Nepřekvapí, že se prosazuje podobně jako před časem v dresu BSK České Budějovice. „Ale o osobní statistiky už mi v pětadvaceti letech nejde,“ podotýká. V BSK ČB jako asistent sbírá cenné zkušenosti po boku šéfkouče Marka Kosa u týmu mladých mužů U20. Bývalá opora a kapitán mužů Českých Budějovic věří, že pomůže vrátit do města ligový basketbal: „Jsme na dobré cestě,“ je optimistou.

Kromě toho, že stále hrajete, se věnujete trenéřině. Kdy vás chytla?

Minulý rok jsem si udělal licenci C, což je povinné minimum, abych mohl trénovat, a poprvé se zařadil v klubu mezi trenéry. Absolvoval jsem několik kurzů, seminářů, které vedli pan Vondřička nebo Ježdík, a musel napsat závěrečný test. Začal jsem působit u skupiny U16, kde jsem měl k ruce kolegu Petra Palečka, s nímž jsme se střídali. Náš tým hrál okresní přebor.

V této sezoně jste ale povýšil. Do ligy mladých mužů si vás vybral za asistenta trenér Marek Kos?

Nebavili jsme se o tom, zda to byla přímo jeho volba, ale domluvili jsme se a potěšilo mě to. Trénujeme spolu U20. Sám přišel s tím, že by byl rád, abych s ním pracoval, věnoval se týmu.

Jako hráč působíte ve Gmündu. Pořád je tam další Budějovičák, dlouhán Milan Filip, anebo změnil dres?

Je tam se mnou, působí tam dokonce už asi sedm nebo osm let! Na začátku mi hodně pomohl, protože bohužel nemluvím dobře německy, jen anglicky. Kolektiv je tam super a já jsem rád, že mohu sportovat a vedle toho se zdokonalovat v cizí řeči. Dobré je, že v pátek máme trénink a o víkendu se hraje jenom jeden zápas. Ne jako v Čechách, kde je člověk celý víkend pryč.

Jakou má rakouská třetí nejvyšší soutěž kvalitu?

Bohužel se mi zdá, že je srovnatelná se špičkou našeho oblastního přeboru a koncem tak zvané druhé ligy, která ve skutečnosti je třetí ligou. Ale jsem v pohybu, získal jsem v Rakousku nové kontakty, mám nové kamarády…

Jsou s vámi coby zahraniční posilou spokojeni?

Nehraju tam prvním rokem, tak asi jsou. Hraju základního rozehrávače, takže příležitostí mám dost. Parta hráčů je dobrá, a co jsem mluvil s manažerem a prezidentem klubu, zatím jsou spokojeni. Předvádím to, co ode mne očekávali. A já zatím mohu být taky spokojen.

V Českých Budějovicích jste byl scorer, střelecká opora, ve druhé i třetí lize jste dokázal dát přes dvacet bodů za zápas. Můžete se pochlubit i v Rakousku dobrými statistikami?

I díky tomu, že některé zápasy tam nejsou tak kvalitní jako naše druhá liga, povedlo se mi dát v jednom utkání čtyřicet tři body. To je můj nejlepší výkon. A pak jsem dal v jednom zápase devět trojek, čímž jsem vyrovnal svůj osobní rekord, který jsem držel snad od dorostu. I když sebechválu nemám rád, s Milanem Filipem patříme k lídrům týmu.

Od toho asi ve Gmündu jste, abyste tým táhli. Hrajete s Filipem hodně na sebe? Hledáte se na palubovce?

První rok jsem se s ním hledal hodně často, protože se s ním znám nejdéle a dorozumět se na hřišti česky pro mne bylo jednoznačně snazší. Navíc Milan patří v soutěži k nejvyšším hráčům, má asi dva metry sedm, takže ho snadno najdete. Má spoustu zkušeností, věděl o každém soupeři, jak na něj hrát. Ne, že bychom hráli vyloženě jeden na druhého, ale ve chvíli, kdy nevím, co s míčem, tak hledám jako prvního Milana coby podkošového hráče.
Ale musím říct, že ve druhé sezoně se kluci zlepšili. Nevím, jestli to nebylo i příchodem druhého trenéra, který se vrátil – dřív hrál a trénoval v Mödlingu. Trénuje společně s námi, a to je pozitivní. I já jsem snad přinesl do týmu nové poznatky, které jsem posbíral v Budějovicích, Domažlicích, Jindřichově Hradci. Hrajeme lépe než loni.

