Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Verner: "Na svůj vrchol stále čekám!"

Praha, České Budějovice - Úřadující mistr Evropy v krasobruslení ve 44. ročníku ankety Deníku o Jihočeského sportovce roku obhájil svůj primát z roku 2007.

8.1.2009
SDÍLEJ:

Obhájí krasobruslař Tomáš Verner letos evropské zlato?Foto: GetPhoto/ Martin Salajka

Velice úpěšný rok má za sebou nejlepší evropský krasobruslař Tomáš Verner: odstartoval ho v lednu titulem mistra Evropy v Záhřebu a završil v prosinci účastí ve finále seriálu Grand Prix v Koreji. Zákonitě tudíž v tradiční anketě Deníku o Jihočeského sportovce roku, jejíž výsledky byly ve středu vyhlášeny, jihočeský primát obhájil.

Určité výhrady ke svým výkonům ale závodník Bruslařského klubu České Budějovice má. „Kdybych měl hodnotit svůj výkon ve finálovém závodě, úplně spokojen být nemohu,“ uvedl během pořadu „Téma pro hosta“, který o vánočních svátcích Česká televize vysílala na svém sportovním kanálu. „Ale na druhou stranu, ve finále Grand Prix není vítězů ani poražených,“ připomněl, že samotná účast mezi šestkou nejlepších světových krasobruslařů je obrovským úspěchem. Jemu samotnému se do elitní šestice podařilo dostat letos poprvé v životě. „Už účast v ní potvrzuje bruslařské kvality.“

Se čtvrtým místem tudíž je spokojen. „S výkonem ale ještě ne, tam stále vidím rezervy. Hlavně v krátkém programu, ten nebyl úplně čistý,“ připustil sebekriticky, že vstup do finále se mu příliš nevydařil. „S takovým hendikepem se člověk ve vlastní soutěži těžko srovnává.“

Dva pády

V krátkém programu Verner dvakrát upadl, za což pykal ztrátou dvou bodů. „Jeden pád přišel hned na začátku jízdy, což až taková tragédie dle něj nebyla. To se u závodníků sólových kategorií stává, tam se při skokových elementech padá. Nemělo by se to stávat, ale stane se,“ krčil rameny.

Druhý karambol už ho bolel víc. „Ta druhá srážka mě ale mrzela hodně, protože se stala při krokové pasáži,“ smutnil a dodal, že ač upadl až úplně na konci té krokové pasáže, rozhodčí ten pád započítali do krokové řady jako její součást. „Proto jsem měl stržené body za celý předvedený prvek, a tím jsem ztratil spoustu bodů. A navíc jsem nedostal plus od rozhodčích, kteří by jinak asi ohodnotili ten můj výkon nějakým plusovým dojmem,“ litoval Verner. „A za těchto okolností pokračovat dál mezi absolutní světovou špičkou už bylo hodně náročné,“ konstatoval.

To se mu nestává

I Vernerovu trenérku Vlastu Kopřivovou nešťastný pád jejího svěřence zaskočil. „Bylo to pro mne velké překvapení, protože Tomášovi se něco podobného nestává,“ kroutila hlavou. „Stát se může všechno, ale že by škobrtl v krocích, to se mu stalo tak někdy, když byl ještě malej,“ dodala.

Do volné jízdy Verner v Koreji nastupoval jako pátý a začal slibně, čtverným toeloopem. „Myslím, že ten čtverák na začátku byl ještě docela v pořádku,“ usoudil úřadující mistr Evropy.

Zato ho moc mrzely pokažené axely. „Kdyby ten program nepoznamenaly ty dva jednoduché axely, byl by docela solidní,“ mínil. „Mám–li být upřímný, sám si to dost dobře nedokážu vysvětlit,“ nechápal, proč v jeho jízdě z trojitých axelů byly nakonec jen jednoduché. „Kdysi axel patřil mezi mé méně oblíbené skoky, nebyl třeba v tréninku tak jistý, ale poslední roky ho řadím do repertoáru skoků, které skáču i v sedm hodin ráno, kdy se mi moc pohybovat nechce,“ vrtí hlavou.

„S axely prostě nemám žádné problémy a tady mi vypověděl službu hned dvakrát. To byla fatální chyba, něco takového se nesmí stávat,“ hněval se sám na sebe a dodal: „Doufám, že tohle jsem u sebe viděl naposledy!“

Nejhůř prý mu bylo, když z několika metrů sledoval volnou jízdu Japonky Asadaové. „Začátek její volné jízdy mě málem rozbrečel. Já totiž ty dva její trojité axely měl jako na talíři. Mně se axel dvakrát nepovedl a ona tam hned v úvodu volné jízdy dva trojité střihla jak z učebnice. To tedy byla rána do mužského ega,“ usmíval se budějovický krasobruslař.

Za vyloženou tragédii však svůj výkon v Koreji rozhodně nepovažuje. „Přestože Světový pohár je velice uznávanou sérií a finálový závod je hodně prestižní, není to vrchol sezony. Pořád je kam směrovat ten absolutně nejlepší výkon – a já na svůj čistý výkon pořád čekám,“ zdůraznil Verner a upřesnil, že stále čeká na to, až konečně předvede dva solidní programy. „Neříkám, že musí být bez jakékoli chyby, protože něco takového je moc těžké, ale chtěl bych zajet v jednom závodě dva programy bez větších chyb,“ svěřil se.

