Třetiligový kuželkáři z Českých Budějovic vstoupili do letošního ročníku smolně. Bez dlouholeté opory Milana Hejbala, který z pracovních důvodů ukončil angažmá na jihu Čech, prohráli první tři zápasy sezony. V Jindřichově Hradci, doma s Rosicemi a v moravském Vracově.
„Mrzí nás hlavně domácí prohra s Rosicemi. V tom zápase jsme nebyli horší, ale nakonec jsme soupeři vítězství doslova darovali,“ vrací se k říjnovému utkání předseda kuželkářů Lokomotivy České Budějovice Jiří Bláha.

Výhry na Moravě

Byl čas se probudit a to se povedlo na půdě Ivančic. Následovala domácí výhra v derby s Táborem a dva body si Jihočeši přivezli i z dalekého Mistřína. „Začalo se nám dařit v pravou chvíli,“ usmívá se Bláha, jenž je zároveň vedoucím mužstva mužů.


„Ceníme si každého vítězství, ale důležité pro nás bylo vyhrát v Mistříně, protože jsme v tu dobu nebyli v nejsilnější sestavě. O to víc nás dva body těšily,“ tvrdí Bláha.


Borci ze Suchého Vrbného si mohou letos připadat jak na houpačce. Další dva duely totiž zase znamenaly porážky, z nichž bolí hlavně ta domácí proti Blansku. „Celý zápas jsme byli lepší a v závěru nám soupeř sebral oba body. Podobná situace jako ve druhém kole s Rosicemi,“ povzdechne si předseda oddílu.


Podzim však zakončili Jihočeši stylově, když doma porazili poslední Brno a v nervydrásající bitvě zvítězili v dalším krajském derby v Dačicích. Poslední zápas doma s Hodonínem byl třešničkou na pomyslném dortu. Českobudějovičtí sice prohráli, ale byli lídrovi soutěže dlouho vyrovnaným soupeřem.
„Hodonín je v tabulce jasně první a ztratil zatím jen jeden bod,“ přidává trochu statistik Bláha. „Nemáme se zač stydět. I v nekompletní sestavě jsme s nimi sehráli vyrovnaný zápas, navíc okořeněný nejlepším podzimním výkonem celého mužstva na naší kuželně, ale oni nám v závěru ukázali, proč jsou suverénem ligy.“

Ženy na chvostu

V nelichotivé situaci se ocitlo družstvo žen, které se po podzimu krčí na chvostu tabulky s pěti body. Českobudějovické ženy hrály ve druhé nejvyšší soutěži v posledních letech prim, ale letos se jim zatím nedaří.


„Rozlosování nás na začátku poslalo na kuželny těžkých soupeřek a tam se nám nepodařilo vyhrát.
Pak následovala nešťastná prohra se slabším soupeřem doma a to vzneslo do našeho družstva nejistotu,“ vysvětluje vedoucí družstva žen Alena Čampulová.


Jediným potěšujícím faktem je to, že nejlepší hráčka Jihočešek Milada Kotková je na druhém místě v průběžném pořadí jednotlivkyň. „Je třeba přiznat, že oproti loňským průměrům letos všechny hodně zaostáváme,“ povzdechne si Čampulová.


Druhá liga žen je letos velice vyrovnaná a z posledního místa na čtvrtou příčku je pouze šestibodová cesta. „Bodové rozdíly nejsou tak velké, tak snad se nám podaří soutěž zachránit dobrou hrou na jaře.Musíme se však vyvarovat nešťastných koncovek zápasů, kdy doslova darujeme soupeřkám vítězství o pár kuželek.“

Dorost nejlepší

“Béčko“ mužů si vede letos v krajském přeboru o mnoho lepším způsobem než vloni a okupuje v klidném středu tabulky sedmé místo.
„Jsme hlavně rádi, že nemáme potíže se záchranou jako loni,“ připomíná Bedřich Vondruš, vedoucí mužstva. „Minulý roli jsme měli po podzimu dva body a to už nechceme nikdy opakovat,“ má jasno.


Největší radost dělají českobudějovické Lokomotivě dorostenci, kteří po skončení podzimní části soutěže vedou svou skupinu okresního přeboru a dvojice František Šimek – Jan Sýkora je dokonce na prvních dvou příčkách v průběžném hodnocení jednotlivců.


Společně s Petrou Kubešovou tvoří mladíci kompaktní tým s ambicemi na postup do vyšší soutěže. K tomu však vede ještě dlouhá cesta, neboť soutěž je teprve ve své polovině.