Softbalový oddíl Žraloci Ledenice a DDM České Budějovice si vzaly na svá bedra pořádání mistrovství Evropy juniorů, které se uskuteční v novém areálu, zvaném Sharks Bay, od 30. června do 4. července.

V Ledenicích se uskuteční šesté mistrovství této věkové kategorie – a podruhé ho přivítá Česká republika. Kromě domácího výběru dorazí na turnaj Dánsko, Chorvatsko a Izrael. Čeští trenéři oznámí závěrečnou nominaci po víkendovém klácí v Kostelci nad Orlicí, kde si ověří formu širšího kádru reprezentace. Zatím figuruje v týmu i pětice mladíků z Ledenic: Staněk, Korčák, Frejlach, Effenberk a Čermák. Ať už si nominaci vybojují, či nikoli (z 19členného kádru mají vypadnout dvě jména), tak Češi se vší pravděpodobností představí v turnaji nejmladší juniorku, která se nachází teprve na začátku reprezentačního cyklu.

Hana Korčáková věří, že domácí prostředí pomůže národnímu týmu k co nejlepšímu umístění, ale zároveň se zdráhá označit jej za favorita. „Na podzim se u nás tvořily nové výběry kadetů. Nastoupí za nás hráči, kterým je šestnáct, sedmnáct let. Zatímco Dánové přivezou polovinu týmu, který se zúčastnil loni mistrovství světa v Kanadě, kde náš tým porazili,“ podotýká manažerka ME juniorů.

Původně se počítalo s účastí sedmi týmů, ale v únoru, kdy byla uzávěrka přihlášek, zbyly jen čtyři. „Odhlásily se Slovensko, Rusko a Velká Británie,“ krčí rameny Korčáková.

Ta už ví, že Dáni a Chorvaté se ubytují v Borovanech, izraelská výprava zase – za přísných bezpečnostních opatření – bude po dobu turnaje bydlet v Českých Budějovicích, a tak nejdál to paradoxně budou mít na stadion čeští junioři, kteří zakotví v Třeboni . . .

Z Izraele mířily směrem k pořadatelům zvláštní požadavky. „Volali, že osm hráčů je ortodoxně věřících a v sobotu, kdy se hrají semifinálové a finálové zápasy, nemohou cestovat dopravními prostředky. Jestli by nemohli z Budějovic přijít pěšky! Dohodli jsme se, že ten den jim zajistímě ubytovnání v Ledenicích, když nemohou cestovat,“ usmívá se Korčáková.

Žraločí zátoka čeká

Nové hřiště s tribunou, pýcha ledenického oddílu, by se mělo stát důstojným dějištěm mistrovství. Žraloci otevírali stadion loni v červnu. „Vybudovali jsme ho za podpory různých dotací a městysu Ledenice. Veškeré náklady přišly na sedm milionů korun a letos se nám ještě podařilo získat grant, díky kterému jsme mohli hřiště dovybavit – opatřili jsme si světelnou tabuli, ozvučení, přenosný homerunový plot, zastřešení tribuny. Tohle vše se povedlo před mistrovstvím dotáhnout do konce, takže stadion teď vypadá opravdu pěkně,“ pochvaluje si manažerka ME a předsedkyně Žraloků.

Závěr mistrovství Žraloci spojí s oslavami 10 let založení klubu. „Každý den bude připraven doprovodný turnaj, na který zveme širokou veřejnost,“ vzkazuje Hana Korčáková příznivcům softbalu.