešla do kategorie žen, pokusí se o nominaci. Zuzana Šerá je prvním rokem v juniorkách, je také velmi talentovaná. Možná čtyři závodníci z Týna budou na mistrovství světa bojovat.