Žernovice /FOTOGALERIE/ – Jubilejní dvacátou sezonu v pořadí mají před sebou hokejbalisté prachatických Horalů, a tak pomalu začínají s přípravou, která je v létě ve znamení především turnajových klání po celé republice i v zahraničí.

Na závěr minulé, historicky nejúspěšnější sezony, se Horalové již tradičně zúčastnili mezinárodního turnaje v německém Deggendorfu, kde získali poháry za 2. místo (ve finále podlehli týmu Kelti 2008) v elitní skupině A a 1. místo (celkově sedmé) ve skupině B.

Začátek nové sezony v Prachaticích (lépe řečeno v Žernovicích) předznamenal turnaj „Memoriál Honzy Peška“, na kterém se utkávají týmy, ve kterých Honza Pešek působil (Tornádo Družba, Katel, Club 111, Highlanders, Ederstav). Tentokrát se z vítězství na tomto vzpomínkovém turnaji radovali hráči Tornáda Družba. Podařené setkání generací (zakladatelů hokejbalu v Prachaticích s mladšími) a zavzpomínání na spoluhráče a kamaráda, který život tolik miloval, se již tradičně vydařilo.

Dalším, tentokrát velmi prestižním, se stal v pořadí již 4. ročník „HIGHLANDERS CUPU 2014“, který si získal již solidní jméno a odehrál se tuto sobotu v Kobylka aréně v Žernovicích. Turnaje se zúčastnilo devět týmů, jejichž soupisky byly plné jmen reprezentantů a extraligových hráčů (domácí Highlanders „A“ a „B“, reprezentace ČR U20 – HBC Hrušky, účastník 1.NHbL Snack Dobřany, nováček 1.NHbL Kelti 2008, Datels Blatná, Slza Třebíč, HBC Čejkovice a HC Olešník).

Složení týmů dávalo tušit pěkné hokejbalové zážitky, zvláště když v domácím družstvu se jako hosté představila řada extraligových hráčů (bratři Hnízdilové, Martin Kruček, Ogurčák a další). I některé ostatní týmy se na turnaj posílily a v neposlední řadě to bylo deset vicemistrů světa z nedávného světového šampionátu dvacetiletých v týmu HBC Hrušky.

Turnaj opravdu přinesl líté boje o každý míček i krásné hokejbalové akce. Po zápasech v základních tříčlenných skupinách byla na základě výsledků a získaných bodů vytvořena tabulka a týmy z 8. a 9. místa (Olešník a Highlanders „B“) si to rozdaly o poslední postupové místo do čtvrtfinále. Rezerva Horalů zvítězila 3:0. Olešník nezískal v turnaji ani bod, nevstřelil žádnou branku a skončil tak na posledním 9. místě.

Pak již přišly na řadu čtvrtfinálové boje:Kelti 2008 – Čejkovice 3:2 na samostatné nájezdy, Dobřany – Highlanders „A“ 0:7, Blatná – Highlanders „B“ 1:0 na samostatné nájezdy, HBC Hrušky – Třebíč 2:1.

Překvapivě největší práci se soupeřem měli Kelti s Čejkovicemi a repre Hrušky s Třebíčí. Vyrovnaný souboj svedli loňští soupeři z KHbL Blatná a Highlanders „B“ se šťastným koncem v nájezdech pro Blatnou.

Na 5. – 8. místě si poražené týmy rozdělily pořadí podle umístnění po základní části respektive po nájezdech. V semifinále Kelti 2008 po boji zdolali Blatnou 1:0 a domácí Highlanders „A“ oplatili porážku ze základní části týmu HBC Hrušky 4:0. V následném boji poražených o 3. místo prohrála Blatná s HBC Hrušky 0:1.

Ve finále pak znovu po roce na sebe narazili stejní soupeři, loňský vítěz turnaje Kelti 2008 a domácí první celek Highlanders a stejně jako loni byli úspěšnější Kelti 2008, když dokázali posílený tým Horalů porazit 1:0 a zopakovali tak loňský triumf, který je ale z důvodu účasti mnoha hvězd na turnaji určitě cennější.

Konečné pořadí turnaje: 1. Kelti 2008, 2. Highlanders Prachatice „A“, 3. HBC Hrušky (výběr ČR U20), 4. Datels Blatná, 5. Snack Dobřany, 6. HBC Čejkovice, 7. Slza Třebíč, 8. Highlanders Prachatice „B“, 9. HC Olešník.

Povedený turnaj, ve kterém asi největším překvapením byly výkony Čejovických (AHbK) a velmi dobře hrála také domácí rezerva, i když nakonec skončila až předposlední. Tyto papírově slabší týmy se svými výkony vyrovnaly svým daleko zkušenějším soupeřům.

Další program přípravy prachatických Horalů se stále upřesňuje, v plánu je, kromě pravidelných tréninků, ještě jeden turnaj „Memoriál Tomáše Hoskovského“ v Berouně (16. srpna) a pak na závěr přípravy již tradiční soustředění v Klášterském Mlýně na konci srpna. O týden později pak již začátek jubilejní 20. sezony na podzim ještě v Žernovicích a jarní část pak již snad na novém hřišti v Prachaticích. Rozpis domácích utkání bude zveřejněn ihned po rozlosování.

Josef Parkman