Hokejista Vladimír Caldr byl v nejlepší formě a těšil se z olympijské medaile ze Sarajeva, Květa Jeriová Pecková se chlubila z cenného kovu na besedách se studenty československých škol.
Psal se rok 1984.
Mladičká okatá vodní slalomářka Marcela Sadilová se poprvé pustila do souboje s peřejemi pod Lipnem.
Ne nesměle,  ale s vervou.
Okatá dívenka pádlovala ve Vltavě beze strachu.
Od té chvíle uplynulo přesně třicet let.
Vladimír Caldr  už je dávno v roli ředitele Základní školy, Květa Jeriová samozřejmě už také dávno nezávodí, je členkou Výkonného výboru Českého Olympijského výboru, ale slalomářka Marcela Sadilová se pod lipenskou hrází i letos probojovala mezi deset nejlepších kajakářek!
Vypádlovala si právo účasti ve finále a ochotně vyprávěla: „Holky se tady vždy bály, mě dokonce těší, když se ony víc bojí, mám z toho radost, tím víc, do toho najížídím, tím spíš z toho můžu těžit," vyprávěla na břehu u Čertových proudů nebojácná dáma, která má pro strach uděláno.
Strach je slovo, které do svého slovníčku vlastně nikdy nezařadila. „Respekt z vody mám,  ale strach ne. Mám vcelku velkou radost, když dosáhnu něčeho víc, než dokážou ostatní," popisovala v přestávce mezi semifinále a finále ČP své aktuální pocity.
Zatímco její kolegyně s vykulenýma očima vnímaly balvany, peřeje, valící se vodu, Marcela Sadilová si pocit ve válcích a vlnách užívala.
„Docela mám opravdu radost, když vidím, jak se ostatní holky třepou na břehu," zopakovala už se vstupenkou do finále v kapse.
Vzpomene si na první projeté peřeje pod Lipnem?
Na rok 1984, kdy se konaly už zmiňované  zimní olympijské hry v Sarajevu? „Já si dokonce myslím, že jsem si tady premiéru odbyla už o rok dřív, tehdy jsem byla ještě juniorka," říká s úsměvem a ve vzpomínkách pokračuje.  „Na první Lipna si vzpomínám docela jasně," přepne automaticky do množného čísla. „Vždy to byly boje o medaile," dodává slalomářka, která má ve své sbírce účasti na olympijských hrách, MS, ale třeba se také může pochlubit zlatem z ME. Byla dokonce první dámou, která evropský šampionát kdy vyhrála (1996).
„Myslím, že hned na svém prvním Lipně jsem bojovala o stupně vítězů," vrací se proti běhu času.
Letos na MČR nedorazila Štěpánka Hilgertová, která už se s předstihem vypravila na MS do USA. V neděli nezávodil ani Vavřinec Hradilek, jehož cesta za oceán čekala  den po lipenském závodě. Vzhledem k jeho letošním vleklým zdravotním potížím nechtěl před vrcholem reprezentační sezony riskovat…
„Jinak si ale myslím, že všichni další tady jsou," prohlížela si Marcela Sadilová startovní listinu. „Když Lipno někdo vynechá, je to naprosto jeho věc. Co si za ty roky vzpomínám, většinou se tu ti nejlepší vždy sešli. Jsou jen výjimky, když někdo nedorazí."
Slalomáři pod Lipnem vnímají extrémně obtížný vodní terén. „Ten já mám právě ráda," říká Sadilová. „Je tady opravdu hodně těžká voda, která mi ale přijde docela čitelná." Není divu, pod Lipnem už totiž jela v jedenatřiceti ročnících minimálně stodvacetkrát.  To o sobě může říct opravdu jen málokdo.
„Je to těžké, ale není tu nic záludného, není tady nic, co by se nedalo projet."
I letos se objevili závodníci, kteří sice na startu začali v lodi, korytem řeky ale nedobrovolně proplavali.
V minulosti tato nepříjemnost potkala i Marcelu Sadilovou. „Když jsem kdysi jela na deblu, to jsem závodila za juniory, tak jsme si zaplavali, plavecký zážitek tady ale není vůbec nic příjemného. Už si ani nevzpomínám kdo, ale někdo nás tehdy zachránil," uzavírá zkušená závodnice.
Jen mimochodem,  ve wikipedii najdete, že Sadilová je „bývalá vodní slalomářka."