Jubilejní desátý ročník Rožnovské laťky proběhl v sobotu v hale SK Meťák. Ozdobou populárního závodu ve skoku vysokém byly výkony táborských atletů, které do Českých Budějovic přivezla trenérská dvojice Roman Bém a Iva Straková.

Mezi muži byl nejlepší Štěpán Svoboda, který převedl absolutně nejlepší skok mítinku. Do vyrovnání rekordu Miroslava Hrubého z loňského roku mu scházely dva centimetry, na prvenství mu však výkon 195 centimetrů stačil.
Svoboda se ještě pokoušel zdolat laťku na výšce rovné dva metry, avšak neuspěl.
Možná trochu překvapivě se mladý táborský skokan nepokusil zdolat výšku 198 centimetrů, která by znamenala nový rekord rožnovského mítinku, trenéři atletů Tábora byli i tak spokojeni. „Nechal si naložit rovnou dvě stě centimetrů. Přece nebude troškařit," usmívala se trenérka Iva Straková.
V ženské kategorii kralovala táborská dorostenka Alena Panovská. Na Meťáku skočila 165 centimetrů.
Závodu se zúčastnila i o něco zkušenější Zuzana Vojtěchová. Na letošním halovém mistrovství republiky dospělých v Ostravě Vojtěchová skončila výkonem 166 centimetrů devátá. „Závod v Ostravě mi moc nevyšel. Už jsme letos skočila přes 170 centimetrů, ale na mistrovství republiky jsem to nezopakovala," pokrčila rameny táborská výškařka.
V Českých Budějovicích Zuzana Vojtěchová skončila na výšce 155 centimetrů.
Na Rožnovskou laťku si přišla zaskákat i její oddílová kolegyně Adriana Zykánová, která v současnosti studuje v krajském městě Jihočeskou univerzitu a od vrcholného závodění si dala pauzu.
V minulých ročnících Zykánová sbírala na Meťáku vavříny, tentokrát zaostala za vítěznou Panovskou o patnáct centimetrů .
Táborský atletický oddíl přivezl do jihočeské metropole řadu talentovaných skokanů a skokanek, kteří se v únoru prezentovali výbornými výkony na mistrovství republiky juniorů a dorostu v Praze. Kromě vítězného Štěpána Svobody se v Rožnově předvedl v dobrém světle také junior Jan Kabíček (byl druhý výkonem 190 cm), z mladých dam se výbornými výkony prezentovala například stříbrná Lada Doležalová (160 cm).
Táborští výškaři hledali v Českých Budějovicích konkurenci těžko, přesto jim velice zdatně sekundoval svými výkony čtyřdvorský František Cais. Výkonem 185 centimetrů obsadil celkové třetí místo.
Jeho výkony bedlivě sledoval i trenér atletů SK Čtyři Dvory Pavel Novák. „Franta odešel na dřevařskou školu do Volyně, ale podařilo se nám zajistit mu tréninky ve Strakonicích," říká čtyřdvorský trenér.
Z dalších jeho svěřenců se na rožnovské laťce ukázal také Matěj Kopecký, nakonec ale kvůli poraněnému kotníku neskákal. „Jsou to příjemné závody na konci halové sezony. Pro naše atlety je to dobrá příležitost si pořádně zaskákat. Přes zimu se připravujeme v koridoru českobudějovické sportovní haly, ale podmínky pro trénink výšky tam nejsou kvůli nízkému stropu právě ideální," postěžoval si Novák.
Alespoň jednou za čtrnáct dnů jezdí se svými svěřenci trénovat do Tábora. „Není to ale jednoduché, protože chodí do školy. Někteří budou letos maturovat, takže časově jsou dost vytížení," vysvětluje Pavel Novák.
Na mistrovství světa veteránů v italské Anconě se připravuje třiašedesátiletý závodník Sokola České Budějovice Jaroslav Lorenc.
Svěřenec kouče Jiřího Coufa si příležitost zazávodit si nenechal uniknout a za svůj výkon 165 centimetrů sklidil potlesk. Laťka ve výšce 174 centimetrů již pro něj byla příliš vysoko. „Do Itálie cestuji za čtrnáct dní. Zdolání výšky 174 centimetrů by znamenalo světový rekord, ale tady na těch parketách to bylo těžké," svěřil se Lorenc.

Rožnovská laťka 2016:

Absolutní pořadí muži:
1. Š. Svoboda (1999) 195 cm
2. J. Kabíček (1997) 190 cm
3. Fr. Cais (1997) 185 cm
4. J. Hes (1999) 174 cm
5. J. Lorenc (1953) 165 cm

Absolutní pořadí ženy:
1. A. Panovská (1999) 165 cm
2. L. Doležalová (1999) 160 cm
3. S. Strouhalová (1999) 165 cm
3. Z. Vojtěchová (1996) 165 cm
5. A. Zykánová (1995) 150 cm
5. E. Němcová (1999) 150 cm