Jedna krasobruslařská stálice se chystala ukončit kariéru na MS v Japonsku. Jihočech Tomáš Verner po krátkém programu útočil na medaili. Zato hvězdička jeho oddílového kolegy Martina Bidaře je ve svých patnácti letech na počátku dráhy.

Za sebou má první opravdu velký závod. Na nedávném mistrovství světa juniorů v Sofii Martin Bidař ve sportovní dvojici s Annou Duškovou obsadil 10. místo, které od nováčka a benjamínka ve startovním poli nikdo nečekal. „Úspěch byl už jen to, že jsme se tam dostali," tvrdí závodník Bruslařského klubu České Budějovice. „Ale body jsme si vyjeli a pak záleželo už jen na svazu, jestli nás na šampionát pošle," podotýká mladík.

Juniorské mistrovství světa v Bulharsku bylo pro mladou dvojici vyvrcholením celoročního úsilí. „Cílem bylo dostat se tam a něco předvést," přikyvuje Bidař.

Tréninky, závod, na nic jiného v Sofii nebyl čas. Dění na ledě bylo dostatečným zážitkem. Krátký program se české dvojici povedl. „Zajeli jsme čistě, a to byl základ, abychom skončili na lepších místech. Spokojenost," komentuje reprezentant průběžnou desátou příčku, která znamenala postup do volných jízd. Tam už Bidař s Duškovou mohli prý jen překvapit. „Věděli jsme, že udržet desáté místo by byl velký úspěch, a nám se to povedlo, takže jsme byli šťastní."

Češi neměli velké oči. Připadali si prý mezi fyzicky zdatnějšími soupeři jako mimina. V koutku duše se báli, aby neskončili na chvostu… „Povedlo se to nad očekávání," přiznává odchovanec českobudějovického krasobruslení. Dosavadní maximum si vylepšili o dvanáct bodů!

Martin Bidař byl mezi juniory na MS suverénně nejmladším účastníkem. „Na konci února mi bylo patnáct let, druhému nejmladšímu klukovi bylo devatenáct. Cítil jsem se divně, když jsem přišel do šatny a všichni byli o hlavu větší než já!"

Českobudějovický talent je odkojený zimním stadionem, kam ho maminka, dlouholetá trenérka BK České Budějovice, odmalinka nosila a později vodila. „Poprvé byl se mnou na stadionu, když mu byl asi týden," usmívá se Iveta Bidařová. Brusle obul ve čtyřech letech a udělal na ledě první pokusy. „Chtěl to sám, my neplánovali, že bude závodit. Ale viděl na ledě bruslit Peťana, a tak chtěl být jako on," vzpomíná na začátky trenérka BK České Budějovice .