Junioři se tu utkali poprvé pod širým nebem o mistra republiky ve frisbee – sportu, který využívá létající disk (staršími zvaný i létající talíř). A boduje se zachycení disku ve vzduchu v koncové zóně soupeře.

Zajímavostí frisbee je rychlé přibývání členské základny. Podle trenéra domácího týmu Sokol 3SB Jiřího Svatoše bylo v roce 2008, když on začínal, v republice na 300 registrovaných hráčů. Teď je jich přibližně 1000. V České republice je podle budějovického hráče Tomáše Kouby 27 týmů, které pravidelně hrají turnaje. Ale třeba jen v Českých Budějovicích se v amatérské lize utkává podle dalšího člena 3SB Tadeáše Vávry 12 mužstev složených převážně ze středoškoláků.

Mladé lidi láká na frisbee především atmosféra. „Komunita je strašně přátelská,“ zdůrazňuje Tomáš Kouba. A jeho spoluhráč Michal Marek vysvětluje, že se hraje bez rozhodčích a musí se respektovat duch hry. „To by mělo zajistit, že každý hraje čestně. Hráči k sobě mají být přátelští, vše se na hřišti řeší v duchu fair play,“ říká Michal Marek.

Podle organizátora juniorského mistrovství republiky Jana Ondráčka přijelo na víkend do Českých Budějovic na 130 účastníků ve 14 týmech. Pro juniory se dělal zvláštní, složitější rozpis, aby i méně mužstev mohlo hrát dva dny. Zvláštností mistrovství bylo větrné počasí. Takže podle Matěje Štětky z domácího týmu to chtělo hrát víc nakrátko a dávat disku silnou rotaci.

Juniorskými mistry se stal Sokol 3SB České Budějovice, 2. místo - FUJ Praha, 3. místo Kulatá šachovnice Hradec Králové. Mistryněmi se staly hráčky TM Praha. Domácí Sokol 3SB byl stříbrný, bronz patří LeFt overs Brno.