Nemyslíte tedy v Gmündu na postup?

Máme ambice být v nejlepší čtyřce. Minulý rok jsme skončili o dva body pátí, nezačali jsme soutěž dobře, hrál jsem tam prvním rokem a komunikace na hřišti ještě nebyla dobrá. Letos nám chybí vyhrát dva zápasy, a když je zvládneme, budeme ve čtyřce.

Fotbal má v Gmündu tradici, v jeho dresu úspěšně působilo plno Jihočechů. Jak je na tom basketbal?

O fotbalu jsem něco zaslechl, ale blíže jsem se o to nezajímal. Co se týká basketbalu, tak na to, že Gmünd není velké město, chodí dost diváků. Na každý zápas, co hrajeme doma, jich přijde sto, sto padesát. To mě mile překvapilo.

Z bývalého ligového týmu BSK moc aktivních basketbalistů nezůstalo, řada z nich hraje pro žízeň nejnižší soutěž. Co na to říkáte?

Je to zajímavé. Třeba Jirka Dvořák hraje, myslím, za Matteo, Petr Paleček za Týn, Tomáš Budínský za zemědělku. Ondra Procházka si snad založil svůj vlastní tým, kde by měli být Šašek, Bartoň, Zdvořák s bratrem, Klabouch. Když to vezmu, s kým jsem jako mladý trénoval, s Krausem, Procházkou a podobnými borci, tak akorát Lukáš po angažmá ve Španělsku dnes hraje první ligu v Pardubicích. Některé příběhy jsou dost smutné.

Většina hráčů na sportovní ambice rezignovala, zatímco vy hrajete basketbal pořád na solidní úrovni, udržujete si výkonnost. Čím to je ?

Myslím, že to je i tím, že já pořád studuji a mohu si užívat studentský život. Žiju u rodičů, nemusím vydělávat, abych uživil vlastní rodinu. A druhá věc je, že basketbal mám opravdu hodně rád. Dostal jsem možnost zahrát si ho v zahraničí, což byl můj cíl, když jsem byl mladší. Jsem za tu možnost rád.
A k ostatním? Ten poslední rok, co se sestoupilo ze třetí ligy, nebyly vztahy v kabině dobré. Prohrávalo se, vznikaly konflikty. Někteří kluci si řekli, že už hrát nebudou, dnes se věnují své práci a jsou úspěšní. A já jim to přeju, dodnes se stýkáme.

Jak jste řekl, užíváte si studentského života. Byl jste v Bílé vločce, chtěl jste být záchranářem, pak jít na vysokou školu. Vyšly vám vaše plány?

Bohužel po smutné události v rodině, kdy mi umřel děda, jsem ve Vločce nedokončil ročník; pro mne to byla tragédie, byl jsem z toho špatný. Další rok jsem se vrátil, ale absolutorium nedodělal. V květnu bych je rád dokončil. Mezitím jsem se dostal na Jihočeskou univerzitu, na obor fyzioterapie, kde jsem druhým rokem. Je mi pětadvacet, přemýšlím, co bude dál, ale škola je na prvním místě a práce a peníze až po ní.

Bez příjmů nejste, angažmá v Gmündu je jistě milé přilepšení.

Určitě. Je to lepší, než kdybych musel hledat brigády. Sportem, který je pro mne zábavou, si něco vydělám na živobytí. Jsem alespoň trochu soběstačný, nemusím chodit každý týden za rodiči, aby mi dali peníze na jídlo. Znám hodnotu peněz a do života mě to určitě naučí hospodařit.

České Budějovice, stotisícové město, dnes hrají okresní přebor, to je pro basketbal ostuda. Myslíte, že se zase vytvoří parta hráčů, která o sobě dá vědět a pozvedne klub výš?

Určitě. Troufám si říct, že jsme na dobré cestě. Co jsem začal trénovat, vidím hráče na tréninku, komunikuji s Markem Kosem a myslím si, že do dvou let by tu zase mohla být liga. Je představa, že příští rok bych se připojil k hráčům současné dvacítky. Ti v lize U20 nastupují v sedmnácti letech proti starším hráčům, je to pro ně těžké, ale do budoucna je to výborná zkušenost. Marek Kos by tým trénoval, první rok bychom se sehráli v oblastním přeboru a pro další sezonu bychom zkusili doplnit tým. Pokud mladým hráčům vydrží nadšení, jaké u nich vidím, hrozně rád bych si s nimi zahrál!