V Hluboké nad Vltavou oslaví baseball příští rok třicet let. V roce 1994 se začínalo na fotbalovém hřišti v místní části Zámostí, později se hřiště na baseball vybudovalo na Podskalské louce. U zrodu tohoto sportu v jihočeském městečku nedaleko Českých Budějovic byl Američan Greg Edwards, ředitel místní mezinárodní školy.

Pod jeho vedením začínal s baseballem také David Šťastný, v současnosti předseda zdejšího klubu. „Zpočátku jsme se věnovali běžným sportům. Hráli jsme tenis, nohejbal a podobně. Potom jsme si vyřezali baseballové pálky, někdo sehnal pravidla, načež si nás všiml syn pana Edwardse,“ popisuje začátky baseballu v Hluboké nad Vltavou David Šťastný.

Po roce už cestovali začínající hlubočtí baseballisté na zkušenou za oceán. Do Sportovně relaxačního areálu v Hluboké se baseballisté stěhovali v roce 2001 a hned v následujícím roce, měsíc po otevření nového hřiště, přišla ničivá povodeň. Hřiště skončilo pod vodou a znovu ho mohli hlubočtí baseballisté využívat od roku 2003. A hrají zde dodnes.

Sokol Hluboká pravidelně vyhrával první ligu a nyní hraje druhým rokem extraligu. „Samozřejmě se nemůžeme rovnat s městy jako Praha nebo Brno, kde mají kluby větší podporu z města. Třeba Draci Brno dostávají od města tři miliony, my šest set tisíc,“ uvádí pro srovnání David Šťastný.

Asi největší hvězdou jihočeského klubu je Martin Mužík. Na nedávném prestižním turnaji World Baseball Classic v Tokiu se blýskl úspěšným homerunem v utkání s Čínou. Video s jeho trefou viděl celý svět. „My dobře víme, co Martin umí. Pomáhal jsem mu, když poprvé vstupoval do žákovské reprezentace. Teď je z něj velká hvězda národního týmu dospělých,“ říká s hrdostí v hlase šéf klubu z Hluboké nad Vltavou.

Místní Sokol je také pořadatelem významných akcí. Před rokem se zde konalo mistrovství Evropy juniorů a také letos se v Hluboké nad Vltavou uskuteční Supercup bassebalové mládeže. „Je to největší evropský turnaj mládeže do deseti let,“ zve David Šťastný s předstihem fanoušky.

Není bez zajímavosti, že vloni se ve Sportovně relaxačním areálu v Hluboké objevil slavný pár, kolumbijská zpěvačka Shakira a její tehdejší partner Gerard Piqué, fotbalista slavné Barcelony. Jejich syn Milan se věnuje baseballu a před rokem byl účastníkem Supercupu v Hluboké nad Vltavou. Jeho rodiče si přijeli do magického místa v jižních Čechách užít poslední společný víkend a zafandit svému potomkovi. Právě pod hlubockým zámkem oznámili v loňském roce Shakira a Gerard Piqué rozchod.