Suverénní bezchybný výkon předvedli volejbalisté Českých Budějovic ve 30. kole domácí nejvyšší soutěže proti neustále dotírajícímu Zlínu. V přímém souboji o první místo nedali Fatře šanci, porazili ji v domácím prostředí 3:0 a před posledními třemi koly základní části Uniqa extraligy mužů mají v čele pětibodový náskok.

Bromova družina tvrdě podávala, výborně bránila a bezchybně útočila. „Byli jsme hodně nahecovaní, dařilo se nám v obraně v poli i na bloku, to rozhodlo,“ říká nejmenší muž jihočeského celku David Juračka. „Oba naši smečaři svou roli na příjmu zvládli parádně. Oba výborně přihrávali, to bylo pro vítězství důležité,“ chválí své spoluhráče libero Jihostroje.

On sám se k míči tak často nedostával. Jak už to bývá, libera moc nepřihrávají. „Opravdu jsem si moc v tomto zápase nezahrál, Zlínští mě vůbec nevyhledávali svým podáním,“ podotýká bývalý juniorský reprezentant. A hráči EkoSolaru věděli proč, nejmladší hráč základní sestavy Jihostroje je podle svazových statistik v příjmu na pátém místě, nejlépe z týmu.

Druhým nejlepším je smečař Tomáš Fila na 16. místě, Miroslav Čajan na 18., Argentinec Torcello 29. a Petr Michálek 30. Zlínští mají dva hráče v první desítce, nic jim to ale nebylo tentokrát platné. Navíc zlínský reprezentant Marek Novotný se s přihrávkou hodně trápil. V útoku byl sice nejaktivnější ze všech, když smečoval celkem devětadvacetkrát (úspěšnost 59%), ale lekci z efektivity dal svým bývalým spoluhráčům budějovický smečař Tomáš Fila.

Ten z jedenácti nahrávek od Michala Sládečka proměnil deset v bod a měl málo vídanou úspěšnost 91 procent! „Novotný útočí z velké výšky, ale bez směrů. Takže jsme si jej na bloku nadráželi. Je určitě kvalitní útočník, ale my jsme jej dokázali uhlídat,“ pochvaluje si Juračka.

Trochu to po téměř hladkém vítězství nad druhým nejlepším českým týmem vypadá, že výkon Jihostroje roste se sílou soupeře. S těmi slabými se nedařilo, v souboji s elitou pak jako by lídr extraligy přeřadil na vyšší výkonnostní stupeň. „Není to náhoda. Každý z nás je asi více nahecovaný na těžší soupeře. Není to tak, že bychom nějaké zápasy podcenili, to ne. Bojujeme i se slabšími, bohužel nám pár zápasů s nimi nevyšlo. Je ale pravda, že se silným soupeřem se vždy hraje lépe,“ vysvětluje jedenadvacetileté libero Juračka.

V týmu trenéra Petra Broma nyní panuje dobrá nálada. Po devíti vítězstvích v řadě se není čemu divit. Navíc když rozdíl mezi Jihostrojem a jeho pronásledovateli ještě narostl. „Z těch tří zápasů s Ostravou, Zlínem a Benátkami jsme chtěli šest bodů. Nyní jich máme pět a myslím, že i v sobotu v Benátkách uspějeme. Uděláme maximum pro to, abychom si první místo udrželi. Já doufám, že to vyjde,“ věří David Juračka.

Nyní v týdnu čeká vedoucí celek extraligy klasický tréninkový proces, další zápas v Benátkách nad Jizerou odehrají až v sobotu. A pomalu už se v týmu mluví o play off. „Bavíme se o tom, co by se mělo zlepšit, než to vypukne. Že bychom měli do toho šlápnout. Já myslím, že jsme na dobré cestě,“ říká.