Windsurfer Karel Lavický z Českých Budějovic se v průběhu let pevně usadil v úzké české špičce. Připravuje se na velké světové závody, uvažovat může i o účasti na OH v Londýně. V průběhu příštího léta by mohl být jihočeským želízkem v olympijském ohni. „Jednoznačně jsem velký jihočeský patriot, proto by pro mne účast na olympijských hrách nebyla jen reprezentací České republiky, ale také Českých Budějovic a Jihočeského kraje,“ říká a jedním dechem dodává: „Jsou to místa, kde jsem vyrůstal a až na krátké pauzy celý svůj život žil,“ říká sympatický mladík.
Cítíte se rok a půl před startem olympijských her být jihočeskou olympijskou nadějí?
V jižních Čechách jsem s windsurfingem začínal, proto je pro mne vždy ctí na jakýchkoli závodech tento kraj reprezentovat. Zatím žádnému jihočeskému windsurfaři se nepodařilo kvalifikovat na olympijské hry, proto bych rád byl první.
Zaznamenal jste ohlasy na vaše výborné výsledky také v jihočeské neodborné veřejnosti?
Jsem rád když mi známí vypráví, jak slyšeli o mých úspěších a považují mne za svého závodníka. Bohužel, ve windsurfingu to není jako v hokeji nebo fotbale, když jdete podpořit svůj tým na stadion. Ale musím přiznat, že mám slíbený autobus fanoušků, kteří by mne na olympijské hry jeli podpořit. Nikdy jsem se svými ambicemi nemířil příliš vysoko a označit se za jihočeskou olympijskou naději by mohlo znít až příliš troufale. A nechtěl bych nic zakřiknout.
Byla by pro pro vás účast na OH splněním sportovní snu?
Určitě. A myslím, že by to nebylo jen splnění snu sportovního. I v dnešní době věřím v olympijské ideály a svojí účastí bych je chtěl vlastně podpořit. Samozřejmě, olympijské hry jsou v dnešní podobě komerční záležitostí, ale objevují se tam stále sportovci, kteří nebojují jen o medaile, ale řídí se coubertinovským heslem. Projít se při zahájení před zaplněným stadionem je odměna pro všechny sportovce, kteří tomuto snu často obětují celý život. A také jedna z mála věcí, která nejde koupit za peníze.
Z vašich slov vyplývá, že stavíte účast na OH v žebříčku hodnot hodně vysoko?
Účasti na olympijských hrách obětuji především poslední roky hodně. Už výběrem disciplíny, která je na programu olympiády, jsem se vydal těžkou cestou. Všichni nejlepší závodníci ze svých zemí se střetávají v této kategorii. Konkurence je tu obrovská a dosáhnout lepšího výsledku je velice těžké. O to více je potom ceněn. Vzhledem k tomu, že za kvalitním tréninkem na vodě je třeba odjíždět do poměrně vzdálených destinací, soukromý život je tomu třeba přizpůsobit. Není problém být osm měsíců z roku mimo domov, to se poté na soukromém životě projeví. Moje rodina mne ale maximální podporuje, proto to vše zvládám poměrně dobře.
Jaké máte zprávy z Anglie? Jaké čeká olympioniky konkrétně ve windsurfingu prostředí?
Už v roce 2009 jsme měli mistrovství světa na stejné vodě, na které budou probíhat olympijské hry. A od roku 2010 se zde také pořádají závody Světového poháru. Letos v srpnu je pořádán tradiční Test Event, což je vlastně taková olympiáda nanečisto. Z každého státu může startovat jen jeden závodník. To bude předzvěst, jak by to na olympijských hrách mohlo dopadnout. Takže zkušenosti z olympijskou vodou bych měl mít poměrně dostatečné. Pokud se mi podaří kvalifikovat, tak bude na trénink ještě dostatek času. Zatím vše nasvědčuje tomu, že místo konání olympijských her je až nezvykle větrné. Snad tyto podmínky vydrží.
Kdo je vaším největším konkurentem v boji o postup na OH?
Kvalifikace probíhá vlastně dvojstupňově. Nejdřív je třeba kvalifikovat Českou republiku. Zde je těžké vybrat největší konkurenty. Budou to závodníci z celého světa. Poté je národní kvalifikace, ve které se rozhodne, kdo nás bude na olympiádě reprezentovat. Zde je můj největší rival Petr Kučera z Brna.
Pokud se na OH dostanete, na jakou příčku se můžete probojovat?
Olympijský závod je hodně specifický. Startovní pole je oproti jiným závodům mnohem menší. Proto je o každou příčku velký boj. Každá rozjížďka je velmi důležitá a každý bod je v celkovém pořadí důležitý. Již mnoho předem favorizovaných závodníků na olympijských hrách neuspělo, proto je velmi těžké cokoliv předpovídat. Do třicátého místa by to pro mě byl úspěch. Kdybych byl na olympijských hrách do pětadvacátého místa, byl by to velký úspěch.
Co když se vám cestu do Londýna nepodaří zrealizovat? Máte vymyšlen i plán pro účast na dalších OH?
Zatím plány po olympiádě žádné nejsou. Rád bych se dál pohyboval kolem vody, ale žádné konkrétní plány nemám. Ještě ani není jisté, zda windsurfing na další olympiádě vůbec bude. Konečné rozhodnutí padne až příští rok. To také ovlivní moje plány. Pokud ale vše bude probíhat dobře, rád bych se ještě pokusil o zisk místenky do Ria. Vše záleží především na finančních prostředcích, které budu mít pro přípravu k dispozici.