Už jen dny počítají krasobruslaři BK České Budějovice do vrcholu domácí sezony. Ladí formu na mistrovství republiky mladšího žactva, žactva a juniorů, které se zanedlouho uskuteční v hokejové hale VSK Technika Brno.

„Mistrovství začíná v pátek 6. února krátkým programem mladších žáků,“ říká trenérka BK ČB Iveta Bidařová. Akce skončí v neděli. Aktuální situace v nejlepším jihočeském klubu je taková, že vyšle do Brna sedm svých mládežníků, včetně náhradnice Kláry Kadlecové.

Mohlo jich být osm, ale juniorka Barbora Píšová si poranila kotník, musela tudíž v tréninku vysadit a šampionát nestihne.

Juniorů a juniorek se dotkla změna v podmínkách účasti na mistrovství republiky. Svaz pro tuto sezonu zpřísnil nominační kritéria. Vedle umístění na žebříčku a splněných výkonnostních testů museli junioři na některém ze závodů dosáhnout minimálně 87 bodů, juniorky pak o deset méně. „A v tom je právě ten problém, protože Leo Nowický má testy, ale bodový limit nesplnil. Z devíti juniorů, kteří jezdí po závodech, jich může v Brně startovat jen pět,“ podotýká trenérka Iveta Bidařová.

Účast v Brně si naopak zajistil exbudějovický junior Miroslav Dvořák, ten ale hostuje v pražském USK, kde se mu věnuje František Pechar.

Z českobudějovických závodnic se dobře jeví před MČR žačka Sandra Ludačková a mladší žačka Aneta Nováková. Ta si v úterý při extraligovém utkání hokejistů Českých Budějovic s Mladou Boleslaví na vlastní kůži vyzkoušela, jaké to je bruslit před třemi tisíci diváků.

Málo početné startovní pole zvyšuje naděje Martina Bidaře a Václava Novotného. Oba Jihočeši startují v mladších žácích. „Kdyby nám to vyšlo dobře, tak Martin, Sandra Ludačková a Aneta Nováková by se o medaile mohli poprat. Uvidíme. U holek bychom brali i umístění do pátého místa,“ přemítá nahlas trenérka Iveta Bidařová.

Želízko v ohni

Martin Bidař se jako druhý mladší žák na pohárovém žebříčku řadí ke kandidátů na medaile, jenže sám se postaral o to, aby očekávání nebyla tak velká. „Pokud zajede jako naposledy v Praze, na medaili to nebude! Bylo to strašné,“ zlobila se na mladšího syna Iveta Bidařová.

Momentálně jediná zdravá juniorka Eva Nowická obsadila v poháru celkově 15. příčku a podle trenérky by v Brně brala umístění v první desítce. „Nejlepší šestka je dost silná, skáče trojité skoky, zatímco my jsme pořád u dvojáků,“ vysvětluje Bidařová, proč nejsou ambice vyšší.

Momentálně pohříchu nikdo z mládežníků na budějovickém ledě trojité skoky nepředvádí. „Poslední, kdo je skákal, byla Kristina Pauknerová. Ve své nejlepší formě uměla axela a salchowa,“ vybavuje si Iveta Bidařová. Jenže po sérii zranění a nemocí se už Pauknerová krasobruslení nevěnuje.

V klidu a s vědomím, že může jen překvapit, se chystá do Brna žačka Michaela Bořková, která se kvalifikovala na závod ze 24. místa v poháru doslova za minutu dvanáct! „Takže jsme rádi, že se tam vůbec dostala,“ doplňuje trenérka Iveta Bidařová.

Poslední pohárový závod se jel v Praze na USK a byl generálkou před mistrovstvím republiky. „Aneta Nováková skončila desátá, Sandra Ludačková sedmá. V dané konkurenci výsledek asi odpovídal naší výkonnosti,“ myslí si trenérka a připouští, že budějovický klub si prožívá malou krizi. Jihočeši museli slevit z vysokých cílů, na které si v minulosti zvykli. Po medailových hodech přišlo slabší období. „Ale je fakt, že nábor se povedl. Máme asi devatenáct, dvacet malých dětí, které vede Jana Gromanová s Katkou Bednářů, a třeba se z nich nějaký talent zase vyklube,“ věří zkušená trenérka krasobruslařů na jihu Čech Iveta Bidařová.

JAK V PRAZE?

Výsledky závodníků BK ČB na USK – žačky (25): 7. Ludačková 70, 17. Bořková 54,95, 21. Novosadová 50,77

Ml. žačky (29): 10. Nováková 61,17, 16. Kadlecová 56,34, 26. Novotná 47,85, ml. žáci: 4. Bidař 63,44, 6. Novotný 47,92

Nejm. žačky (30): 9. Šťastná 33,17.