Šlo o velkou sportovní událost, při jejímž zahájení v průvodu na stadion King Hall šlo sedm tisíc reprezentantů z více než šedesáti zemí celého světa, kteří se utkali v padesáti šesti sportech.

Česko zastupovali čtyři desítky policistů a hasičů, kteří bojovali v atletice, cyklistice, plavání, zápase, střelbě, karate a v hasičském sportu. „Součástí zahajovacího ceremoniálu byl též velkolepý kulturní program, vysílaný BBC. Po celou dobu her byly soutěže k vidění na velkoplošné obrazovce v centrálním parku u radnice, kde denně dění her sledovali nejen sportovci, ale i turisté a místní obyvatelé," přiblížil dění v Belfastu v mailu pro Deník jižní Čechy Martin Hermann, jeden ze tří českých karatistů, kteří na Světových hrách v Belfastu startovali.

Dle něj byl Belfast na hry velice dobře připraven. „Osobně jsem se účastnil světových her počtvrté, předtím v Barceloně, Quebeku a Adelaide, a tak mohu srovnávat. Ve městě bylo tři a půl tisíce dobrovolníků v černých kalhotech a červených tričkách, kteří vždy byli ochotni pomoci. V obchodech se prodavači okamžitě ptali, odkud jsme a v jakém sportu budeme závodit. I lidé z aut na nás mávali a volali, ať si Belfast užijeme," líčil Hermann přátelskou atmosféru. „Týmy si navzájem fandily, hry probíhaly v duchu fair play."

To Hermann dokumentoval na příkladu, který se českým karatistům stal po příletu do Belfastu. „Chtěli jsme si zatrénovat a po doporučení hotelového personálu jsme navštívili místní fitness a tam se mohli na závod připravit, a to zcela zdarma."

V karate ČR reprezentovali vedle Hermanna i Jiří Faktor (oba jsou instruktoři služební přípravy Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje) a prachatický rodák Martin Sláma z Ochranné služby policie Praha.

V sobotu se soutěžilo v disciplíně kumite – sportovní zápas dvojic dle pravidel Světové federace karate. V tomto zápase se podařilo zvítězit Jiřímu Faktorovi, který v kategorii master (nad 50 let) do 85 kg za sebou nechal reprezentanty Austrálie a Švédska a pro české barvy tak získal první zlatou medaili.

V neděli pokračovala soutěž kumite týmů a kata – sestavy úderů, kopů a krytů proti imaginárnímu útočníkovi, kdy se velice přísně hodnotí technické provedení, nasazení a přesnost technik jednotlivých kata. V disciplíně kata nad 30 let (17 borců z 8 států) musel Martin Sláma postoupit z předkola, kde porazil Cubeiru (Šp.) 5:0 a poté přes Hobana (Irs.) 5:0 a Lynche (Brit.) 3:0 prošel až do semifinále. Na opačné straně rozpisu Martin Hermann zvítězil nad Poliščukem 5:0, v boji o semifinále podlehl pozdějšímu finalistovi Martinézovi (Šp.) 2:3, čímž si zajistil postup do repasáže závodníků, kteří soutěžili s finalistou o 3. místo). V souboji s Ramirézem podlehl Sláma 5:0 a také on si tímto zajistil start v repasáži. Martin Hermann v repasáži zdolal Harrise (Brit.) 5:0 a výhrou nad Michaudem (Kan.) 4:1 vybojoval bronzovou medaili! Tu poté díky výhře s Brissetem (Kan.) 4:1 získal i Martin Sláma. Nejlepší v této kategorii byli Španělé: 1. Ramiréz, 2. Martinéz.

„Další disciplínou, do které jsme nastoupili, bylo kata týmů, kde cvičí tříčlenná družstva synchronizovanou sestavu, ve které se hodnotí shoda všech členů týmu, přesnost technik a dále bunkai, což je praktické předvedení technik v kata," vysvětlil Hermann.

Český policejní tým ve složení Jiří Faktor, Martin Hermann a Martin Sláma nastoupil v kategorii nad 30 let. „Na tento rozhodující zápas jsme soustředili všechny síly, protože jsme chtěli navázat na úspěch z Her 2007 v Adelaide, kde Česko mělo bronz," uvedl Hermann, jenž spolu se svými dvěma kolegy bojoval s Kanaďany Maheuxem, Michaudem a Brissettem. „Náš tým zacvičil kata empi a bunkai, a podle bezprostřední reakce publika a dalších sportovců se zdálo, že se nám sestava vydařila. Kanaďané cvičili kata sochin, a tu se jim také podařila zacvičit velice dobře. Ale jejich bunkai již nebyla tak praktická a malinko zadrhávala. Hlavní rozhodčí poté vyzval další čtyři kolegy k rozhodnutí a nahoru letělo všech pět červených praporků, což byla barva naší šerpy," zářil Hermann.

Pro české karatisty Jiřího Faktora, Martina Hermanna a Martina Slámu skončily Světové policejní a hasičské sportovní hry v Belfastu pronikavým úspěchěm, kterou pro tuto malou tříčlennou výpravu zisk čtyř medailí jistě je. „Rádi bychom poděkovali všem, kteří nám drželi pěsti a podporovali nás v našem snažení," uzavřel své ohlédnutí za velice vydařenou sportovní akcí Martin Hermann.