Američan Abbott vyhrál finále Grand Prix, ač předvedl jeden trojitý axel a jinak měl v jízdě spíše nepříliš těžké skoky. Přesto si Kopřivová nemyslí, že nastává éra vítězů bez čtverných skoků. „Bohužel ve finále Grand Prix je závodníci nezařazovali. A podle mého soudu proto, že je neumějí,“ mínila.

Čtveráky umí

Tomáš Verner čtverné skoky v tréninku zvládá, právě proto podle jejího názoru má dobré předpoklady velké závody vyhrávat. „Mohl vyhrát už v Koreji a je velká škoda, že mu krátký program nevyšel a že ve volné jízdě pokazil axel,“ mrzelo zkušenou trenérku.

„Chtěla bych ale zdůraznit, že Tomáš toho čtveráka skáče. A v tréninku ho skáče, dá se říci, na sto procent! Byť ty chyby v něm třeba jsou. Ti ostatní čtverné skoky nezařazují ani do tréninku, nebo jen velice sporadicky. Jen zřídka je zkoušejí,“ připomněla trenérka Kopřivová.

Ve finále Grand Prix byli dva Evropané, přičemž Brian Joubert pro potíže se zády odstoupil. Právě Francouze považuje Verner před blížícím se evropským šampionátem za nejvážnější soupeře. „Oni budou nasazovat tři kluky, kteří disponují třemi trojitými skoky a minimálně jedním čtverným. Navíc v sezoně podávali poměrně stabilní výkony. Francie je hodně respektovanou bruslařskou základnou,“ zdůraznil úřadující mistr Evropy.

Na evropském šampionátu Tomáš Verner před rokem za sebou nechal všechny konkurenty a po dlouhé době vybojoval pro české krasobruslení evropské zlato. Přitom ani loni mu rozjezd do sezony zcela ideálně nevyšel. „Já bych ale v tom až takovou paralelu neviděl,“ nesouhlasil a loňskou sezonu připodobnil k horské dráze. „Jednou jsem byl nahoře, podruhé dole,“ uvedl a dokumentoval to i na tom, že v minulé sezoně se nedostal do finále Grand Prix. „Teď jsem na obou startech v Grand Prix bral medaili,“ připomněl.

Ač samotný finálový závod mu v Koreji nevyšel dle jeho představ, i tak se dle jeho soudu jeho výkonnost v této sezoně stupňuje. „Zatím sezonu jedu podle plánu,“ usoudil.
Podle trenérky Kopřivové její svěřenec v létě absolvoval náročnou přípravu jak na ledě, tak mimo led. „A já pořád věřím, že se to v hlavní části sezony také projeví,“ uvedla.

Zatímco krátký program od loňska Verner příliš neměnil, volná jízda těch změn doznala poměrně dost. První ohlasy prý jsou docela příznivé. „Já bych začal od diváků, protože od nich mám zpětnou vazbu přes své webové stránky i při hovorech, které jsem s nimi nejen při finále Grand Prix v Koreji vedl. A ta jízda, díkybohu, se líbila a byla pochopena tak, jak já chtěl, aby ji lidi chápali,“ pochvaloval si první reakce.

„Myslím, že jsme přesně trefili tu notu, kterou jsme trefit měli,“ vyzdvihl Verner, pro něhož přitom tentokráte prý byl výběr hudby ze začátku hodně stresující. „Já totiž odlétal do Kanady na choreografii a ještě jsem neměl vybranou hudbu. To standardní postup zrovna není, protože já v Kanadě měl deset dní na to, abych složil program. A ne na to, abych pět dní ještě hledal hudbu,“ popisoval.

Nakonec vše dobře dopadlo. „Vybral jsem, myslím si, velice známé a neohrané kousky tanga. Dával jsem si pozor na to, zda už jsem tu hudbu v minulých sezonách slyšel nějak mockrát na stadionech. Došel jsem k názoru, že ač každý tu hudbu zná, na stadionech ji tak často nehráli. Přitom tam každý si v ní najde něco svého, něco mu ta hudba připomene. A takové emoce já potřebuji – a nejen u diváků, ale i u rozhodčích,“ nijak se Verner netajil svou spokojeností.

Obhájí?

Titul mistra Evropy bude Tomáš Verner obhajovat za pár dní v Helsinkách. „Bruslil jsem tam loni před sezonou, ale nebylo to přímo v té hale, kde teď šampionát bude. I tak bylo příjemné nasát tu atmosféru. Ačkoli hala byla mimo střed města, lidi přišli a bruslením se bavili,“ chválil zdánlivě chladné Seveřany. „Předloni v Göte〜borgu na mistrovství Evropy byla atmosféra fantastická, a tak věřím, že tomu bude i teď.“

A jak vidí Verner šance na obhajobu? „Ve sportu se může stát cokoli, ale já se chci soustředit sám na sebe,“ ujistil. „Kontrolovat ale budu i francouzský tým,“ odtajnil, kde vidí své hlavní soupeře.

Autor: Bohumil Ortman

8.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní značky. Ilustrační foto.
3

Borek zůstal i po otevření dálnice v dopravní pasti

Ilustrační foto

Napadl dva muže, jednoho zranil

Loď neuplavala. Ukradli ji

Neznašov - Že jsou lidé velmi nenechaví, dokládá i případ zmizelé lodě.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

V Litvínovicích bude Dýňobraní

Litvínovice - Děti i dospělí se v sobotu 21. října od devíti budou chlubit svými výtvory z dýní.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení