České Budějovice –  Tradiční anketu Nejlepší sportovec Jihočeského kraje do 15 let letos ovládl gymnastický klub SKMG Máj Č. Budějovice. Talentované gymnastky  posbíraly řadu ocenění  nejen v kategorii týmů.
Mezi jednotlivkyněmi vystoupala Lenka Macháčková dokonce na nejvyšší stupínek. Porotci jí přidělili nejvíc bodů ze všech. „Nečekala jsem to, je to krásné umístění," usmívala se na podiu, odkud si odnesla ceny a také první gratulace. „Titul královny jihočeského sportu je určitě ve správných rukou," poznamenal plavec Josef Moser, který anketu ve věkové kategorii do patnácti let vyhrál loni.
Gratulace a ceny předávali nejlepším jednotlivcům, kromě dalších osobností,  bronzový medailista z OH v Mexiku volejbalista Antonín Procházka nebo ředitel Gymnázia Česká a Olympijských nadějí Antonín Sekyrka.

Lenka Macháčková v sále DK Metropol  zúročila na slavnostním vyhlášení velkou dřinu, která svět moderní gymnastiky provází.
Rok 2012 pro ni byl po sportovní stránce velmi příjemný. „Dá se opravdu říct, že pro mě byl  velice úspěšný," přikyvuje a dodává: „Ve všech směrech."
Macháčková sice sbírala bezprostředně po slavnostním vyhlášení jednu gratulaci za druhou, ale moc času na vstřebání úspěchu neměla.
Druhý den po galavečeru totiž cestovala na reprezentační soustředění. „Jsem  na soustředění juniorského družstva, které se připravuje na mistrovství Evropy," ozvala se do redakce Deníku už přímo z tréninkového kempu.
Prestižní evropský šampionát, za účasti nejlepších závodnic starého kontinentu,  se letos odehraje vlastně nedaleko Českých Budějovic.
Nejlepší evropské gymnastky se představí ve Vídni.

Program vrcholových závodnic je pořádně nabitý.
Platí to i o plánu Jihočešky Lenky Macháčkové.

„V tomto roce mě čeká, pokud se dostanu do základního družstva pro mistrovství Evropy, pár přípravných závodů v zahraničí."
Na domácí scéně uvažuje talentovaná gymnastka o obhajobě mistrovského titulu. „Prakticky hned po Evropě se začnu připravovat a soustředím se na mistrovství České republiky jednotlivkyň,  na kterém se určitě budu snažit znovu vyhrát."
Přestože má ještě celou kariéru před sebou, už teď myslí na čas, který v životě každého sportovce jednou přijde. Co se stane, až svět vrcholového sportu opustí? Co bude dál? Macháčková by se u gymnastiky chtěla pohybovat dál. „Po absolvování vzdělání bych chtěla zkusit trénovat, ráda bych předávala své zkušenosti mladším."
Do té doby ale ještě urazí velký kus cesty.

Aktuálně navštěvuje Základní školu Oskara Nedbala v Českých Budějovicích.  „Byla jsem přijata na Gymnázium Česká  a Olympijských nadějí," informuje o tom, jakým směrem se po letních prázdninách vydá ve studiu.
Pohyb po gymnastickém koberci musí v závodě vypadat klidně, ladně, jako by to snad ani nebyla žádná námaha. O to větší je ale za sportovním výkonem schovaná dřina. „Trénuji každý den," přikyvuje nejlepší sportovkyně Jihočeského kraje roku 2012. „V týdnu se počet tréninkových hodin pohybuje okolo pětadvaceti."

Sympatická Jihočeška už má celkem jasno i o dalších studijních záměrech. „Pokud budu zvládat školu i sport, jak o se mi to daří dosud, chtěla bych pokračovat na vysoké škole pedagogické," naznačuje, že další kroky šikovné gymnastky by se mohly ubírat směrem k Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity.