Jihočeši pokračovali v kvalitním výkonu z předchozího souboje a jako první se ujali vedení (4:3). Jenže při podání blokaře hostů Sobotky se nedokázali prosadit v útoku a rázem prohrávali o pět bodů (4:9).

Když ale Jihostroj eliminoval útoky Kladna nad sítí i v poli (především blokaři Mach a Sukuba) a Kladenští často kazili podání, rázem se přes svého soupeře ve skóre přehoupl (10:10, 14:11, 20:15). Středočeši ještě v závěru pozlobili (21:18), ale náskok už obhájci titulu udrželi.

Ve druhém setu sehrály týmy bojující o účast ve finále mnohem vyrovnanější a dramatičtější bitvu. V první polovině se přetahovaly maximálně o jednobodové vedení, v koncovce ale byli opět zásluhou lepší obrany a jistějšího útoku lepší domácí (5:5, 11:10, 12:13, 23:20).

S přehledem si dokráčeli pro setbol (24:21), avšak využít jej nedokázali. Sami si pěkně zavařili, když nevyžili ani následující možnosti na zakončení setu a nechali hosty vyrovnat (24:24).

Tím odstartovali maratón setbolů – Jihostroj jich jedenáct nevyužil, Kladno se vždy se štěstím ubránilo, ale už svůj pátý, narozdíl od domácích, využilo (27:26, 27:28, 29:28, 30:29, 34:35, 36:35, 37:36). „To bylo hodně o štěstí. Vyšel nám servis, Budějovice nedokázaly zaútočit a se štěstím jsme otočili,“ podotkl slovenský nahrávač Braňo Skladaný, ústřední postava Kladna.

Výborný vstup do třetího dějství znamenal rychlé vedení Bromova týmu (4:0, 7:4, 12:6), ani oddechové časy hostům nepomohly. Stejný nástup přišel i v následující sadě, Jihostroj vedl už 9:5. Jenže tentokrát o vedení přišel a už jen marně dotahoval.

V pátém rozhodujícím setu měli mírnou převahu Kladenští (4:5, 5:7), ale Fila dvěma body vyrovnal, Svoboda dotekem sítě poslal Jihostroj do vedení.

Při změně stran ale zůstal ležet na palubovce domácí blokař Michal Sukuba s bolestivým výrazem ve tváři. Špatně po bloku došlápl a odnesl to kotník. „Říkal, že to není výron, ale podvrtnuté. Že kdyby se noha zatejpovala, bylo by to dobré. Ale zranění si udělal na té zdravé noze, teď tedy nemá ani jednu zdravou,“ připomněl jeho nedávno doléčené zranění trenér Petr Brom.

Na hřiště tak musel kapitán Stanislav Pochop.Až do stavu 13:13 byl stav vyrovnaný, první mečbol hostů proměnil exbudějovický Martin Böhm. „Paráda. Celý zápas jsme tahali za kratší konec, hrozně jsme se nadřeli. Odvahou a bojovností jsme dokázali otočit, pomohlo i štěstí,“ zářil spokojeností třiadvacetiletý smečař.

Jihostroj nyní dělí jen jedna prohra od vyřazení a následného souboje o třetí místo s Příbramí. Další utkání se hraje v úterý na Kladně (18). „Jedeme na Kladno, v žádném případě zbraně neskládáme,“ říká trenér Petr Brom.

Ten narozdíl od rozzářeného kouče Kladna Jindřicha Licka moc důvodů k radosti neměl. „Rozhodl druhý set, který jsme nedokázali ukončit, když jsme vedli 24:21. V tie breaku už je to loterie, bohužel jsme nedokázali uhrát bodové balony. Kladno mělo jistější útok, my jsme se na naši ztrátu moc nadřeli. Byl to zápas velice solidní kvality, bohužel pro nás se špatným koncem,“ hodnotil.

„Byli jsme šťastnější, jsem rád, že jsme to dotáhli k vítězství. Spíše jsme si jej vybojovali než uhráli. Vítězství z Budějovic je velice cenné,“ říkal Licek.

Jihostroj Č. Budějovice – volleyball.cz Kladno 2:3 (19, -37, 20, -20, 13)

Rozhodčí: Záhorcová, Kvarda, čas: 138 minut , 1650 diváků. Stav série: 1:3
Č. Budějovice
: Sládeček, Motys, Mach, Sukuba, Čajan, Fila, libero Habada – Pochop, Michálek, Juračka
Kladno: Skladaný, Svoboda, Sobotka, Fokt, Böhm, Linz, libero Minařík – Diviš, Šrámek, Barák.